Závislost na cigaretách bere člověku do jisté míry svobodu. Musí mít svoji krabičku denně, i kdyby na chleba nebylo a pokud se dostane do situace, že najednou není kde další dávku sehnat, zažívá stres, který nekuřák nikdy nepochopí.
Dalším aspektem závislosti na cigaretách je fakt, že kuřák dobrovolně dotuje tento prohnilý státní aparát a namísto díků, se mu dostává státem posvěcené diskriminace.
Jestli je kuřák ohleduplný, nebo dokáže vyfukovat kouř batolatům pod nos, je vizitkou toho, jaký je člověk a ne toho, jakému zlozvyku podléhá. Podle mě je pro batole mnohem nebezpečnější věčně uklízející nekuřácká matka, která své dítě od raného věku krmí "výbornými párečky".
Peníze vydané každý měsíc za cigarety z nejpodřadnějšího tabáku plné jedovatých a návykových chemických látek ve mně vždycky vzbuzovaly pocit vazalství na tomto státě. Něco jako platit nesmyslné daně. A tak jsem si začala pěstovat tabák vlastní.
0
3
farkas 28.09.2015 08:19 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
První semínka
První moje sazenice virgínského tabáku pocházela z ze zahradnického katalogu.
Vyrostla bez zvláštní péče a na podzim jsem usušila listy a schovala si semínka v dohněda uzrálých tobolkách. Listy zůstaly zelené, při kouření to vonělo jako seno, ale
nikotinu měly dost. Nastal čas studia, praktických pokusů a omylů.
Po prozkoumání jedné tobolky se semínky jsem zjistila, že s tím, co mám, bych mohla osít tabákem všechny zemědělské pozemky v okruhu několika kilometrů od vesnice.
Jsou minimálně 10x menší, než semínka máku, v tobolce jich jsou tisíce a těch tobolek jsem měla několik desítek.
Osela jsem malý předokenní truhlíček tak, že jsem semínka rovnoměrně nasypala na povrch vlhkého substrátu a přikryla fólií. Rostlinky do deseti dnů vzešly snad z úplně všech semínek. Po několika týdnech jsem sazeničky přepikýrovala do sadbovačú a v květnu jsem je zasadila do květináčů, kde čekaly na odchod zmrzlých mužů.
Když jsem je konečně zasadila na připravená záhon, ráno tam nebyly.
Sežrali je slimáci.
0
0
Brbla 28.09.2015 14:08 Bydliště: Kambodza
777
128
825
Muzes je nechat v kvetinacich, az vyrostou tak, ze se tam nevejdou. Pak je vysad ven a z par spodnich listu udelej postrik, mel by je ochranit pred slimaky (bez zaruky, ale slysela jsem, ze takhle se chrani tabak). Je to v podstate bejli a vydrzi kdeco - asi holt krome tech slimaku
0
1
farkas 28.09.2015 20:00 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Neboj, Brbli, to ještě není všechno
Sazenic naštěstí bylo dost, záhon jsem osázela znovu a kolem každého tabáku nasypala modré granulky.
Jenže druhý den bylo nebe bez mráčku a a do večera byly lístky nezakořeněných a neotužilých sazeniček tabáku ostrým sluncem dočista spálené. Několik jich sice přežilo, ale bylo nutné sáhnout na poslední květináče. Na kamarády tehdy nezbylo nic.
Prvních 14 dní po výsadbě ven je pro sazenice tabáku kritických. Ničí je mráz, slimáci, ostré slunce i déšť. Ale pokud tohle všechno přežijí a trochu povyrostou, mají vyhráno, protože pak už jen rostou a sílí a kromě občasné zálivky ke kořenům potřebují už jen jediné - vhodnou půdu.
Tabák není náročný a díky pevným kořenům roste všude. Výjimkou jsou záhony, kde se rok před tím pěstovala rajčata, brambory, okurky, tykve, lilky, cukety a papriky.
Na takových záhonech neroste vůbec a neexistuje péče, která by měla příznivý efekt.
Rostliny s bídou dorůstají půl druhého metru a listy mají měkké, slabé a celková sklizeň je nedostačující. Přes listy je téměř vidět, přesychají nebo pro změnu ve fermentaci plesniví. Proto si dávám velký pozor na to, abych jednu z prvotních chyb už nikdy nezopakovala.
0
1
farkas 28.09.2015 20:21 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Tabák sázím do druhé tratě po květáku a celeru na částečně odstíněné záhony, ale kromě počátečních stádií růstu mu ani prudké slunce nevadí. Když povyroste, občas ho přihnojím slepičincem. Rostliny standartně dorůstají výšky kolem 2,5 m a když vyrazí květy, bývají ještě o 30 cm vyšší. Květy ale odlamuji, aby kvalita zůstávala v listech.
