Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
 
 
 
Magnetizmus - Diskuze     (str. 17 z 21)
Sekce: Magnetizmus, magnety, indukování
   |   Rolovat dolů
  Str.: 1, ... 15, 16, 17, 18, 19, ... 21  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

Poslední příspěvek z předchozí strany:
impuls  V závaznosti píši
Pro chci dokončit svůj MM s cizím buzením ,protože tady se nejvíc projeví "brzdy" které...

Poota   
09.12.2019 13:46
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Magnetizmus je "síla" stále ještě velice tajemná a její fungování nám věda zatím stále ještě nevysvětluje natolik správně, abychom z toho mohli mít pro konstrukci magnetických hejblat nějaký užitek. Teorie magnetů je sice hezká a snadno pochopitelná, ale jakmile vezmeme magnety do ruky, tak je nám čím dál tím víc jasnější, že se chovají úplně jinak, než bychom podle té oficiální teorie očekávali.
Takže obvykle podle reálného chování magnetů si začneme vytvářet nějakou "vlastní" teorii a na jejím základě zkusíme sestrojit "něco", čím si ji chceme ověřit. Ty magnety jsou jaksi "živé" a navzájem reagují, takže to vypadá jako zdroj trvalé energie, která by se krucinál mohla nějak využít.
Třeba taková V-gate přece spolehlivě dodává pohyb - akorát že jenom rovně a že někde skončí. Dobrá, tak jich uděláme víc, třeba tři, čtyři, šest a nebo i víc a každou trochu šikmo. A kulička jimi krásně probíhá, takže už jenom stačí napojit tu poslední bránu na tu první - a voilá ... kouzlo se nezdařilo a kulička neběhá!
Kulička prostě běhá jenom na konec - když tam konec není, tak neběhá vůbec.
Na takové a podobné "nelogičnosti" se u magnetů naráží pořád a přitom je přece jasné, že se musejí chovat podle nějakých jasných pravidel. A taky že to tak dělají a dělají to "správně" - špatně je jenom naše představa o nich.
- První chybou je představa, že magnet kolem sebe vytváří magnetické pole podobně jako třeba monočlánek vytváří elektrický proud - namagnetováním že do něj byla uložena energie, která se časem spotřebuje.
- Další chybou je představa elektromagnetického pole. Správně jsou to dvě naprosto samostatná pole, která jsou společně v tomtéž prostoru a navzájem se ovlivňují.
Pro elektrický potenciál máme k dispozici vodiče i izolanty, takže elektřinu můžeme jak od okolí oddělit, tak ji někam převádět. Elektřinu můžeme "vyrábět" jak chemickými procesy, tak i pohybem magnetického pole nebo třením.
S magnetizmem je to už horší - nemáme pro něj nějaké vhodné "vodiče", a co je ještě horší, nemáme pro něj žádné "izolanty". Tím pádem nemůžeme magnetizmus nijak oddělit od okolí a ani ho nikam převádět a nelze ho nikde ani shromažďovat. Přitom "vyrábět" ho umíme prakticky jenom prostřednictvím elektřiny jako trvalé pevné a nebo dočasné magnety s pevným nebo vzduchovým jádrem.
Další nevýhodou magnetizmu je jeho statičnost, pokud ho chceme nějak rozpohybovat, tak musíme magnetem mechanicky pohybovat, což si vyžaduje energii. Relativně snadno se dá měnit jeho intenzita změnami elektrického proudu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
09.12.2019 15:15
Bydliště: Praha
5794 563 5843 
  Poota napsal(a):    ... Teorie magnetů je sice hezká a snadno pochopitelná, ale jakmile vezmeme magnety do ruky, tak je nám čím dál tím víc jasnější, že se chovají úplně jinak, než bychom podle té oficiální teorie očekávali. ...

Bez nějakého zdlouhavého prudění bych chtěl pouze ostatní upozornit, že toto výše citované tvrzení není pravdivé, jelikož kdo je schopen pochopit fyzikálně magnetizmus do velké hloubky a umí s ním správně matematicky zacházet, prakticky vše v praxi odpovídá velmi dobře té teoretické fyzikální bázi.

