Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Věci fyzikální - Různé     (str. 13 z 19)
Sekce: Přírodní zákony, fyzika a teorie konvenční i nové
   |   Rolovat dolů
  Str.: 1, ... 11, 12, 13, 14, 15, ... 19  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

Poslední příspěvek z předchozí strany:
buky  Adame, ten zmatek je právě kvůli tomu, že odstředivá síla je považováná za pseudosílu. Jenže ona ...

E_man    Schval. r.
28.01.2021 22:07
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    ... Jakým měřením chceš potvrdit kmitání při rovnoměrném pohybu po kružnici ? ŽÁDNÉ NEEXISTUJE !!!

Stačí se podívat na rotující bod viděný z roviny rotace.
Vyjádří si časový průběh odchylky od středu rotace a uvidíš perfektní sinusovku.

Totéž kmitání uvidíš třeba u měsíce Jupitera, když se usadíš v rovině orbitu.
A totéž kmitání uvidíš u satelitu, když ho budeš pozorovat z dálky v rovině obletu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
28.01.2021 23:33
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Stačí se podívat na rotující bod viděný z roviny rotace. Vyjádří si časový průběh odchylky od středu rotace a uvidíš perfektní sinusovku.

Nedokážeš udělat rozdíl mezi matematikou (dotyčnice) a pozorovaním fyzikálneho děje ?
Tak si seber akcelerometer na kolotoč. Ten ti ukáže dostředivé zrychlení aniž by se změnila vzdálenost od sředu. A nebude přítomné ani střídavé kladné - záporné zrychlení.
A moc by mne zajímalo, proč u tebe při kolotoči dostředivé zrychlení není přítomné. Taky opakovaně zapomínáš na odstředivou sílu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 07:38
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    ... Tak si seber akcelerometer na kolotoč. Ten ti ukáže dostředivé zrychlení aniž by se změnila vzdálenost od sředu. A nebude přítomné ani střídavé kladné - záporné zrychlení. A moc by mne zajímalo, proč u tebe...

Ten akcelerometr odvozuje (měří) zrychlení z působení vektoru síly F na (skalární) hmotný bod "m" podle vzorce a=F/m.
Vektor síly F působí na ten hmotný bod m v akcelerometru směrem od středu (odstředivá síla). Proto také (vektor) zrychlení, které ti ukazuje akcelerometr musí být odstředivé, protože podělením vektoru síly F skalární veličinou nemůžeš změnit orientaci výsledku.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 08:04
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Proto také (vektor) zrychlení, které ti ukazuje akcelerometr musí být odstředivé,

Ale tomu dáfaš na frak
Ja však tvrdím, že že akcelerometer ukazuje dostredivé zrýchlenie. Ak neveríš, vyskúšaj a potom môžeme pokračovať o dostredivo - odstredivom zrýchlení po nulovej dráhe. Zabudol som, ide o nemerateľné kmitanie kladného a záporného zrýchlenia
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 08:15
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  E_man napsal(a):    Ten akcelerometr odvozuje (měří) zrychlení z působení vektoru síly F na (skalární) hmotný bod "m" podle vzorce a=F/m. Vektor síly F působí na ten hmotný bod m v akcelerometru směrem od středu (odstředivá...

P.S.
Tedy můžeš, ale jen když použiješ zápornou hmotu m.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 08:45
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    ... Ja však tvrdím, že že akcelerometer ukazuje dostredivé zrýchlenie. Ak neveríš, vyskúšaj a potom môžeme pokračovať o dostredivo - odstredivom zrýchlení po nulovej dráhe. Zabudol som, ide o nemerateľné kmitanie...

Ukazuje, protože jsi si ten akcelerometr "takto ocejchoval" (bez znaménka mínus)!