Největší sklizené listy mají délku 80 cm. Na jedné rostlině jsou jich desítky a pak ještě několik desítek listů menších. 30 - 40 sazenic na roční potřebu průměrného kuřáka
vystačí a tohle všechno lze vypěstovat na ploše 15 čtverečních metrů půdy.
Listy se každý večer přimykají je kmeni, Ty, které už nemají sílu jsou zralé. Odlamuji je a navlékám tak po 130 kusech na pevné provázky, věším na půdu, kde je horko ale stín. Pokud tabák uplně uschne, je lepší ho nastříhat nefermentovaný. Jednou jsem přeschlý tabák kvůli fermentaci navlhčila, úplně mezi těmi igelity zplesnivěl, tak už to raději nezkouším.
0
0
farkas 28.09.2015 22:31 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Když mají listy navlečené na provázcích suché špičky a zplihle visí, nastává čas na fermentaci. Před ní je nutné vyřezat z listů středová žebra. Právě tohle je nejhnusnější fáze z celého výrobního procesu.
Poloviny polosuchých listů se naskládají v cca 3 cm silné vrstvě na rozprostřený igelit tak aby se vytvořil ve středu fólie cca 40 cm široký pruh. Obě volné strany pak přes vrstvu tabákových listů přeložíme, slisujeme a od jednoho konce pruhu pevně balíme, aby se z balené hmoty vytlačil všechen vzduch, Vzniklou roli vložíme do igelitového pytle, opět pevně srolujeme a stáhneme gumičkami. Roli s tabákem dáme na 4 týdny do tmy, aby tam bez přístupu vzduchu proběhly anaerobní procesy, kterým se říká fermentace. Mezitím sklízime z rostlin další listy.
Když po měsíci rozbalíme vyfermentovaný válec, listy jsou stejnoměrně vlhké a hnědé. Ty nejkvalitnější vypadají jako tenoučká hnědá kůže.
Z tohoto materiálu se vyrábí ty nejdražší doutníky a průmyslová výroba cigaret se musí spokojit s menšími a tenčími listy, které rostou u země a na vrcholu rostliny.
Všechen zfermentovaný materiál postupně usuším. V létě raději na sluníčku než v sušičce, protože tam dochází k přesušení, tabák se láme a drolí a nelze s ním manipulovat. Před stříháním musí být všechny listy rovnoměrně suché, ale přitom pružné.
Nastříhaný tabák pěchuji do válcových plechovek od fernetu. Je potřeba, aby ve slisovaném stavu ještě nějakou dobu zrál.
Pak už hotový tabák stačí jen nacpat do prázdných dutinek a kouřit.
Tohle nejsou voňavé cigarety z podřadného rezavého tabáku plné chemických rozpouštědel, fungicidů a návykových látek ale opravdový tabák, na jehož barvu, vůni a chuť už všichni zapomněli.
Domácí pěstování a výroba tabáku máji lehce vyčíslitelný a nikoliv zanedbatelný finanční efekt. Za ušetřených 30 000,- Kč mohu například každý rok strávit pár týdnů v zajímavé exotické destinaci.
Pěstování zdar, lenosti zmar
4
4
Brbla 01.10.2015 13:54 Bydliště: Kambodza
777
128
825
Tak konecne chapu, proc jsem se s tim tabakem tak prala - on mi vzdycky beznadejne preschnul v ty nulovy vlhkosti tam v pousti... Drzim palce, at ti roste!
0
1
Karel 124 02.10.2015 09:58 Bydliště: Praha a okolí
606
41
775
Věřím , ze tento tabák je obzvlášť vhodný pro vykouření dýmky míru pro moc a moc lidí . Posvátná záležitost. Gratuluji k umění pěstovat.
0
1
Mastičkář 04.02.2016 18:49 Bydliště: Brno
35
6
40
Laik a tabák.
Zdravím. Taky přihodím svoji trošku do mlejna.
Před lety jsem kupoval semínka dvou odrud, Vyržinky a Selského, zustali mě už jen semínka selského který má mnenší listy a je celkově menší ale prej je zase silnější.
Fermentaci jsem prováděl tak že jsem už suché listy navhčil, měl jsem doma dobrou slivovici jahodovici, kterou jsem naředil a tím jsem pokropil listy, dal na sebe a zabalil to igelitky a pak na pár týdnů do tepla k trubkám od kotle. Tabák měl potom trochu jahodovou příchuť, takže návod kdo chce různě navoněnej tabáček.