To, co je zatím ještě částečně zahaleno nejasnostmi, je otázka vzniku magnetického pole na úrovni pohybu konkrétních částic v rámci molekul dané látky. Avšak charakter a chování pole (více magnetů, vodiče, cívky, ...) je sice pracně počítatelné, ale jde o věci v praxi velmi dobře funkční. To by nefungoval ani CERN, ani staré typy televizorů obsahující vychylovací cívky a ani spousta dalších věcí, kde se na základě těch fyzikálních teorií propojuje elektřina a magnetizmus.

Aby sis ve snaze za každou cenu najít nějaké "pochopení" těchto věcí nepočínal ještě hůř než vědové, kteří si občas vymyslí nějaké "nejpřijatelnější pohádky", jen aby mohli "popisovat" třeba nejmenší částice hmoty atd. Ale oni to alespoň dělají v rámci velmi širokých vědeckých kontextů a snažejí se to dělat koncepčně a jako kompaktní vědu...

Velmi zkráceně bych chtěl upozornit ostatní čtenáře na zavádějící podání a výklad dalších věcí i ve zbytku příspěvku. Je mi to líto, ale tentokrát to vnímám za vyloženě nutné, pokud se, Petře, začínáš jasně vyjadřovat k těmto věcem, a to takovým způsobem, které mohou kde koho naprosto zbytečně odrazovat od nějakých případných snah třeba ohledně magnetických motorů nebo jiných takových zařízeních.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
09.12.2019 16:59
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Nemám v úmyslu kohokoli odrazovat od jakéhokoli bádání a velice by mě mrzelo pokud by to někdo tak bral.
Mojí snahou je jenom někomu ušetřit pár "slepých uliček" - nic víc. Ostatně předpokládám, že to nepíšu pro lidi, kteří by se ochotně vrhali do nějakých konstrukcí jejichž smysl nechápou - a jenom proto, že jim to někdo nabulíkuje.
Smyslem žádné diskuze není něco kategoricky prohlásit a trvat na tom, že je to tak správně, tedy aspoň já mám dojem, že jde o to svůj názor obhájit a nebo opustit.

Asi jsem trochu píchnul do vosího hnízda, ale nevadí, jsem tady aby kdokoli na mě mohl vychrlit svoje protiargumenty.

Jenom aby bylo už předem jasno: všechno, co se dalo změřit a zvážit už věda udělala a na její výpočty se dá téměř stoprocentně spolehnout.
Takže o tom diskutovat nehodlám a jde mi hlavně o to téměř a také o to, že na základě jejích výpočtů se tak nějak čehokoli dalšího a nového už nejspíš navrhnout nedá.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
10.12.2019 10:20
Bydliště: Praha
5794 563 5843 
  Poota napsal(a):    ... Asi jsem trochu píchnul do vosího hnízda, ...

Vůbec ne - už jsem se ale pokusil vysvětlit, proč jsem považoval za nezbytné reagovat tímto zpsůobem.

Lidé někdy až příliš znásilňují právo na vlastní "názor", a to i třeba v nějakých odbornostech, kde může být pro "názor" ve skutečnosti jen velmi málo místa a počínají si tak ohledně témat, ve kterých nešli (nebo nemohli jít) do až takové hloubky, ale přesto něco až příliš konkrétního hlásají. Takto vzniká i obrovské množství spontánních dezinformací, kde lidé pomocí svých nápadů a "názorů" odhalují "záhadné" nebo "špatně oficiálně vysvětlované" věci a jevy kolem nás. To je věc vedlejší, ale příbuzná.

Buď vůle Tvá a nechť je v tomto vůle všech svobodná, ale vedle "pouhého" názoru všichni neseme za to,
co hlásáme veřejně, nějakou odpovědnost. A já vnímal odpovědnost v tom upozornit na Tvůj příspěvek alespoň takto obecně. Nic víc.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
10.12.2019 11:46
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Fajn, beru.
Ovšem jestli jsem napsal něco zavádějícího nebo závadného, tak bychom měli diskutovat přímo o tom konkrétním, pokud tam něco takového je.

