Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Linux     (str. 7 z 8)
Sekce: Doplňková vlákna - Technická
   |   Rolovat dolů
Např. přecházení na Linux a jeho odlišnosti od Windows  Str.: 1, ... 5, 6, 7, 8  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

Poslední příspěvek z předchozí strany:
nenimito  http://www.omforum.cz/p.php?idx=20225 .... třeba kdyby někdo chtěl na testy linuxu?

Poota   
17.01.2019 14:47
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Linux a PDF
 
Máme tištěný text a chceme z něj udělat soubor PDF, aby se dal v nezměněné podobě kdekoli zobrazit a taky vytisknout.

Takže dokument naskenujeme.
Taky by se dal nafotografovat, ale tenhle postup jsem nezkoušel.

Pokud skenujeme samotný list papíru a už na skeneru si nastavíme správnou světlost a kontrast, a zároveň si nastavíme výstup do pdf souboru, tak je všechno vyřešeno rovnou a není se o čem bavit.

Jenže život tak jednoduchý nebývá a tak potřebujeme vyrobit PDFko třeba z knížky o dvou stovkách stran.

První problém je v tom, že na skenech jednotlivých stránek dostáváme ošklivé černé okraje a na každé jinak, a navíc jsou řádky často více či méně šikmé a text různě šejdrem.
Dobrá, jedná se rastrové obrázky, takže s tím si poradí gimp, který je už rovnou v distribuci. Ten taky dokáže jednotlivé stránky exportovat do .pdf, pokud je máme v nějakém jiném formátu, třeba .tiff. Nevýhodou je dost zdlouhavé upravování jednotlivých stránek.
Tohle upravování je mnohem příjemnější v programu Scan Tailor, ovšem na můj vkus má nevýhodu v tom, že neumí upravovat .pdf soubory a neumí do nich ani exportovat.

Pro export do .pdf z jiného formátu se dá využít také "tisk" z jakéhokoli programu, který umí obrázek zobrazit - stačí zvolit Tisk, vybrat virtuální tiskárnu a Tisk do souboru. Ve vybraném adresáři pak najdeme soubor pod zvoleným jménem a ve formátu .pdf. Bohužel to funguje jenom pro jeden vybraný soubor.

Pokud máme stovky stránek, tak především je musíme rozlišit v názvu souboru, nejlépe číslováním a je dobré je uložit do jediného adresáře. Pak je ještě potřebujeme sloučit do jednoho .pdf souboru, který zajistí jejich zobrazování po stránkách.
To lze zhruba třemi způsoby.
První znamená otevřít si Terminál, přesunout se v něm do adresáře se slučovanými a případně i převáděnými soubory a pak napsat:

convert ./*.pdf ./soubor.pdf
nebo
convert ./*.tif ./soubor.pdf
atd. podle toho jakého typu soubory chceme převést do výsledného soubor.pdf, který si můžeme samozřejmě pojmenovat i jinak.

Druhá možnost je použití stránek pro on-line převod - soubory se tam pošlou a vrátí se hotové PDFko. Některé stránky jsou placené a nebo mají omezený počet stránek na soubor.

Třetí možnost je nainstalovat si gscan2pdf, soubory v něm otevřít (v jakémkoli formátu) a převést je do PDFka. Funguje spolehlivě a rychle.
Samozřejmě je možné v něm i přímo skenovat, ale čištění jednotlivých skenů mi v něm připadá silně nepraktické.

Samozřejmě jsou nejspíš i nějaké další a možná i lepší možnosti.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
30.04.2019 16:44
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
  Poota napsal(a):    Máme tištěný text a chceme z něj udělat soubor PDF, aby se dal v nezměněné podobě kdekoli zobrazit a taky vytisknout. Takže dokument naskenujeme. Taky by se dal nafotografovat, ale tenhle postup jsem...

Nazdar Petře,

Tak jsem byl konečně donucen přejít z Woken na Linux. Zapřisáhl jsem se už asi tak 111x, že Wokna po WinXP už nechci ani vidět a XP začínají být na netu nefunkční. Stáhl jsem jednu z posledních verzí pro 32bitový systém pclinuxos 2013 a dokonce ho i úspěšně, s pomocí nejen tvých rad, tady nainstaloval jako double boot na jiný kompjůtr. Pak se mi ještě povedlo tu věc připojit na internet, ale už hodiny si lámu zuby s tím, jak se vlastně nějak dostat k nějakému programu, specielně k Firefoxu, který je evidentně součástí tohoto vydání a prý nainstalovaný, ale zaboha nemohu najít, jak ho otevřít, popřípadě si k němu udělat někde zástupce (zkratku). Nikde, kam jsem se po nainstalování Linuxu podíval, a ne jednou, nemohu najít, jak se dostat někam, odkud se ty věci otevírají.