Poté jsem ještě vlkhé listy stočil silně do sebe do velké štangle a stahl špagátem kdy to postupně celé vyschne a dá se potom ukrajovat jak ze salámu...
Vysévám už koncem unora do malého pařeništátka co dávám na jižní okno a je opravdu potřeba aby byl stále ve vlhku, i potom venku. Má sice velmi rád slunce a celkem i teplo ale ještě více má radši stále vlhko. nejvíce se mu dařilo první rok kdy sem to měl ve foliáči a dorostli přes metr a pul a protrhali mě celou folii...
Venku na zemi to hodně žerou ti slimáci a loni mě takřka všechno sežrali, ale na ty jsem v poslední chvíli vyzrál jak už sem někde psal tak, že jsem kolem rostlin udělal solnou ohradu, drobně jsem vysolil ochrannej kruh kolem celého tabákového záhonu. Vím že to není vubec dobré, ale pomohlo to a slimáci se tomu už vyhýbali takže mě zbylo loni aspoň posledních pět rostlineček.
0
2
Mastičkář 04.02.2016 19:33 Bydliště: Brno
35
6
40
Tabák posvátný....
Ještě dodám že jsem nekuřák a tabák mám protože je to posvátná rostlina a hlavně ji přidávám do všech mejch bylinkovejch mastí či tinktur aby se posílila jejich ůčinnost. A samozřejmě taky na vykuřování, ne skleníku, ale třeba sebe či mastí ....
Nejsem sice velkej znalec ohledně tabáku ale něco jsem vyčet a vypozoroval.
Třeba Viliam Poltikovič říkal že že když některé málo kontaktované kmeny potkají v pralese bělocha co kouří cigaretu tak ho běžně rovnou zastřelí (lukem a pod.) ne ale proto že je cizinec, ale protože znesvětil obyčejným kouřením tak posvátnou rostlinu. Chodím občas navštěvovat tady v Brně jednoho Peruánského šamana, Chuan Carlos Pacája Goméz (na youtube jsou s ním také videa)
děla speciání masáže a jelikož je to tzv. tabakéros tak tabák používá ve svém léčení.
Mimo jiné na tabák se prý i hodně chytaj ruzní špatní duchové , kdo nepobere slovo duchové muže si dosadit třeba energie.
Tak nějak intuitivně to chápu tak že tabák, ale vlastně i ruzný jiný kouř je přenašeč, či spojovací most mezi dvěma rozdílnými energiemi tedy hmotou (námi) a jemnější energií (naše duše, aura, jiný svět...) Takže když trochu rozeberu to šamanské použití tabáku, šaman nejdříve ofouká člověka aby skrze kouř který do sebe zpětně vtahuje poznal co má za problémy, dále skrze kouř do sebe vtahuje různé špatné energie z vašeho energetického obalu a případně zase do vás něco doplní. V případě Carlose, sem vypozoroval že se specializuje na upravu energetických míst která jsou takřka totožná z místy limfatických uzlin a drah, kdy poté člověka pomaže vlastním tabákovým krémem či jiným peruánským mazadlem a rozmasírovává tyto uzliny a dráhy, (někdy je to poměrně bolestivá záležitost )
Takže tedy si myslím, že je pravděpodobné že když jste třeba v hodně zakouřené hospodě plné negativních lidí, tak skrze kouř tabáku do sebe vdechujete všechno co kolem sebe sami šíří a mužete takhle postupně do sebe natahat ruzné divné nežádoucí věci . Takže dýmku míru či jiné společné kouření jen z lidmi kteří vás nebudou špatně ovlivnovat ale spíše naopak. Tabák je opravdu velice zajímavá a i psychoaktivní rostlina, když si třeba požvejkám kus listu, tak cítím že se trochu krátce dostávám do změného vědomí, ne uplně jako když se člověk třeba zkouří konopím, ale cítím v těle že je citlivější k vnějším podnětům , brní končetiny a pod. a když tabák přidáte k jiné posvátné rostlině třeba tomu konopí či šalvěji divotvorné, tak posílíte jejich účinek....
4
3
farkas 05.02.2016 13:26 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Ahoj mastičkáři. Jestli potřebuješ semínka virgínského tabáku, můžu Ti je poslat v obálce jako předtím ten durman.
Konopí z Tvých semínek se vloni vydařilo a doufám, že letos zase vzklíčí.
Od časných výsevů tabáku už jsem upustila. Nemá cenu rostlinky trápit ani dlouhým pobytem v květináčích ani předčasnou výsadbou. Nic se tím neurychlí.