Jinak by to vypadalo tak, že je to jenom jakési "preventivní" upozornění, že by se tam časem něco takového nebo podobného mohlo třeba eventuálně možná i vyskytnout - v tom případě ovšem děkuji za docela mi příjemnou a navíc i levnou reklamu.

S tím, že mám na magnetizmus svůj vlastní osobitý názor se nikterak netajím a párkrát už jsem to jak písemně tak i ústně naznačil a hodlám tak učinit i trochu podrobněji. Přitom mi vůbec nebude vadit když budu "utlučen" argumenty, tedy pokud budou jak k věci tak i dostatečně pádné.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
10.12.2019 14:14
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
  Poota napsal(a):    Magnetizmus je "síla" stále ještě velice tajemná a její fungování nám věda zatím stále ještě nevysvětluje natolik správně, abychom z toho mohli mít pro konstrukci magnetických hejblat nějaký užitek. Teorie...

Dobrá, řekl sis o to.
Píšeš:- První chybou je představa, že magnet kolem sebe vytváří magnetické pole podobně jako třeba monočlánek vytváří elektrický proud - namagnetováním že do něj byla uložena energie, která se časem spotřebuje.
Jaký smysl má uvést chybnou představu a diskutovat o ní? Smysl by mělo o ní diskutovat, pokud by někdo tuto představu použil pro podporu své argumentace

- Další chybou je představa elektromagnetického pole. Správně jsou to dvě naprosto samostatná pole, která jsou společně v tomtéž prostoru a navzájem se ovlivňují.
Velmi, velmi odvážné tvrzení na to, že (jestli se nepletu) nemáš elektrotechnické vzdělání. Zkus udělat myšlené pokusy:
1. Mezi dvě desky s napětím 1000V strč magnet. Změní se jeho síla? Já nevím (myslím že ne) ale tvrdit bych se neodvažil (i při elektrotechnickém vzdělání). Tento pokus NEDOPORUČUJU ani provádět.
2. Do silného magnetického pole strč nabitý kondenzátor (mezi jeho deskami je silné elektrické pole). Změní se napětí nabitého kondíku při vložení a vytažení z magnetického pole? Tento pokus DOPORUČUJI.


Pro elektrický potenciál máme k dispozici vodiče i izolanty, takže elektřinu můžeme jak od okolí oddělit, tak ji někam převádět. Elektřinu můžeme "vyrábět" jak chemickými procesy, tak i pohybem magnetického pole nebo třením.
Pro elektrický potenciál máme nahromaděný náboj (ať kladný, či záporný a věnuje se tomu elektrostatika)!! Nevím co je to "elektřina", ale mám mlhavou představu co je chemická, kinetická, statická...energie, kterou zatím nikdo neumí vyrábět ale umíme ji přeměňovat.

S magnetizmem je to už horší - nemáme pro něj nějaké vhodné "vodiče", a co je ještě horší, nemáme pro něj žádné "izolanty".
Máme a máme. Každý feromagnetický materiál nám podle velikosti permeability vede lépe či hůře magnetické pole. Dostatečně tlustý feromagnetický materiál, do kterého uzavřeš magnet, nám perfektně jeho magnetické pole odstíní.

Tím pádem nemůžeme magnetizmus nijak oddělit od okolí a ani ho nikam převádět a nelze ho nikde ani shromažďovat.
Oddělit ho můžeme (odstínit) viz výše. "Převádět" je můžeme feromagnetickým materiálem v závislosti na jeho permeabilitě. Při nekonečné permeabilitě(zatím nesmysl) nekonečně daleko

Přitom "vyrábět" ho umíme prakticky jenom prostřednictvím elektřiny jako trvalé pevné a nebo dočasné magnety s pevným nebo vzduchovým jádrem.
Konečně pravdivé tvrzení.

Další nevýhodou magnetizmu je jeho statičnost, pokud ho chceme nějak rozpohybovat, tak musíme magnetem mechanicky pohybovat, což si vyžaduje energii.
Co je to "statičnost magnetismus"? Magnet je vázán na hmotu. Na rozpohybování hmoty samozřejmě musíme vynaložit energii (viz Newtonův zákon...)