Taky se mi nedaří najít obnovu (update) systému a prý to umí automaticky, jen to někde nastavit. Budu definitivně potřebovat novější Firefox a Skype

Můžeš poradit? Dík, Píďalka
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
30.04.2019 18:53
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
  Píďalka napsal(a):    Můžeš poradit?

Jasně.
Dole v levém rohu máš ikonku, která je obdobou Start ve Winech, nahoru se Ti rozbalí menu se sekcemi a v nich už najdeš jednotlivé programy. Když si na některý ťukneš pravým myšítkem, tak se Ti nabídne, kam chceš umístit jeho "spouštědlo", jestli na plochu a nebo do spodní lišty.

V sekci Softwaer máš program Synaptik, spustíš ho, zadáš heslo roota, nahoře si klikneš na Aktualizovat a počkáš. Pak si přepneš pohled na Stav a objeví se Ti všechno co se dá aktualizovat - označíš to a dáš Provést.
Pro nainstalování nových programů se přepneš na Nenainstalované, vybereš si co chceš nainstalovat a dáš Provést. Obdobně se dá i odinstalovávat.
Druhá možnost - na ploše bys měl mít i nabídku Rychlé instalace programů, pokud ji tam nevidíš, tak pravým myšítkem si zapneš zobrazení plochy, prakticky je to jenom adresář. V Rychlé instalaci si vybereš sekci a v ní programy které chceš nainstalovat.

Ve spodní liště bys měl taky mít pár základních ikonek, třeba pro nastavení počítače, pro nastavení prostředí a třeba i nějaké další.

Můžu Ti něco taky popisovat nepřesně, protože momentálně jsem častěji na stroji s Ubuntu, ve kterém je to trochu jinak a píšu to jenom tak z kebule.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
30.04.2019 22:07
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
  Poota napsal(a):    Jasně. Dole v levém rohu máš ikonku, která je obdobou Start ve Winech, nahoru se Ti rozbalí menu se sekcemi a v nich už najdeš jednotlivé programy. Když si na některý ťukneš pravým myšítkem, tak se Ti nabídne, kam...

Nazdar Petře,

Moc dík, ale mezi tím jsem se dál potil jak s mašinou tak na netu a došel k závěru, že stroj založený na čipu o 32 bitech už mi neudělá věci, které potřebuju. Docela rychle nám je teď dělají velmi málo použitelné, specielně na netu. Například Skype, což je Microsoft, už na stroji 32 bitů nikdy nepojede a bude se to jen rychle zhoršovat s dalšími programy a Microsoft má dlouhé prsty. Prostě nám ty třicet dvojky velmi rafinovaně odstřelují. Budu tedy muset pořídit aspoň jiný procesor (64) do jedné ze svých tří trosek a jet odsud. Pak už si taky můžu rovnou naládovat 2019 Linux dle přání s novými balíky. V každém případě ti dík za info.

Takže rada fšem, pokud byste pokukovali po starším PC, vyhněte se 32 bitů procesoru, pokud s tím chcete lézt na net. Jinak na starší programy je to pro doma OK.

Ahoj, Píďalka.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
30.04.2019 23:52
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Ještě to vzdávat nemusíš, na 32 bitů se dá zkusit "lehčí" desktopové prostředí které se jmenuje LXDE a distribuce je Lubuntu
https://lubuntu.me/downloads/
Stáhneš si ISO obraz a ten buď vypálíš na DVD (CD?) nebo si uděláš bootovací flešku, odkaz na návod tu je někde výš.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
01.05.2019 09:45
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
  Poota napsal(a):    Ještě to vzdávat nemusíš, na 32 bitů se dá zkusit "lehčí" desktopové prostředí které se jmenuje LXDE a distribuce je Lubuntu https://lubuntu.me/downloads/ Stáhneš si ISO obraz a ten buď vypálíš na DVD...