Semínka seju koncem března, pikýruji na čarodějnice a ven je sázím nejdřív po 20 květnu a nechávám si pro všechny případy ještě rezervní sazenice.
Jsme tu ve výšce 420 m a tabáky tu dorůstají přes 2 m s 80 sm dlouhými listy bez hnojení. Nejsou náročné ani na vodu.
Jde jen o to se vyvarovat použití záhonu, na kterém předešlý rok rostlo cokoliv z čeledi lilkovitých.
0
1
Mastičkář 11.02.2016 01:01 Bydliště: Brno
35
6
40
Ahoj farkas, pokud bys mě pár (pár asi nejde, tak pár párů) semínek poslala byl bych moc rád, vyměním třeba za kon. semínka nebo mastičku.
Myslím si že ten viržinskej tabák je odolnější než ten selskej. Protože se mě ho dařilo si myslím jednodušeji pěstovat. Ale pokud někdo chce pár semínek selského tak mohu poslat, spoustu toho ještě vytřepu z těch hlaviček které jsem na podzim po dozrátí ostříhal.....
0
0
farkas 11.02.2016 08:35 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Ahoj mastičkáři, za semínka nechci vůbec nic. Jen mi, prosím, pošli po Adamovi
ulici a číslo domu. Ostatní si pamatuji. Obálku od semínek s Tvojí zpáteční adresou jsem měla schovanou ještě do loňských Vánoc, ale před nimi se uklízelo....
Virgínský tabák kvete fialovo-růžovými květy, selský je žlutý. Právě selský se mi na jaře roste úplně všude. U virgínského jsem samovýsev ještě nezjistila.
Většinu loňské sklizně jsem ani nefermentovla. Listy mi visí na půdě, a když potřebuji, několik jich utrhnu ze šňůry a nastříhám. Tabák má idální vlhkost a není tak silný a drsný jako po fermentaci. Co pokus, to zkušenost.
0
0
Mastičkář 22.02.2016 00:25 Bydliště: Brno
35
6
40
Zdravím. farkas, dík za semínka už dorazili....
Doufám že letos bude dobrá uroda. Rád bych (doufám že to ocení) podaroval vlastním tabákem i Karlose, toho peruanského tabakéros šamana, zrovna zítra tam zase jdu se nechat "zmasírovat a ztabákovat" Mám to už jak domorodci v pralese, místo návštěv lékaře, se snažím potíže řešit bylinama a navštěvou medicinmana....
0
0
farkas 22.02.2016 06:57 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Ahoj Mastičkáři. Semínek máš na dva hektary, s výsevem ještě 3 týdny počkej, nesej hustě a malé rostlinky nepřelévej, jinak zahnijí kořínky,
Pak jich napikýruj 2x tolik, než budeš potřebovat sazeniček.
Sázet ven stačí po 20. květnu. Na hlíně moc nezáleží, tabák má dlouhé kořeny a dosáhne jimi, kam potřebuje. V záhonech vytuněných koňským hnojem roste lépe než po hnojení kravským. Raději má polostín, než celodenní sluneční úpal,
Na záhonech, kde byly v předchozí sezóně papriky, rajčata, okurky nebo tykve, se obrovských pevných listů doutníkové kvality ani při největší nedočkáš.
Netrpí plísněmi, mšice sice láká, ale ty se na listy jen přilepí, zdechnou a při sušení opadají. Květenství vylamuj, ať nebere sílu listům.
Ať ti kytky rostou
0
2
čučo 22.02.2016 09:08
306
3
44
Zaujímavé vlákno, kvitujem +1. Tabak pre jeho medicínské vlastnosti si dopestovávam a docela rád ho používam do niektorých "lekvárov". Moje prvotné skúsenosti s jeho dopestovaním a manipuláciou s ním pochádzajú z týchto↓zdrojov. Tá "Fischerová pracovňa" bude dosť pravdepodobne k nezohnaniu (ten samisdat je z povojnových rokov - 1948), no s tou druhou by to nemal byť problem, jej názov je "Obrazový atlas chorob a škůdců polních plodin" (kod je ISBN 80-85827-12-3 - http://www.e-antikvariat.com/czech/article_show.php?article_id=30000&category=23&backtoindex=Y. Pravdou je že ak by to niekto naozaj k životu potreboval, nieje z mojej strany problém tie pasáže týkajúce sa tabaku z tých kníh spracovať na OCR-ku do pdf - ka a "zavesiť" ich sem do vlákna...
