Speciální sada pro barometrické měření výškového profilu terénu - Seznámení Jak možná tušíte, mé odmlčení se v tomto vláknu neznamená, že jsem práci související s výzkumem g...
martin11 23.06.2020 19:49 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
Adam napsal(a):Jak možná tušíte, mé odmlčení se v tomto vláknu neznamená, že jsem práci související s výzkumem gravitačních anomálií ukončil. Leckteré běžné životní žvýkačky mě letos zdržovaly dokonce ještě více než normálně, ale.
Adame výborně....pokud prověříš Kačerov a zjistíš anomálii, vypravím se tam také se svým.."mechanickostínovým" aparátem...protože je rovnodennost prověřil jsem svůj měřící aparát...v polabí to pracuje spolehlivě.../ tímto jsem došel k závěru, že zde není žádná anomálie/...na další se velmi těším...zdravím a jsem s pozdravem
0
1
Adam 27.06.2020 03:49 Bydliště: Praha
6175
576
5997
Jednotky pro barometrické měření výškového profilu terénu - Fazóna
Tak už se to snaží, aby to mělo i nějakou tu fazónu...
Dále ještě spousta testů a případného odlaďování...
Sestava pro barometrické měření výškového profilu terénu (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Sestava pro barometrické měření výškového profilu terénu (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
2
1
Adam 30.06.2020 10:45 Bydliště: Praha
6175
576
5997
Adam napsal(a):... Jistě, že z toho nečekám výškovou přesnost na 20 cm, ...
Inu, ladil jsem a ladil a navíc byla možnost do toho zakomponovat ještě tzv. korekční křivku, jako ještě další (dodatečnou) korekci měřených hodnot a testy začínají vypadat docela zajímavě.
Níže vidíte graf výsledných hodnot nadmořské výšky v případě, kdy přenosná (měřicí) jednotka zůstala
po celou dobu měření ležet na jednom místě společně s druhou (referenční) jednotkou. Vzhledem k tomu,
v jakém pásmu od nuly se hodnoty v grafu udržují, to prozatím vypadá na celkem přitažlivou
přesnost 30 cm.
Testy barometrické sestavy - Měřicí jednotka bez přenášení (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Testy barometrické sestavy - Měřicí jednotka bez přenášení (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Testy barometrické sestavy - Měřicí jednotka bez přenášení (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
martin11 01.07.2020 08:02 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
Adam napsal(a):Inu, ladil jsem a ladil a navíc byla možnost do toho zakomponovat ještě tzv. korekční křivku, jako ještě další (dodatečnou) korekci měřených hodnot a testy začínají vypadat docela zajímavě.
Níže vidíte graf...
prosím prosím, pane učiteli mám dotaz....na jedné ose svislé je výška v m tomu rozumím ale co je za údaj ve vodorovné ose..1000 2000 3000 atd nikde jsem to nevyčetl.. ..děkuje martin
0
0
Adam 01.07.2020 08:29 Bydliště: Praha
6175
576
5997
martin11 napsal(a):prosím prosím, pane učiteli mám dotaz....na jedné ose svislé je výška v m tomu rozumím ale co je za údaj ve vodorovné ose..1000 2000 3000 atd nikde jsem to nevyčetl.. ..děkuje martin
Pardon, jde o měření v čase. Jsou to sekundy (celý graf je 100 minut).
0
1
martin11 01.07.2020 10:43 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
Adam napsal(a):Inu, ladil jsem a ladil a navíc byla možnost do toho zakomponovat ještě tzv. korekční křivku, jako ještě další (dodatečnou) korekci měřených hodnot a testy začínají vypadat docela zajímavě.
Níže vidíte graf...
...myslím, že zařízení - měření nemá chybu, takže běhat se sluneční tyčkou je asi zbytečné....
...a jen ještě k tvé metodě měření...byl by zajímavý porovnávací graf, jedna křivka - modrá stacionární měření a druhá červená, která bude porovnávat - mobilní aby se na první pohled zjistila změna nadmořské výšky samozřejmě v jednom tisku...pokud by u té mobilní křivky byly ještě GPS údaje, tak je to naprosto geniální
0
0
Adam 01.07.2020 16:53 Bydliště: Praha
6175
576
5997
Martine, mozna jsem to nevysvetlil dost srozumitelne...