Relativně snadno se dá měnit jeho intenzita změnami elektrického proudu.
Pravdivé tvrzení s výhradou. Zkus změnit (vynulovat) magnetické pole tyčového neodýmového magnetu. Ty proudy či počty závitů (ty tajemné ampérzávity) budou vzhledem k jeho takřka jedničkové permeabilitě enormní.

Ale konec dobrý, všechno dobré.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
11.12.2019 11:28
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Fajn že se někdo ozval a navíc kvalitně a k věci

Vezmu to popořádku.

- Jistou představu jsem označil za chybnou nikoli jako svůj argument, ale jako prezentaci toho, že v dalším budu vycházet z představy jiné, dle mého přesvědčení správnější či skutečnosti bližší.

- Velice malebné pokusy, které mi navrhuješ považuji za zbytečné, protože ani kladný ani záporný výsledek neprokáže, zda jsou obě pole samostatná či ne, a současně jenom prokáže, že se ovlivňují, což už máme dávno prokázané.
Moje tvrzení, že jde o dvě samostatná pole není vůbec odvážné - jde pouze o zkoumání druhé možnosti.

- Poněkud vágní výraz "elektřina" jsem použil, doznávám že nevhodně, a myslel jsem tím "elektrický proud", který fyzika definuje jako "tok elektronů vodičem".

- Zřejmě se liší naše představy pro "vodič" a "izolant".
Já považuji za izolant látku, kterou dané médium nedokáže proniknout a ani se v něm šířit - jeho pomocí lze oddělovat různá množství nebo různé potence daného média.
Například pro vodu jsou to materiály pro stěny nádob nebo nádrží a také pro vytváření trubek, jejichž vnitřní "prázdný" průřez bych si dovolil přirovnat k "vodiči".
Feromagnetika a paramagnetika mým představám o vodiči a izolantu pro magnetizmus nevyhovují ani v nejmenším, což nejspíš souvisí i s tím, že "pole" považuji za médium statické, které může "proudit" jenom tehdy, když může vyrovnávat nějakou svoji nerovnováhu. Bez vhodného izolantu je snad možné nerovnováhu vytvořit, ale rozhodně ji nelze udržet a nelze ji ani transportovat vodičem aniž by se rozptýlila do okolí.

- Nehybný magnet i elektromagnet neprodukuje pohybující se magnetické pole, což vyjadřuji jako statičnost pole kolem stojícího magnetu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
12.12.2019 14:09
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
  Poota napsal(a):    Fajn že se někdo ozval a navíc kvalitně a k věci Vezmu to popořádku. - Jistou představu jsem označil za chybnou nikoli jako svůj argument, ale jako prezentaci toho, že v dalším budu vycházet...

- Jistou představu jsem označil za chybnou nikoli jako svůj argument, ale jako prezentaci toho, že v dalším budu vycházet z představy jiné, dle mého přesvědčení správnější či skutečnosti bližší.
Na základě jedné chybné představy (existuje jich "milion") budeš vycházet ze tvé představy (která může patřit mezi ten "milion" chybných představ), a tu tvou představu podporuješ svým přesvědčením. O takové představě hodláš diskutovat. Rozumím ti správně?

- Velice malebné pokusy, které mi navrhuješ považuji za zbytečné, protože ani kladný ani záporný výsledek neprokáže, zda jsou obě pole samostatná či ne, a současně jenom prokáže, že se ovlivňují, což už máme dávno prokázané.
Moje tvrzení, že jde o dvě samostatná pole není vůbec odvážné - jde pouze o zkoumání druhé možnosti.

Já jsem ti nabídnul pokus, kde jsem se snažil alespoň jednou prokázat že se neovlivňuji. Jistě mi nabídneš alespoň jeden pokus, kde se ovlivňuji. Tvoje tvrzení bylo "odvážné" v podtrženém "navzájem se ovlivňují".
Prokázat, že jsou samostatná lze velmi snadno v každém LC obvodu. Nabiješ kondenzátor a máš mezi jeho deskami velmi silné elektrické pole. Žádným dostupným měřičem magnetického pole nic nezjistíš. Připojíš ke kondíku cívku. V maximu proudu (právě když je kondenzátor zcela vybitý a cívkou teče maximální proud) odpojíš kondenzátor a zkratuješ cívku. Proud pokračuje cívkou s časovou konstantou L/R. V ideálním případě, kdy pro vinutí cívky použiješ supravodič s nulovým odporem (R=0) si odneseš cívku jako trvalý magnet, se kterým si budeš hrát třeba na Plutu