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
0
Mastičkář 23.02.2016 22:54 Bydliště: Brno
35
6
40
Zdravím. farkas jak sem psal na předpěstování tabáku mam takový malý placatý foliovníček, a sazeničky radši nezalévám jen občas rosím. Horší je to pak z tím přepichováním protože semínek i při nejlepší snaze naseješ několik set. Těch mejch semínek selského tabáku mám doma taky na několik hektarů :-) Ale zkusím tetos teda spíš ten polostín než přímé celodenní slunce, mám zadní kus zahrady krytý stromama takže slunce v tom místě svítí jen dopoledne a pak jen lehce prosívá přes stromy, tam se bude dobře udržovat vlhko, na druhou stranu kde je vlhko jsou i slimáci, ach jo.... začarovanej kruh, buď sucho nebo slimáci, nebo oboje..... na zeleninu to už budu řešit letos foliovníkem, mají pěkné vysoké a asi 2*3m velké, tuším v bauhausu či obi za cenu něco přes 2tis. což mě připadne slušné a mohlo by to pár let vydržet, ale nevím jaká je životnost té folie. Ale kupovat foliáč na tabák se mě nechce, na druhou stranu ale po zkušenosti vím že tam vyroste opravdu obrovskej.....
čučo, popiš do jakých lektvarů dáváš tabák a jak....
0
0
čučo 24.02.2016 00:13
306
3
44
Mastičkář napsal(a):semínek i při nejlepší snaze naseješ několik set. ....
čučo, popiš do jakých lektvarů dáváš tabák a jak....
Tie semienka sú naozaj velmi drobné, podstatne drobnejšie ako makové. Na ich sadenie používam docela jednoduchú fintu, namočim si ich "pár" (z jedej "makovičky") zhruba na hodinku do vody (hlavne kvoli váhe, aby boli ťažšie) a potom ich zmiešam so suchým "náplavovým" (velmi jemným) pieskom v 0.7dec. pohári). Aby bola táto zmes piesku so semenom homogénná pérkrát ju preosejem cez sítko a následne s ňou "posolím" predtým vodou zaliatý riadkok. Pár krát sa mi to už podarilo že tokto nasity tabačit som nemusel preriedovať, čo kus to sadenica. "Lekváriky" ktorých základ sú vždy slivky ktoré na rozriel od iného ovocia velmi účine podporujú prirodzené trávanie, robia stolicu primerane mekou čím dosť podstatne ulahčujú vyprázdnovanie a navrch k tomu ako bonus velmi dobre prekrívajú tú dosť nepríjemnú tabakovú "príchuť". Technologia je velmi jednoduchá, je to robené presne tak isto ako sa bežne robia klasické slivkové lekváre (povidlá) plus pár minút pred jeho dovarením je do toho primiešaná podla účelu patričná zmes bilíniek. Do niektorých "lekvárikou" používaných na kožné problémi nedávam nardvený tabakový list ale vývar z neho ktorý je o dosť koncentrovanejší a pre svojú vyšiu toxicitu nevhodný na vnútorné použitia...
0
0
čučo 24.02.2016 00:59
306
3
44
Aby nedošlo k omylu, tie "lekváriky" na kožné problémi májú použitý ako základ klasickú potravinárskú želatinu nie slivky. Ak má tú správnu konzistenciu velmi (dosť podobná "tekutému midlu") lahko a hlboko preniká do kože a zároveň výdatne "vyživuje" napadnuté tkanivá. Ak to má byť na velmi suchú pokožku, pred vychladnutím do zmesi pridávam "pár kvapiek" glicerínu...
0
0
farkas 24.02.2016 07:46 Bydliště: Střední Čechy
2932
344
3999
Masičkáři, s tím stínem to v případě tabáku zase nepřeháněj. Podle toho, jak to zamýšlené místo popisuješ, by se tam dařilo spíš rododendronům .
Slimáci žerou tabákové listy jen malým sazeničkám. Větších rostlin se už ani nedotknou. Tam problém v tebou zvolené lokalitě nevidím, ale pro syntézu všech těch tabákových silic, pryskyřic a nikotinů je sluneční svit potřeba.
Letos chci také dát pár sazenic tabáku nedaleko velké jabloně, ale ten strom letos
čeká důkladný jarní prořez o 2/3 koruny.
Žlutě kvetoucí selský tabák - mochorka není tak výnosný jako virgínský, Má malé srdčité listy s dlouhými řapíky, větví se už od země a příliš brzy jde do květu.
Pro gurmány a pokusníky je ideální, ale na podobný výnos jako u virgínského by jsi potřeboval 5x větší plochu. Po dosažení metrové výšky virgínský teprve začíná tvořit poupata, ale metrový selský v té výšce končí a čím víc květy stříháš, tím víc se větví
a listy jsou čím dál menší a menší.