Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Větrné elektrárny   (str. 2)
 
Poota   
08.10.2016 19:06
Bydliště: Praha
9088 603 7590 
Zkusím trochu oprášit jednu myšlénku, kterou jsem kdysi kdesi dávno již prezentoval. I přesto, že již pouhý funkční vzorek vykazoval velice příznivé vlastnosti, tak tento koncept nevzbudil žádnou větší pozornost a reakce byly kupodivu spíše kritické. Ale tak už to chodí

Citace le lehce upravena.
"Při hledání, kterak zvýšit účinnost ryze tlakového rotoru doplněním vztlakového principu s možností současně automaticky snižovat účinnost až k případnému zastavení, jsem se dostal až k následující kombinaci Savoniova a Darrieusova rotoru:

Pro dosažení vztlaku jsou lopatky prohnuté podstatně méně a navíc mají v příčném řezu symetrický měsícovitý tvar. Tím je docíleno toho, že po většinu dráhy je na vnějších plochách podtlak a na vnitřních přetlak. Šikmo nastavené lopatky jsou pro docílení rovnoměrného chodu tři. Jsou obtékány stří­davě oběma směry, proto je profil symetrický a s ostrými hranami, které pracují střídavě jako náběžné a úběžné. Průměr­ný směr vztlaku působí kolmo na plochu lopatky, tedy v seč­ném směru vzhle­dem k rotoru. Převod proudu mezi přetlakovými stranami lopatek pro­střední mezerou je zachován.

Pro zvládnutí vichřic je nutné účinnost snížit na pouhých pár procent. To je řešeno otočným upevněním lopatek s osou otáčení blíže vnějšího obvodu rotoru. Osa je pevně spojena s čelem lopatky, v čelech rotoru jsou otvory se samomaznými pouzdry. Do polohy s co nejvyšší účinností jsou lopatky natáčeny pomocí taž­ných nebo vlásenkových pružin. Při vyšších rychlostech odstředivá síla zvět­še­ním převáděcí mezery ruší převod tlaku; s po­stupujícím natáčením se staví lopatky téměř rovnoběžně s ob­vodem.

Kruhová čela rotoru jsou propojena pevnou osou se zpev­ňu­jícími příložkami pro přišroubování čel. Zvnějšku čel jsou na ose ložiska s domky na vnějších mezičelech. Dále jsou čela rotoru zpevněna u obvo­du třemi úzkými distančními sloupky, které jsou tvarovány do vztlakových břitů (Darrieus), které tvoří dora­zy pro lopatky. Tím je zajištěna dostatečná tuhost rotoru i při pohyblivých lo­patkách.

Účinnost rotoru v nižších otáčkách může být zvyšována statorem s rozváděcími lo­patkami, který výrazně zvětšuje množství i rychlost vzduchu, aniž by se zvětšo­va­la rotující hmota. Rozváděcí lopatky mají vztlakový profil křídla, takže se zvy­šující se rychlos­tí větru průtok omezují.

Spojení mezi rotorem a generátorem může být realizované pomocí pružné spojky, nejspíš řeše­né jako kotouč se čtyřmi otvory, do nichž se zasunují proti sobě obkročmo vidlice rotoru a vidlice generátoru. Tím je zajištěno spolehlivé spojení i bez nut­nosti přístupu ke spojce po sesazení obou částí.

V čelech statoru jsou kruhové otvory, ve spodním pro průchod spojovací vidlice, v horním pro průchod celého rotoru. Při montáži se rotor do statoru zasouvá horním otvorem a ke statoru se připevní přišroubováním obou výše zmíněných mezičel. Průměr spodního mezičela je volen tak, aby jeho šrouby byly zvnějšku příruby či upevnění generátoru.

Model s lopatkami pevně nastavenými v různých úhlech zatím potvrdil schůdnost tohoto řešení, včetně předpokládaného snížení účinnosti natočením lopatek a rozběhu i při slabém větru.

Jako materiál pro lopatky se mi, alespoň pro modely, osvědčily plechovky od sprayů a ředidel. Čela se dají pohodlně odstranit prostříhávacími nůžkami - z plechu vystřihují úzký proužek, takže není nutné plech křivit. Spojení plechu do válce je již vyřešeno, stačí vytvořit hranu a jednu polovinu ohýbat dovnitř. Druhá hrana vychází asi 1 až 1,5 cm stranou od protilehlé svislice. Z plechovky od ředidla o průměru 10 cm tak vychází lopatka 13 cm široká, což by vyhovovalo pro průměr rotoru kolem 23 cm.

Zvětšováním průměru rotoru se snižují otáčky, takže je lépe výkon zvedat prodlužováním rotoru - zde se nabízejí jako materiál roury ke kamnům. Je dostatečný výběr průměrů, dají se libovolně zkrátit, podélný šev buď vyhoví, nebo se dá natvrdo spájet. Zpevnění a odhlučnění lopatek bude asi nejvhodnější jejich vyplněním montážní pěnou."


Tato koncepce je uvažována pro výkon kolem 100W, výhodou by měla být "pevná" montáž generátoru se svislou osou, který může nést přímo rotor se zabudovanou automatickou regulací otáček. Tím jsou elegantně řešeny dva hlavní problémy větrných elektráren - směr a rychlost větru.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License