- Poněkud vágní výraz "elektřina" jsem použil, doznávám že nevhodně, a myslel jsem tím "elektrický proud", který fyzika definuje jako "tok elektronů vodičem".
Je to tok(pohyb) nábojů ať kladných či záporných čímkoliv. V plazmě jsou to kladná atomová jádra i elektrony, ve vodičích za normálních podmínek elektrony, v roztoku třeba kladné i záporné ionty....)

- Zřejmě se liší naše představy pro "vodič" a "izolant".
Já považuji za izolant látku, kterou dané médium nedokáže proniknout a ani se v něm šířit - jeho pomocí lze oddělovat různá množství nebo různé potence daného média.
Například pro vodu jsou to materiály pro stěny nádob nebo nádrží a také pro vytváření trubek, jejichž vnitřní "prázdný" průřez bych si dovolil přirovnat k "vodiči".

Vodič či izolant vede či izoluje náboje. Naproti tomu pole (elektrické či magnetické ) neproudí (neteče). To byla chybná představa v počátcích poznávání.

Feromagnetika a paramagnetika mým představám o vodiči a izolantu pro magnetizmus nevyhovují ani v nejmenším, což nejspíš souvisí i s tím, že "pole" považuji za médium statické, které může "proudit" jenom tehdy, když může vyrovnávat nějakou svoji nerovnováhu. Bez vhodného izolantu je snad možné nerovnováhu vytvořit, ale rozhodně ji nelze udržet a nelze ji ani transportovat vodičem aniž by se rozptýlila do okolí.
Ty vidíš věci, o kterých my obyčejní smrtelníci nemáme ani potuchy. Ne, ne. Tady mne do diskuze nedostaneš.


- Nehybný magnet i elektromagnet neprodukuje pohybující se magnetické pole, což vyjadřuji jako statičnost pole kolem stojícího magnetu.
Nehybný magnet opravdu ne. Snad proto nejde sestrojit perpetuum. Elektromagnet ano(tedy alespoň dva), stačí k tomu maličkost, měnit proud, jak to vidíme v elektromotorech
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
12.12.2019 22:54
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
O takové představě hodláš diskutovat. Rozumím ti správně?
Ano, rozumíš mi perfektně.

Jistě mi nabídneš alespoň jeden pokus, kde se ovlivňuji. Tvoje tvrzení bylo "odvážné" v podtrženém "navzájem se ovlivňují".
Nevím proč bych Ti měl nabízet nějaký "pokus", když je k dispozici dostatek strojů a přístrojů, které právě na tomto "vzájemném ovlivňování" docela spolehlivě pracují - namátkou dynama a alternátory, elektromotory, analogové měřáky, relátka atd.

Prokázat, že jsou samostatná lze velmi snadno v každém LC obvodu.
To docela vítám, takže jsme se shodli na tom, že jsou to dvě samostatná pole která se navzájem ovlivňují, jak jsem původně napsal.

Naproti tomu pole (elektrické či magnetické ) neproudí (neteče).
Tohle není diskuze, Ty mi neoponuješ, ale jenom potvrzuješ to, co jsem napsal: "- Nehybný magnet i elektromagnet neprodukuje pohybující se magnetické pole, což vyjadřuji jako statičnost pole kolem stojícího magnetu."

Ty vidíš věci, o kterých my obyčejní smrtelníci nemáme ani potuchy.
A proč asi tak myslíš že to sem píšu?
Vůbec mi nejde o to, abych si tu "honil tričko" a nebo jenom někomu "blbnul hlavu" - když už mám tu možnost, tak se snažím aspoň trochu "zviditenit" věci neviditelné, a můžeš mi věřit, že to vůbec není "jenom taková brnkačka".
Samozřejmě mi není všechno úplně jasné, takže se sem snažím dávat jenom ty věci, které dávají nějaký smysl a aspoň vypadají, že jsou funkční.
A taky v bláhové naději, že by mohlo někoho třeba i o kousek posunout, když se na věci podívá z trochu jiného a třeba i o trochu správnějšího úhlu ...
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
13.12.2019 08:13
Bydliště: Praha
5794 563 5843 
  E_man napsal(a):    ... Nehybný magnet opravdu ne. Snad proto nejde sestrojit perpetuum ...