Tím nechci říct, že dostředivé zrychlení neexistuje. Snadno je uvidíš odvodíš (i změříš) pozorováním toho "kmitání" okolo středu rotace z roviny rotace. Stačí měřit odchylku od středu a čas.
Až na to, že toto "dostředivé zrychlení" není odvozeno od žádné dostředivé síly (jako u satelitu), která by tuto odstředivou sílu vykompenzovala, aby se kosmonauti mohli v kabině vznášet.
A proto ti také bez "opravdové dostředivé síly" to mimino z kolotoče na hřišti odlítne, a nepomůže mu ani to "viditelné dostředivé zrychlení".
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 09:57
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Tím nechci říct, že dostředivé zrychlení neexistuje. Snadno je uvidíš odvodíš (i změříš) pozorováním toho "kmitání" okolo středu

Když sedíš na kolotoči, tak k žádné změne (kmitání) vzdálenosti od středu nedochází. Proto ani akceler nezaznamená žádné kmitaní. To je měření. Máš něco proti ?
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 10:22
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    Když sedíš na kolotoči, tak k žádné změne (kmitání) vzdálenosti od středu nedochází. Proto ani akceler nezaznamená žádné kmitaní. To je měření. Máš něco proti ?

I když nedochází k žádné změně vzdálenosti od středu, tak akcelerometr přirozeně kmitání zaznamená, ale jen při správném použití!

Musíš si uvědomit, že akcelerace je vektor, který má nejen velikost ale i směr.
Pokud tedy budeš měřit akceleraci ve stále stejném směru (a nebudeš směr měření potměšile měnit s každým pootočením kolotoče), tak ti akcelerátor ukáže pootočením kolotoče o 90° nulovou hodnotu. Dalším pootočením o 90° přesně opačnou (zápornou) hodnotu, dalším pootočením o 90° opět nulovou a dalším pootočení původní hodnotu.

A bude ti kmitat SEM a TAM!
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 10:42
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    A bude ti kmitat SEM a TAM!

Stejně to tak jde provést i na povrchu Země, že ano
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 10:57
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    Stejně to tak jde provést i na povrchu Země, že ano

Jistě!
Jen musíš k vektoru odstředivé síly na povrchu země v daném místě přičíst vektor síly působící v daném místě do středu země.

Směle do toho!
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 11:09
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Jen musíš k vektoru odstředivé síly na povrchu země v daném místě přičíst vektor síly působící v daném místě do středu země.

Jo a výsledek je ten, že akceler ukazuje zrychlení 9,8m/s2 směrem nahoru. Při kolotoči v dostředivém směru, pardon v odstředivém neboť je zle nakalibrován. Když budu ve skříni bez oken, tak bez problémů zjistím přes pootáčením akceleru jstli jsem v klidu na povrchu nebo mám rotující pohyb.
Už jen stačí určit frekvenci kmitání
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 11:27
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    Jo a výsledek je ten, že akceler ukazuje zrychlení 9,8m/s2 směrem nahoru. Při kolotoči v dostředivém směru, pardon v odstředivém neboť je zle nakalibrován. Když budu ve skříni bez oken, tak bez problémů zjistím přes...

Ať "nekalibruješ" kolotoč v jakémkoliv směru, nic to nezmění na faktu, že i ve "skříni bez oken" můžeš pomocí gyroskopu 3D zjistit, že máš či nemáš rotující pohyb.
Rotující pohyb nevylučuje současný rovnoměrný a přímočarý pohyb, a spolehlivě ti ukáže i frekvenci.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 11:40
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Proto také (vektor) zrychlení, které ti ukazuje akcelerometr musí být odstředivé,

Iste a to za súčasného dostredivého zrýchlenia
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
29.01.2021 11:44
Bydliště: ČR
1379 447 1792 
  E_man napsal(a):    I když nedochází k žádné změně vzdálenosti od středu, tak akcelerometr přirozeně kmitání zaznamená, ale jen při správném použití!

Emane, co to tvrdíš za "věci"? To jako podle tebe, sedíš-li na roztočeném řetízkáči, tě odstředivá síla táhne řekněme v arbitrární poloze 0° od sloupu řetízkáče ven, na 90° nikam, na 180° dovnitř ke sloupu a na 270° zase nikam?

