martin11 napsal(a):Wiki o tomto typu zdroje energie
https://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_Bladeless
Na tom je zajímavá informace,že výkon roste s kvadrátem rychlosti větru a tedy ekonomicky větší zařízení s lineárním nárůstem nákladů na zhotovení dává kvadraticky více energie.....pokud jsem to dobře pochopil.
0
0
martin11 19.01.2022 18:22 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
...mám neodbytný pocit, že tudy vede cesta...podrobný popis celého zařízení....čtení na tři večery, ale stojí to za to, být informován
martin11 napsal(a):...mám neodbytný pocit, že tudy vede cesta...
A vždy se najde nějaký šťoura který to celé zpochybní
"Vortex bladeless je španělská začínající společnost, která získala miliony od vlád, soukromých investorů na velmi úspěšné crowdfundingové kampaně. Všechny tyto peníze přinesl chytrý marketing zásadně chybného konceptu bezlopatkové větrné turbíny."
Theophil napsal(a):která získala miliony od vlád, soukromých investorů na velmi úspěšné crowdfundingové kampaně.
Nikoli úspěšným marketingem, ale lobystickým podvodem. Pokud se člověk podívá do historie mnoha věcí, zjistí, že vlády vždy investují (ČTI DOTUJÍ) tak, aby vytvořily problém, který pak dlouho řeší, až ho konečně vyřeší dalšími DOTACEMI.
Píďalka
0
1
Poota 13.01.2024 17:52 Bydliště: Praha
9111
609
7662
Umělé vzdušné tornádo
Jedná se o energeticky zajímavý fenomén, který na svoje využití stále ještě čeká, a to zejména proto, že o jeho umělé vyvolání se zatím nikdo nepokouší. Není to totiž jenom o jeho iniciaci, ale taky o jeho regulaci a hlavně o převedení energie jeho rotace na jinou energetickou formu.
K umělému nastartování i udržování tornáda bude využito dvou nezávislých zdrojů energie, které by měly být pokud možno zdarma.
Tím prvním je potřeba docílit proudění vzduchu svisle vzhůru, což se dá nejsnáze dosáhnout ohříváním vzduchu. Pokud to má být zadarmo, tak se dá využít běžného komínu, jehož spaliny mohou fungovat jako ejektor - to předpokládá nějaký plášť, který bude vhodně tvarovat prostor kolem komína s pokud možno válcovým tvarem. Místo komína se pro inicializaci svislého proudění dá použít jakýkoli jiný zdroj tepla, třeba svíčku nebo hořák.
Tím druhým je potřeba docílit pravotočivé nebo levotočivé rotace vzduchu v mezikruží kolem komína, čehož se dá docílit šikmými lopatkami v nasávací štěrbině u základny pláště. Nasávací štěrbina bude po celém obvodu pláště, takže sání bude využívat vítr z kteréhokoli směru. Naznačená konfigurace samozřejmě není jediná možná, ale vzduch jako pracovní médium je volně k dispozici a v případě větru dokonce i se zdrojem energie. Výhodou je i to, že vítr může přicházet z kteréhokoli směru. Další výhodou je i to, že hlavní součástí zařízení je jenom vnější plášť, který může mít celkem jakoukoli velikost pro dosažení potřebného maximálního výkonu. Pro dosažení momentálně nižšího výkonu lze snížit až vypnout vytápění a dál lze pokračovat škrcením nasávaného vzduchu.
Mechanickou energii tornáda lze odebírat nejsnáze turbínou, která může být spojená přímo s generátorem elektrického proudu, jehož všechna statorová vinutí budou dvojitá a protisměrně spojená paralelně nebo sériově, případně i přepínatelně, tedy při nízkých otáčkách do série a při vysokých paralelně.
0
1
Adam 09.07.2024 20:49 Bydliště: Praha
6175
576
5997
OmBot:
Uživatel Adam požádal o vyjádření AI k tématu tohoto vlákna a zadal upřesnění: Malé větrné elektrárny pro rodinný dům. Existuje mnoho různých typů konstrukcí, různá provedení vrtulí či lamel. Jak se jmenuje typ či konstrukce, která má nejnižší hlučnost? Uveď také další dva typy, které mají nízkou hlučnost.
Odpověď AI GPT:
Typ větrné elektrárny, který má nejnižší hlučnost, je vertikální větrná turbína typu Savonius. Další dva typy s nízkou hlučností jsou Darrieusova turbína a horizontální větrné turbíny s pomaloběžnými vrtulemi.
Verze: gpt-4o
0
0
Adam 09.07.2024 20:59 Bydliště: Praha
6175
576
5997
GPT krásně pochopil, že mluvím o konstrukci "turbíny", i když jsem pořád jako blbec psal "elektrárna".
A tady tedy máme onen Savonius. Tvarově ho znám, ale název jsem neznal.