Jen upozorním, že magnetický motor vůbec nemusí být perpetuum mobile.

Jedná se pouze o fígl, jak využít energie nebo jevy probíhající uvnitř magnetu díky tomu, že se tyto jevy projevují do jeho okolí.

A stacionární (nepohyblivé / stálé) pole vůbec nemusí být samo o sobě problém. Naznačuje to už sama o sobě existence Lorentzovy síly a celkově je zbytečné se svazovat tím, že zatím umíme pouze pracovat s polem proměnlivým.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
13.12.2019 10:35
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
  Poota napsal(a):    O takové představě hodláš diskutovat. Rozumím ti správně? Ano, rozumíš mi perfektně. Jistě mi nabídneš alespoň jeden pokus, kde se ovlivňuji. Tvoje tvrzení bylo "odvážné" v podtrženém...

O takové představě hodláš diskutovat. Rozumím ti správně?
Ano, rozumíš mi perfektně.

Jistě najdeš vhodnějšího sparingpartnera než jsem já.

Jistě mi nabídneš alespoň jeden pokus, kde se ovlivňuji. Tvoje tvrzení bylo "odvážné" v podtrženém "navzájem se ovlivňují".
Nevím proč bych Ti měl nabízet nějaký "pokus", když je k dispozici dostatek strojů a přístrojů, které právě na tomto "vzájemném ovlivňování" docela spolehlivě pracují - namátkou dynama a alternátory, elektromotory, analogové měřáky, relátka atd.

Podtržené "navzájem se ovlivňuji" se vztahovalo k elektromagnetickému poli. Pro jistotu zopakuji znovu tvá tvrzení": Další chybou je představa elektromagnetického pole. Správně jsou to dvě naprosto samostatná pole, která jsou společně v tomtéž prostoru a navzájem se ovlivňují.
Proto mi jistě doložíš, který z tebou jmenovaných přístrojů potvrzuje vzájemné ovlivňování elektrického a magnetického pole. Já to nejsem schopen rozpoznat.

Prokázat, že jsou samostatná lze velmi snadno v každém LC obvodu.
To docela vítám, takže jsme se shodli na tom, že jsou to dvě samostatná pole která se navzájem ovlivňují, jak jsem původně napsal.

Shodli jsme se pouze na tom, že jsou to dvě samostatná pole. Ani v tom však nejsi konzistentní, když jsi na jiném místě napsal: "Velice malebné pokusy, které mi navrhuješ považuji za zbytečné, protože ani kladný ani záporný výsledek neprokáže, zda jsou obě pole samostatná či ne". Vzájemné ovlivňování musíš doložit ty. Já jsem se ti to pokusil vyvrátit.

Naproti tomu pole (elektrické či magnetické ) neproudí (neteče).
Tohle není diskuze, Ty mi neoponuješ, ale jenom potvrzuješ to, co jsem napsal: "- Nehybný magnet i elektromagnet neprodukuje pohybující se magnetické pole, což vyjadřuji jako statičnost pole kolem stojícího magnetu."

Oponuji. Přirovnáváš magnetické pole k vodě (kterou lze izolovat), k náboji (který lze izolovat), jejich společným vlastnostem(schopnost prudit) a které magnetické pole nemá! Vytvoříš tvrzení "Nehybný magnet i elektromagnet neprodukuje pohybující se magnetické pole". Ale jen magnet(trvalý) neprodukuje pohybující se mag. pole. Elektromagnet produkuje (mění se intenzita i směr působením proudu v prostoru a čase, což je definice pohybu).