Nazdar Petře,

To je sice pravda, i na to jsem už juknul, jenže těch 32 bitů už dnes nevysvětlím Skypu a zítra prohlížečům a bůh ví komu dál. Oni prostě přecházejí na 64 bitů programování a třicet dvojky mašiny to nevezmou, i když obráceně jo, takže 32 bitů programy na 64 bitech jdou. Když už se s tím pářu, můžu to už zase rovnou udělat na delší dobu. V každém případě už ale Linux a za ním stará Wokna XP se starými a pro mne zatím naprosto vyhovujícími programy. Dál už se budu rozhlížet po nových v Linuxu, jen jak se vžiju do jeho filosofie ovládání a těch balíků. Tam mne mate, že zatímm nevím jak zjistit, co v kterém tom balíku vlastně je, ale to přijde časem. Teď mám jiné starosti.

Ahoj a dík, Píďalka.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
01.05.2019 10:39
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
V tom 32bitovém Linuxu máš úplně ty samé programy jako jsou v tom 64bitovém.

S balíčkama si nelam hlavu - v Rychlé instalaci jenom vybereš, který program chceš nainstalovat a k němu automaticky se Ti nainstaluje i všechno co je k němu potřeba.
V Synaptiku je to totéž, jenom když si vybereš nějaký program, tak se Ti může objevit hláška, že jsou k němu potřeba ještě nějaké další věci a ty jsou rovnou předvybrané - dáš je "vybrat" a dáš Provést.
Synaptik má výhodu v tom, že když si klikneš na nějaký program, tak k němu máš rovnou popis co dělá.
Systém vše stáhne, nainstaluje a přidá Ti nový program i do nabídky a to všechno "bez doteku lidské ruky".

Jestli se nepletu, tak pro 64bitové procesory budou jiné sloty, než pro ty 32bitové, takže to nepůjde jenom tak jednoduše vyměnit.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
26.06.2019 12:34
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Ubuntu pro i386
 
Ještě malý dodatek k dvaatřicetibitovému Linuxu.

V současné době je nejčastěji instalovaným Linuxem Ubuntu, a na jeho stránkách je ke stažení jeho několik verzí, ovšem všechny jsou jenom čtyřiašedesátibitové, takže to na první pohled vypadá, že dvaatřicetibitové Ubuntu prostě není.
Skutečnost je ovšem jiná!
Zkusím to vysvětlit.
Ke stažení je dvatřicetibitový ISO obraz instalace Lubuntu. Lubuntu má úplně stejný linuxový systém jako Ubuntu a liší se od něj jenom méně náročným desktopovým prostředím LXDE. Protože se předpokládá provozování na starších a pomalejších strojích, je to tak předvoleno kvůli přijatelné odezvě.
Pokud někdo mermomocí touží po tom mít na tomto stroji pravé Ubuntu, třeba proto že je na něj zvyklý odjinud, může si v nainstalovaném Lubuntu přes Synaptic nainstalovat soubory Ubuntu a nastavit si Ubuntu jako své výchozí prostředí.
Stejným způsobem si může doinstalovat i všechny programy na které je v Ubuntu zvyklý a které se v základní instalaci Lubuntu nenacházejí.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
23.09.2019 12:49
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Tentokrát sem dávám odkaz na Windows problémy, které se dají (údajně) řešit stažením oprav, ovšem na jiném počítači, a jejich ručním přenesením na ten postižený.

https://www.idnes.cz/technet/software/windows-update-probem.A190916_092116_software_vse

Sem to dávám proto, že stačí postižený počítač nastartovat s některou LIVE instalací Linuxu. Stažené opravy lze i z ní umístit přímo na disk tak, aby byly přístupné z Windows.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

cocot   
23.09.2019 13:30
Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419 84 1304 
  Píďalka napsal(a):    Nazdar Petře,

KONEČNĚ se dozvídám, jak se POOTa jmenuje!!!
Díky za to, jen nějak NEJSEM ve své kůži, že si tady píšeme, radíme a vysvětlujeme a v jeho případě je toho HODNĚ!!!
Jen kdy mu pořát třeba k svátku jsem nevěděl, protože POOOTa v kalendáři není!!!
proto se mu omlouvám a snad v budoucnu nezapomenu:)))
Jinak mám taky LINUX a jsem s ním VELMI spokojen, i když známý kamarád IŤÁK k tomu má výhrady:)))

S díky COCOT
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

minsc   
23.09.2019 13:54
Bydliště: Příbram
619 51 669 
To je divné že není v kalendáři, je přece spousta Půtů:
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Půta
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
23.09.2019 15:38
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Je to tu mimo téma, takže stručně: Póta či Půta je stejně jako Péťa pouze jiný tvar základního Petra.