Stacionarni i prenosna krabicka ukladaji udaje o atmosferickem tlaku. V tuto chvili nic o vyskovem profilu terenu nevime. Na konci mereni se data o tlaku(!) z obou jednotek stahnou do pocitace a zacne jejich vyhodnoceni. Od hodnot tlaku mereneno prenosnou jednotkou se odectou tlakove vykyvy v atmosfere, ktere zaznamenala stacionarni jednotka. A az z teto hodnoty "korigovaneho" tlaku se vypocitavaji hodnoty ekvivalentnich vyskovych rozdilu. Zkracuji to, je to o fous slozitejsi, protoze ke zpresneni hodnot vysky zanasim jeste tzv. korekcni krivku, ale to ted neni dulezite.
Nevim ale, co cekas od krivek zobrazenych z obou jednotek samostatne. Kdyz lezi prenosna krabicka u stacionarni, tak az na drobna zkresleni se krivky opisuji.
Samozrejme by bylo mozne tyto jednotky jeste jakkoli zeslozitit, aby toho umely vic a byly i drazsi na vyrobu. Treba i to pridani GPS. Jejich priprava by mi ale trvala o nekolik mesicu dele a efekt by nebyl odpovidajici. Toto bohate staci - vysledkem bude jasny vyskovy profil terenu, pokud si predem v mape pripravim body, ve kterych ho budu merit.
1
1
martin11 01.07.2020 17:15 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
Adam napsal(a):Martine, mozna jsem to nevysvetlil dost srozumitelne...
Stacionarni i prenosna krabicka ukladaji udaje o atmosferickem tlaku. V tuto chvili nic o vyskovem profilu terenu nevime. Na konci mereni se data o tlaku(!)...
Díky za osvětu, myslím, že i ostatním čtoucím jest nyní objasněn postup při měření anomálie....už jen za tu tvoji bych si přál, aby zde "něco" bylo....díííík za info martin
0
1
Adam 02.07.2020 08:50 Bydliště: Praha
6175
576
5997
Jako malý bonus ještě tedy ukázku toho, nakolik jsou v souladu křivky tlaku z obou jednotek položených vedle sebe. Osa y jsou změny atmosférického tlaku v pascalech.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
Adam 07.07.2020 13:32 Bydliště: Praha
6175
576
5997
Speciální barometrická sada - Poslední test: Maká to skvěle
Včera byl proveden poslední test. Vyzkoušelo se plnohodnotné užití v terénu, tedy situace zatížená třeba i tím, že stacionární (referenční) jednotka zůstává na místě a přenosná jednotka se přenáší i do vzdálenosti několika stovek metrů od ní. Současně to byl i doslova zátěžový test, protože bylo zrovna poměrně dost větrno,
což může znamenat větší výkyvy atmosférického tlaku, které mohou být pro takové měření rušivé.
Postupovalo se tak, jak by se postupovalo i na nějakém místě s potenciální gravitační anomálií. Nejprve se
na mapě stanovily body, ve kterých se bude výškový profil terénu měřit. Krajní bod se označí jako "nultý"
a ostatní se označí vzdáleností od tohoto nultého, tedy jakousi kilometráží - v tomto případě spíš "metráží" (hodnoty na mapě černým písmem). Následně se provádí měření. Linie všech bodů se prochází "cik-cak"
a v každém bodu se provede měření. Během 50 minut celého měření jsem každý bod změřil přibližně 5x. Testování probíhalo v terénu, který je velice přehledný - jedná se zpočátku o rovinku (poblíž nultého bodu), která pokračuje do prudšího svahu a mezi posledními dvěma body je stoupání už jen mírné.