Ty vidíš věci, o kterých my obyčejní smrtelníci nemáme ani potuchy.
A proč asi tak myslíš že to sem píšu?
Vůbec mi nejde o to, abych si tu "honil tričko" a nebo jenom někomu "blbnul hlavu" - když už mám tu možnost, tak se snažím aspoň trochu "zviditenit" věci neviditelné, a můžeš mi věřit, že to vůbec není "jenom taková brnkačka".
Samozřejmě mi není všechno úplně jasné, takže se sem snažím dávat jenom ty věci, které dávají nějaký smysl a aspoň vypadají, že jsou funkční.
A taky v bláhové naději, že by mohlo někoho třeba i o kousek posunout, když se na věci podívá z trochu jiného a třeba i o trochu správnějšího úhlu ...

Jsi si jist, že to patří k diskuzi o magnetizmu?
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
13.12.2019 12:44
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
V tomhle rozmělňování nemá smysl pokračovat.

Takže prostě tvrdím, že energetická pole jsou samostatná a že jsou zcela určitě alespoň čtyři - elektrické, magnetické, gravitační a jako čtvrté zatím ještě nepříliš známé "Reichenbachovo" pole ódické. Tato pole se navzájem do jisté míry ovlivňují, což je prokázané, u prvních dvou jmenovaných dokonce do té míry že se mluví o poli elektromagnetickém.
Kdo chce, může tomu věřit, a kdo nechce ten si může věřit čemukoli jinému.

V diskuzi o magnetizmu se chci věnovat hlavně poli magnetickému, i když budu pochopitelně zmiňovat i pole elektrické.
Předpokládám, že "základní" princip je pro všechna pole stejný, takže z polí, která jsou nám známější můžeme usuzovat i na vlastnosti polí nám méně známých či neznámých.

Pro přehlednost případné diskuze nebudu vkládat větší množství myšlenek do jednoho příspěvku.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
13.12.2019 13:08
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Svůj názor na energetická pole vyjadřuji podrobněji v https://www.omforum.cz/p.php?idx=33588
Ve zmíněném příspěvku zavádím výraz "primární energetické pole", pod nímž si představuji elementární magnetické dipóly spojované vzájemným přitahováním opačných pólů do rovnoběžných vláken, tvořících pole, které se navenek nijak neprojevuje.
V této mé představě nejsou ony elementární dipóly hmotné, ale pouze energetické.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
13.12.2019 13:17
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Všechna primární energetická pole, takže i to magnetické, procházejí zcela volně celým prostorem i všemi objekty v něm vytvořenými jak energetickými tak i materiálními, některými bez jakýchkoli změn a jinými se změnou, která se projeví jako indikovatelná anomálie, kterou nazývám "sekundární magnetické pole".
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
13.12.2019 14:29
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
Zmíněná anomálie, kterou dobře známe jako magnetické pole v podobě "siločar" kolem magnetu nebo elektromagnetu, vzniká obrácením většího množství elementárních dipólů "opačně". Dipólem tak nemůže pole "procházet" a musí se vydat po "objížďce" naznačené "siločárou".
K obrácení dipólů dochází působením magnetu nebo elektromagnetu buď ve vzduchu a nebo ve feromagnetickém materiálu, kde může být podle jeho vlastností buď přechodné a nebo trvalé.
"Siločáry" magnetu sice evokují představu nějakého "proudění", ale ta je scestná a vzniká pouze jako výsledek obrazce zmagnetovaných železných pilin kolem magnetu. Přesnějším vyjádřením by byly "vrstevnice" magnetického gradientu.
Magnetické pole pevného magnetu je vůči němu nehybné a pohybuje se pouze současně s ním.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

impuls   
17.12.2019 08:20

678 12 323 
  Poota napsal(a):    Zmíněná anomálie, kterou dobře známe jako magnetické pole v podobě "siločar" kolem magnetu nebo elektromagnetu, vzniká obrácením většího množství elementárních dipólů "opačně". Dipólem tak nemůže...

Magnety mají ,ale mi nevíme JAK dál !!
 