Ajťákům se Linux nelíbí hlavně proto, že většinou nejsou k jeho instalaci a údržbě vůbec potřeba.
Přitom v Linuxu mají k dispozici jak zdrojové kódy, tak i libovolné programovací nástroje - pokud nejsou už v základní instalaci, tak si je můžou doinstalovat.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

nenimito   
26.09.2019 14:02
Bydliště: okolo dolni Berounky
301 19 302 
  Poota napsal(a):    Tentokrát sem dávám odkaz na Windows problémy, které se dají (údajně) řešit stažením oprav, ovšem na jiném počítači, a jejich ručním přenesením na ten postižený. ...

Teoreticky by to jít mohlo, ale může se narazit na problémy mezi MBR - GPT a UEFI - Legacy Bios. Někdo si pod pojmem ochrana představí Durex, Mrkvosoft si představí UEFI a GPT....
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
22.01.2020 13:16
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Konec podpory Win7 taky znamená, že některé servery s tímto systémem odmítnou komunikovat údajně proto, že není dostatečně zabezpečený. Hlavním důvodem je ovšem donutit uživatele k přechodu na aktuálnější verzi, pochopitelně opět Windows.
Notebook jsem koupil s legálními Win7 a k nim jsem si nainstaloval Ubuntu, které jsem používal jako hlavní a vlastně i jediný systém - do Winů jsem se za tu dobu podíval jenom dvakrát, víceméně z donucení a pokaždé jsem se jenom utvrdil v názoru, že tento systém opravdu nechci používat. Takže konec podpory byl právě tou poslední kapkou, která rozhodla že dál už budu mít jenom Linux.
Na původním notebooku mám nainstalované 32bitové Lubuntu, které běží docela svižně a svým prostředím je mi sympatičtější než Ubuntu, což rozhodlo.
Na stránce https://lubuntu.me/downloads/ stačí pod hlavičkou 18.04.3 Bionic Beaver LTS (LXDE) vybrat [ 64bitový desktop ] a za pár minut je stažený iso obraz. Z něj se snadno nebo podle návodu vytvoří spouštěcí usb klíčenka (nebo dvd). LTS verze jsou "dlouhohrající", to znamená, že mají víceletou podporu a není nutné přecházet tak často na vyšší verzi.
V Linuxu mám zásadně adresář /home na samostatném oddílu - má to svoje výhody, ovšem tentokrát jsem ho chtěl mít větší, když odpadnou Winy. Takže jsem si ho celý zkopíroval na samostatný záložní disk, ovšem bez skrytých adresářů (jejich jméno začíná v Linuxu tečkou a běžně se nezobrazují, nový systém si vytvoří svoje).

Vlastní instalace.
Počítač stačí restartovat, během startu F12 a vybrat boot z USB zařízení (nebo CD), následuje výběr jazyka "czech" a odsouhlasení předvolené klávesnice, kterou je QWERTZ.
V další nabídce je automatické rozdělení disku podle toho, co na něm momentálně je. Takže třeba přeinstalovat Ubuntu, použít pro Linux celý disk, instalovat Linux vedle stávajících Windows atp.
Postrádám volbu "použít disk pro Linux se samostatným /home", takže [vlastní nastavení].
Klepnutím na [Volný prostor] napřed vybírám "odkládací prostor" a nastavuji mu velikost o dvojnásobku operační paměti.
Znovu [Volný prostor], souborový systém pro připojení [ / ], velikost mezi 10 až 50 Giga, znovu [Volný prostor] , připojení [ /home ] a velikost zbytek disku. Přednastavené je rovnou i formátování všech oddílů, jenom je potřeba si zkontrolovat formátování /home - pokud přeinstalováváme jenom systém, tak /home neformátujeme!
V dalším si označíme jestli chceme instalovat i nesvobodné ovladače a rovnou při instalaci aktualizovat soubory. Pokud máme připojení na internet, tak se stahují soubory rovnou aktualizované.
Celá instalace trvá asi 15 minut a rovnou po ní si můžeme doinstalovat cokoli dalšího a taky si nastavit plochu dle svých představ. Když do adresáře /home zkopírujeme jeho přenášený obraz, tak máme zase "stejný" počítač.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
17.08.2020 17:36
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Linux v "pracovním"
 
Drtivá většina lidí zná Linux jenom v jeho "společenském" oděvu, který je silně podobný vzhledu Windows a nabízí i podobné ovládání, což vede k mylnému dojmu, že je to jenom varianta operačního systému. Ve skutečnosti je to jenom určitá laskavost linuxové komunity, díky které mohou s tímto systémem pracovat i obyčejní smrtelníci, BFU i úplné lamy jejichž vrcholným úkonem je myší klik.