Vloni, když jsem tu o této mé barometrické metodě (zatím jen teoreticky) psal, ozývala se tu a tam nějaká skepse, že to nebude použitelné, že to nebude dost přesné, že se tlak ve vzdálenosti 200 metrů bude měnit jiným způsobem atd. Nyní mám výsledky tohoto zátěžového testu a musím říct, to měří naprosto úžasně.
Nejen, že od sebe přenosná a stacionární jednotka evidentně mohou být klidně i 400 metrů, ale celkově vyšlo měření přesně tak, jak to na daném místě skutečně vypadá. Na mapě můžete pozorovat výškový rozdíl
v každém bodu (uvedeno modrým písmem) oproti nultému bodu a v grafu můžete pozorovat celý výškový profil terénu, který plně odpovídá skutečnosti.
(Celková výška neplatí - ta vychází různě podle počasí. Podstatný je rozdíl výšek mezi měřenými body)
A toto všechno tak hezky vyšlo z měření i za poměrně nepříznivého počasí.
Barometrická sada je připravena, aby potvrdila nebo vyvrátila přítomnost gravitační anomálie
kdekoli to bude potřeba.
Test barometrické sestavy v terénu - Mapa měřených bodů a výsledky výškových rozdílů (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Test barometrické sestavy v terénu - Výsledný výškový profil terénu (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
2
4
martin11 07.07.2020 16:04 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
Adam napsal(a):Včera byl proveden poslední test. Vyzkoušelo se plnohodnotné užití v terénu, tedy situace zatížená třeba i tím, že stacionární (referenční) jednotka zůstává na místě a přenosná jednotka se přenáší i do vzdálenosti...
Blahopřeji k provedení závěrečného testu , ale myslím, že mechanická kontrola bude stejně potřeba./...touto kontrolou by mohl být např. můj gnomon/ a proč že ta kontrola???
...když bude referenční měřák v anomálii, tak se bude vše měřit už i touto anomálií...a jak se zjistí, že v referenčním bodu anomálie není??? myslím, že pouze jen a jen tím gnomonem, ten je absolutně neomylný.../sice neohrabané, zdlouhavé měření ale poměrně věrohodné...
0
0
Adam 07.07.2020 16:24 Bydliště: Praha
6175
576
5997
martin11 napsal(a):Blahopřeji k provedení závěrečného testu , ale myslím, že mechanická kontrola bude stejně potřeba./...touto kontrolou by mohl být např. můj gnomon/ a proč že ta kontrola???
...když bude referenční měřák v anomálii,...
Martine, to jsme tu už kdysi řešili: Tuto barometrickou metodu jsem vyvíjel právě kvůli tomu, že gravitační anomálie toto měření nijak neovlivní.
0
3
martin11 07.07.2020 20:36 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3647
Adam napsal(a):Martine, to jsme tu už kdysi řešili: Tuto barometrickou metodu jsem vyvíjel právě kvůli tomu, že gravitační anomálie toto měření nijak neovlivní.
jojojo ...unáhlil jsem se v úvaze....barometrický tlak nemá s gravitací nic společného...takže s mým gnomonem si můžu....tak akorát přeměřit to, co naměříš....tak zatím
p.s....kdy pojedeš měřit???
Jeste nevim, ani kdy, ani na jakou potencialni anomalii, ale poznatky pak samozrejme sepisu.
0
0
E_man 07.07.2020 20:52 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
85
1824
martin11 napsal(a):jojojo ...unáhlil jsem se v úvaze....barometrický tlak nemá s gravitací nic společného...takže s mým gnomonem si můžu....tak akorát přeměřit to, co naměříš....tak zatím
p.s....kdy pojedeš měřit???
Ale neunáhlil.
Barometrický tlak je přece gravitaci způsoben.
Jen pro daný účel se to prostě nehodí.
0
0
Adam 07.07.2020 21:39 Bydliště: Praha
6175
576
5997
E_man napsal(a):Ale neunáhlil.
Barometrický tlak je přece gravitaci způsoben.
Jen pro daný účel se to prostě nehodí.
E_mane, atmosférický tlak měřenou lokalitu natolik "masivně makroskopicky" obklopuje, že případné gravitační anomálie z jeho pohledu zcela zahlazuje.