Vezměme jenom pár pokusů (které musí být stejně aplikovatelné ) a zjistíme ,že my neumíme ?protože se nechtělo nikomu se tímto zabývat využít opravdové pro život potřebné .Už to ,že magnetismus něčím točí něco vytváří je počátek k HLEDÁNÍ dalšího .Nevýhodou je předešlé ,že neexistuje snímač vyzařování MP(magnetického pole ) a jevy pro stacionární stav . Pro pohyb je to "jednodušší ",ale vyvstávají problémy k vyřešení ,jelikož může nastat takové vyzařování které místo aby pomohlo k pohybu tak je naopak brzdou .Už pro unašeč pokud jej "neošetříme " skáče a tím pádem brzdí .A to je jediná z několika brzd- k plynulému pohybu .Piliny jsou velkým šidítkem ,ale budiš takových je v životě víc -zbavme se jich a hledejme zatím nepoznané .Tuto první (brzdu ) mám vyřešenu . následovalo řešení nasměrování MT magnetického toku (vyzařování )co nejefektivněji z cívky (odpuz )nebo přítažení .Stále cítím ,ale nedostatek již zniňovaného SNÍMAČE .Převod magnet -síla je následující (vězte ,že tam je ) zatím ji neumíme třeba (roztočit ),ale kdo ví kam nás pokusy dovedou ,jenom ať z toho nevznikne NESMYSLNÝ VZOREC .jSEM ZASTÁNCE POKUS - OMYL( s trochou štěstíčka a náhody ) a ne pouček nic V DANÉM neřešících .
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
17.12.2019 11:53
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
  impuls napsal(a):    .....Převod magnet -síla je následující (vězte ,že tam je ) zatím ji neumíme třeba (roztočit ),ale kdo ví kam nás pokusy dovedou ,jenom ať z toho nevznikne NESMYSLNÝ VZOREC .jSEM ZASTÁNCE POKUS - OMYL( s trochou...

Je to Tvoje vlákno, Tvůj čas, Tvoje peníze, Tvůj pokus -omyl.......
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
17.12.2019 20:05
Bydliště: Slovensko
418 108 
  Adam napsal(a):    Jen upozorním, že magnetický motor vůbec nemusí být perpetuum mobile.

Pokud půjde o práci konzervativní mag. pole permanentního magnetu, tak podle mne půjde o perpetum. Dva od sebe vzdálené magnety = potenciální energie. Magnety se přitáhnou a potenciální energie se promění v kinetickou energii = AMEN.
Čo je ovšem energia ani diviak nevie.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
17.12.2019 21:10
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
  buky napsal(a):    ...podle mne půjde o perpetum. ... Magnety se přitáhnou a potenciální energie se promění v kinetickou energii...

Ano, narazí do sebe - a co dál?
Dál už nic, takže perpetuum se nekoná.
Na takovýhle "zázrak" ani nepotřebuješ magnety, i obyčejný kámen padá "sám" a ochotně na zem.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
18.12.2019 00:04
Bydliště: Praha
5794 563 5843 
  buky napsal(a):    Pokud půjde o práci konzervativní mag. pole permanentního magnetu, tak podle mne půjde o perpetum. Dva od sebe vzdálené magnety = potenciální energie. Magnety se přitáhnou a potenciální energie se promění v kinetickou...

Nemůžeš všechno vztahovat jen k potenciální a kinetické energii. To je jen malá oblast konvenčních druhů energií.


Magnetické pole v magnetu vzniká pohybem určitých částic tvořících hmotu magnetu. Pohyb těchto částic nezastavuje.
Díky tomu, že jsou všechny tyto částice nuceny pohybovat se po shodně orientovaných rovinách, pak se jejich vlastní velmi malé magnetické účinky makroskopicky sčítají, až máme nakonec poměrně silné pole i v blízkém okolí magnetu.
To magnetické pole je generováno pořád. Ty částice se točí pořád a pořád generují svá velmi slabá pole.
Tento pohyb musí něco "pohánět". Ale co je pohání, není přesně známo.

Proto vize magnetického motoru nesouvisí s představou, že jen tak někde vznikne nějaká energie. Nevznikne. Jen se musíme naučit tuto energii stacionárního magnetického pole využít. Stejně jako jsme museli kdysi pochopit, jak přesně umístit a nasměrovat mlýnek do řečiště, jak by měly vypadat jeho lopatky atd.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

  Str.: 1, ... 15, 16, 17, 18, 19, ... 21  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License