Takže Linux je především dokonalé pracovní prostředí za jehož sofistikovaným vývojem jsou miliony člověkohodin programátorské práce a výsledkem je programovací "ráj".

Odložením grafického prostředí (xwindow) se dostáváme do textového módu terminálu, kde na jediném řádku za několika málo znaky bliká kurzor na znamení, že systém očekává příkaz, který má vykonat. Stačí znát jeho jméno, vědět co umí a jaké jsou jeho možnosti - právě tady je většinou problém.
Linux má pevně stanovenou strukturu adresářů, a příkazy jsou ve skrytém adresáři ./bin.
Každý příkaz má stručnou nápovědu možných přepínačů a zároveň i podrobný popis na manuálových stránkách, který nám dodá příkaz man, doplněný názvem příkazu - takže třeba i man man.
Pomocí příkazů lze z příkazového řádku udělat cokoli, jednotlivé příkazy lze navzájem propojovat "rourou" pipe, takže lze výstup jednoho příkazu dalším příkazem upravit a poslat ho ke zpracování dalšímu příkazu atd.
Součástí výbavy jsou i různá "zařízení" skrývající se za slůvkem "dev", například devNull je zařízení podobné černé díře, které bez odporu spolyká cokoli mu pošleme a vůbec nic neudělá. Zařízení devZero zase na cokoli odpoví tím, že vygeneruje nulu.
Na řádku píšeme v příkazovém interpretu, který příkazy překládá. Pokud by byla "roura" na více řádků, tak se používá script, který je vlastně už programem, který se dá spustit i na jiném stroji. V prvním řádku scriptu musí být uveden interpret, pod kterým byl napsán - interpretů je totiž víc.

Terminál s blikajícím kurzorem příliš přívětivý není, ba u některých slabších povah invokuje děs - v takovém případě doporučuji zkusit příkaz mc, který nejspíš spustí Midnight Commander, ten potěší duši oko mnohem víc -dalo by se říct, že si Linux oblékl slušivé "montérky".
Pokud se tak nestane, stačí v grafickém módu přejít na Synaptik nebo jiného softího správce a mc si doinstalovat.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
05.11.2020 11:18
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Specializovaný Linux
 
Ubuntu nabízí i své "odnože", které jsou už předem přizpůsobené specifickým požadavkům podle zaměření uživatele. Samozřejmě si lze cokoli nastavit i nainstalovat sám, ale jednodušší je vybrat si podle svého zájmu i stejně zaměřenou variantu a jenom si do ní doplnit to, co mi v ní schází - většina toho, co potřebuji tam už bude.

https://www.ubuntu.cz/desktop/odnoze-ubuntu/
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

cocot   
06.11.2020 11:48
Bydliště: Muslimice - North Bohemia
1419 84 1304 
  Poota napsal(a):    Ubuntu nabízí i své "odnože", které jsou už předem přizpůsobené specifickým požadavkům podle zaměření uživatele. Samozřejmě si lze cokoli nastavit i nainstalovat sám, ale jednodušší je vybrat si podle svého...

Zdravím POOTO alias Petře:)))

VELMI ti chci poděkovat za tvé příspěvky na toto téma, protože můj IT kámoš mi "norouboval" poslední verzi UBUNTU a tím skončilo mnoho mých problémů!!!

Měl jsem od něj X čísel starou verzi a ta už neměla tu "šťávu" a taky asi né ty nové upgrady.
Zpočátku jsem s tím byl VELMI spokojen a hlavně nemám rád reklamy a ty věci kolem!
Proto zapnul na OPEŘE, FIREFOXU a GOOGL CHROMU všechny možné blokátory a myslel jsem, že je vymalováno a bude klid.

NENÍ a nevím, jak se toho zbavit!!!
Otevřu li LIDOVKY.CZ tak se mi tam objeví toto: viz příloha.
To samé např iDNES.cz atd
NECHCI se nikde registrovat a nedávat svolení ke sledování a proto mi tam zůstane JEN uzký pruh k tomu, abych si mohl článek přečíst a a musím to při čtení posouvat!
To samé mám na AKTUÁLNĚ.CZ a další?!