Nehodí se jen to, když se fyzikální věci vytrhují z potřebných měřítek. V tomto je potřeba vidět to komplexněji.
0
0
Píďalka 07.07.2020 22:34 Bydliště: ČR
1379
446
1792
Nějak mi tu v té diskuzi uniká úvaha o vektoru gravitační síly. On totiž nemusí být v danné lokalitě nezbytně přesně dostředivý vůči středu matičky Země. Pokud by v danné lokalitě měla řekněme voda téct do geodetického kopce, dá se velice reálně přepokládat, že je zde vektor gravitace znatelně odkloněn od geodetické vertikály. Nicméně mi přijde, že svah by se měl celkem snadno nechat velice přesně a těžko popiratelně změřit ze vzdáleného, tudíž neovlivněného bodu, obyčejným nivelákem.
Ahoj, Píďalka.
0
0
Adam 07.07.2020 22:59 Bydliště: Praha
6175
576
5997
Píďalka napsal(a):Nějak mi tu v té diskuzi uniká úvaha o vektoru gravitační síly. On totiž nemusí být v danné lokalitě nezbytně přesně dostředivý vůči středu matičky Země. Pokud by v danné lokalitě měla řekněme voda téct do geodetického...
Unikl Ti můj "úvodní" příspěvek, ve kterém se zmiňuji:
... Pro komplexní (plnohodnotné) měření deformací gravitačního pole už dosti nadějný koncept mám, avšak celé zařízení zcela dokončit a hlavně s ním pak i měřit, to může být docela maraton. Maraton, který se pro některé výlety za gravitačními anomáliemi ani moc nehodí. Ta komplexní metoda bude totiž vyžadovat strávit na zkoumaném místě prakticky celý den. Takže jsem nakonec dospěl k postoji, že než se člověk pustí do takové akce, mohl by klidně zkusit dané místo napřed proměřit nějak jinak. Třeba ne až tolik komplexně, ale zato poměrně rychle a pokud díky tomu získá nějaké indicie o daném gravitačně zajímavém místě, může se pak lépe rozhodnout, zda tam příště pojede strávit celý den v rámci komplexního měření a nebo zda
na to prozatím hodí bobek.
Proto jsem se rozhodl postavit nejprve tu mojí zamýšlenou sadu pro poměrně přesné barometrické měření výškového profilu terénu ...
Barometrická metoda je jen pro základní / prvotní měření, ze kterého vyplyne, jestli má dané místo cenu zkoumat nějak podrobněji - vektorově.
0
0
ZephirAWT 07.07.2020 23:13
155
39
157
Sledování gravitačních anomálií pomocí hodinek s mechanickou ladičkou
Jedna z možností jak měřit gravitační anomálie je údajně využití hodinek s mechanickou ladičkou (Bulova Accutron), které jsou citlivé na změny setrvačnosti. Hodně gravitačních anomálií se totiž neprojevuje jako změna tíhy, ale pouze setrvačnosti a narušují tak princip ekvivalence.
Vyhodnocení rychlosti běhu hodinek lze provést i offline pomocí zvukové karty s generátorem tónu konstantní frekvence, kterou sečtete se bzučením, které hodinky vydávají (cca 360Hz) a pokud se obě frekvence rozjedou vznikají zázněje. Takže když máte k dispozici GPS logger a mikrofonový snímač, tak lze takové vyhodnocení provést i ze záznamu offine.
0
0
ZephirAWT 07.07.2020 23:22
155
39
157
Hodinky Accutron je samozřejmě nejsou jediné, které maji ladickovy oscilator. Objev piezoelektrickeho jevu tuhle technologii rychle vytlacil, ale dalsi vyrobci, kteri vyrabeli ladickove hodinky jsou napr. Eterna sonic, Longines Ultronic, Certina C-Tronic, Omega Speedsonic a Omega Megasonic http://www.youtube.com/watch?v=OgjRyfJVKLohttps://www.youtube.com/watch?v=CPS7aNCAwAA