Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Möbiova smyčka   (str. 1)
 
Poota   
19.09.2015 18:52
Bydliště: Praha
9089 603 7593 
Aby zklamání nebylo tak málo, pokusil jsem se před spojením konců vinout od přehybu se rozcházející ramena tak, že jedno tvoří levotočivou spirálu a přes něj druhé pravotočivou. Po spojení konců vzniklo něco jako křížově vinutá cívka ze dvou plochých pásků ve dvou vrstvách nad sebou, z čehož už by se zdvojením dal kondenzátor vytvořit. Ovšem citlivci k mému zármutku shodně potvrdili, že tento útvar se nijak energeticky navenek neprojevuje.

Z obrázku dole se dá vysledovat, že jedno rameno proužku se vine do spirály jedním směrem. Přes něj by měla být (snad?) izolační vrstva, a na ní druhé rameno vinuté do spirály druhým směrem. Na opačném konci, kde se oba proužky opět setkávají, je spoj, který je obdobou počátečního přehybu.

Jaké as vlastnosti by měla tahle magořina mít?
Geometricky tytéž, co kterákoli jiná Möbiova smyčka, to znamená pouze jeden jediný povrch. ovšem takto poskládaná se již dá vrstvit. Vzhledem k tomu, že vzniká rourovitý tvar, pochopitelně se rovnou nabízí využití jako vinuté trubky Joe Cell - průměr se dá vytvořit libovolný, délka taky.
Další využití je jako polepy kondezátoru s koncentrickými deskami, tedy ve stylu Leydenských láhví.
V obou naznačených případech mi není příliš jasné, jak si mám představit, že třeba jediná plocha uprostřed sousedí zároveň s vnitřní i vnější sousední plochou. Jsem z toho "volajaký zmätený" a doufám, že podobný pocit z toho budou mít i pole a částice.
U vícepolepových kondenzátorů se pochopitelně nabízí možnost připojit jenom "krajní" polepy a zbytek jich mít do série, a nebo je pozapojovat obkročmo. Nějak se bude projevovat jejich koncentricita, a nějak také to křížové vinutí - samozřejmě nemám potuchy, jak.
Každý cylindroid, použitý "indukčně" tvoří vlastně závit nakrátko, přičemž zároveň je vlastně zkratovanou křížově vinutou dvouvrstvou cívkou.

Další využití, jak už u mne nemůže ani jinak být, je na UFko s tím, že by se jeden směr vinutí realizoval jako vnitřní spirála a druhý jako spirála vnější. Přehyb i spoj by tak vycházely do prostoru mezi těmito dvěma spirálami. Do vnitřní spirály, protože musí být vinuta kolem nějakého průměru, by mě lákalo umístit nějakou tenkou zářivku nebo nízkotlakou rtuťovou výbojku, jejíž obsah by mohl být UFkem snad i jaksi iritován.

Zatím vytvářím variace Möbiovy smyčky z mědi, ale mám pocit, že pokud by byly ze železa, mohl by se zapojovat do hry i magnetizmus. Možná by bylo zajímavé porovnat vlastnosti dvou běžných cívek protékaných stejným proudem a o stejném počtu závitů, ovšem jednou z mědi a podruhé ze železa.
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License