BOHUŽEL i http://www.duckduckgo.com to neumí vymazat, i když NEVER SAY NO:)))

Pokud máš nějakou fintu, jak se toho zbavit, budu VELMI rád, a HNED to napráším svému IT kámošovi a on to tam odpískne!!! Myslím si ale, že ONI to maj tak dobře ošéfovaný, že není moc velká šance?!

Předem díky za případné info a pomoc Cocot

Dole je v příloze ta verze co mám...
*****************************
Ještě chci za sebe přidat jednu VYNIKAJÍCÍ službu a to:
https://cs.pdf24.org
Můžeš to mít on line, nebo si to stáhnout do PC.
Tam to funguje neskutečně a je tam mnoho variant, která skutečně využiješ NAPLNO!!!
 
Přílohy jsou dostupné pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat 
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
06.11.2020 12:22
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Jedná se o to, že většina stránek používá cockies/sušenky, které jim prozrazují co čteš a o co máš zájem - pak se to používá pro výběr toho, jaké reklamy ti má cenu nabízet, a případně i na šmírování.
Což se používá už dávno, ale protesty proti tomu tajnému šmírování docílily toho, že tě na to ty stránky musejí upozornit a pokračovat v tom mohou jenom tehdy, když s tím budeš souhlasit. Takže máš dvě možnosti - souhlasit a nebo jít na jinou stránku, na které máš opět ty dvě možnosti. Taky můžeš přejít do "nastavení", kde si vybereš nějaké možnosti, ale dál můžeš stejně až po odsouhlasení.
Dřív se totéž dělo bez tvého souhlasu, takže teď s tím "musíš" souhlasit a brát to můžeš jenom jako trest za to, že proti tomu tajnému šmírování někdo protestoval.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

nenimito   
15.02.2021 15:24
Bydliště: okolo dolni Berounky
301 19 302 
  Poota napsal(a):    Konec podpory Win7 taky znamená, že některé servery s tímto systémem odmítnou komunikovat údajně proto, že není dostatečně zabezpečený. Hlavním důvodem je ovšem donutit uživatele k přechodu na aktuálnější verzi,...

Zatím přechod není až tak nutný. Ale musí se aktualizovat. Jen ne mrkvo WinUpdate, ale odjinud.
https://blog.simplix.info/update7/
je tam "Версия ....." s datem.
Funguje naprosto bez problémů na všech Win7 s upd1. Chvilku to trvá, než to tam nacpe.
Oni na východě berou Win10 jako vir se špehovacím prostředím, takže tam nikdo nb nebo pc s Win10 nepořizuje:-)

Jinak existují i verze Win10 tvz.Lite, které jsou ořezané. Někde jsem i viděl verzi instalačky s 1,3GB, která neumožňuje ani Windows Update, prostě ho nemá, stejně jako hromadu nesmyslných věcí od mrkve. Pak to běhá i starých mašinách celkem svižně.
Ale samozřejmě smaže při tom celý disk. Nejde prostě jen aktualizovat. A je nutné znát před instalací na pc nebo nb licenční číslo - produkt key.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
17.02.2021 12:37
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
Všeobecně je známo že Linux používá pro instalaci programů dva balíčkovací systémy, tedy RPM a DEB - oba pracují bez problémů a tak se z diskuzí pozvolna vytrácejí.
Ovšem vynořil se další balíčkovací "systém" od Canonicalu, o kterém se nijak zvlášť nepíše - v některých distribucích je prostě rovnou nainstalován. Pokud není, dá se snadno nainstalovat.

Otevřeme si terminál a napíšeme:
sudo apt update
- tím se načtou informace o případných aktualizacích, a dál:
sudo apt install snapd
- čímž se nainstaluje démon pro snap

restartujeme aby se načetly cesty a dál:
sudo snap install snap-store
- a můžeme zavřít terminál a spustit si program Snap Store - sice mu to chvíli trvá než si všechno načte, ale zato nabídne několik set programů, každý v samostatném čtverečku s logem a hodnocením. Klikem na čtvereček se dostaneme na stránku s popisem a možností Instalace, u naistalovaných Odinstalace.

https://snapcraft.io/install/snap-store/ubuntu
 
Přílohy jsou dostupné pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat 
 
Snap Store
Snap Store
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
 
Snap Store
Snap Store
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
 
Snap Store
Snap Store
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
 
Snap Store
Snap Store
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

  Str.: 1, ... 5, 6, 7, 8  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License