Tím, že ve svých představách neotáčíš akcelerometr kolem jeho osy vůči zemi uvádíš do teoreticky uzavřeného, rotačního systému koordinátů samotného kolotoče další prvek rotace, který neodpovídá podmínkám bodu obíhajícího kolem osy. Ten akcelerometr totiž není bod ale úsečka. Jen díky tomu ti takto pootáčený (vůči rotaci kolotoče) akcelerometr ukazuje nějaké kmitání. Sama slova odstředivá a dostředivá by ti měla napovědět, že takové měření je holý nesmysl. Buky má naprosto pravdu, že se, řekněme u toho kolotoče, síla odstředivá rovná podle newtonovské fyziky dostředivé a přesto jde o pohyb křivočarý. Buky za to nemůže, že pan Newton jaksi tento případ přehlédl a nedomyslel.

Když to zkusím jinak, jak vlastně chceš určit tu arbitrární polohu 0° na oběžnici? Ať píchneš prstem na oběžnici kam chceš, může to být 0°. Kde tedy, v jaké poloze obíhajícího kolotoče, začneš s natočením toho akcelerometru vůči zemi? No a nedej bože, že s ním během měření pootočíš a najednou jsi změnil polohu 0° na oběžnici a tím i orientace kmitání akcelerometru. S tou tvou představou totiž můžeš naprosto libovolně a arbitrárně měnit úhlové polohy oběžnice jak měřeno kmitáním akcelerometru. Co je to za měření? Jaká správná poloha akcelerometru?

Co je podstatné např. na tom řetízkáči je náklon sedačky vůči rotační ose sloupu a ten náklon, pokud se nebudeš moc vrtět, se při danných otáčkách řetízkáče ustálí v odpovídajícím úhlu. Jaké kmitání?

Píďalka.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 13:45
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  Píďalka napsal(a):    Emane, co to tvrdíš za "věci"? To jako podle tebe, sedíš-li na roztočeném řetízkáči, tě odstředivá síla táhne řekněme v arbitrární poloze 0° od sloupu řetízkáče ven, na 90° nikam, na 180° dovnitř ke sloupu...

Slavku, diskutovat s tebou budu, až si pořádně přečteš co píšu, a budeš se k tomu vyjadřovat!
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 14:05
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Ukazuje, protože jsi si ten akcelerometr "takto ocejchoval" (bez znaménka mínus)! Tím nechci říct, že dostředivé zrychlení neexistuje. Snadno je uvidíš odvodíš (i změříš) pozorováním toho...

Tu koukej jaké nelogické pí.oviny plodíš.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 14:15
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    Tu koukej jaké nelogické pí.oviny plodíš.

Když někomu dojdou argumenty, začne nadávat!
Kdo to jen asi vymyslel?....
Hmmm...Asi já.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 14:42
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Vektor síly F působí na ten hmotný bod m v akcelerometru směrem od středu (odstředivá síla). Proto také (vektor) zrychlení, které ti ukazuje akcelerometr musí být odstředivé,

Tak jako, odstředivé nebo dostředivé zrychlení po nulové dráze. A nezabudni si naciachovať akcelerometer
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

E_man    Schval. r.
29.01.2021 14:55
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 85 1826 
  buky napsal(a):    Tak jako, odstředivé nebo dostředivé zrychlení po nulové dráze. A nezabudni si naciachovať akcelerometer

Buky, Buky!
Tak jako existuje "Gravitační zrychlení" nezávisle na tom, jestli se vůbec po "nějaké dráze" uplatní https://cs.wikipedia.org/wiki/Gravita%C4%8Dn%C3%AD_zrychlen%C3%AD ) , tak i existuje jakékoliv jiné zrychlení, nezávisle na tom, jestli se vůbec po nějaké dráze uplatní.

á propós:
Nezapomeň si nakalibrovat kolotoč!.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

buky    Schval. r.
29.01.2021 15:14
Bydliště: Slovensko
427 110 
  E_man napsal(a):    Až na to, že toto "dostředivé zrychlení" není odvozeno od žádné dostředivé síly

Už jen nepatrné detaily: A od čeho je odvozeno, ak ne od nenulové výslední síly ?
a = F/m

Pro tebe platí současně dostředivé i odstředivé zrychlení ? To je novinka.

A jo, závaží je v pokoji na povrchu z důvodu gravitačního zrychlení
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

  Str.: 1, ... 11, 12, 13, 14, 15, ... 19  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License