Studánka u památníku - býv. Zhůří, Šumava Studánka u bývalé (zaniklé) obce Zhůří, Šumava
Přidávám i několik fotografií, na jakou kra...
THomas 20.11.2024 00:38 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
Na srazu jsme se bavili o radioaktivitě, byl zájem o Rn prameny. Postupně sem napíšu mé informace o těch, které jsem navštívil. 1) Lesní studánka historicky Kamenná studánka (pod Kamenným vrchem, info od pana Františka - pečovatele studánky)
Při práci ve vinohradu jsem si vyvrtl kotník, mazání Voltarenem nepomáhalo. Po pul roce se pořád ozývala bolest. Zjišťoval jsem, co s tím - lázně na pohybové ústrojí Jáchymov => a existují nějaké prameny i v okolí?? Nalezl jsem po cestě na Vysočině poblíž obce Vojnův Městec v rekreační části Nová Huť tuto studánku[1] s aktivitou kolem 3000 rozpadů 222Rn/s na litr (~3000Bq/l).
A vyzkoušel jsem následující terapii - 5 až 10 minut koupání nohy - kotníku ve vodě[2] v pátek při cestě domů a v pondělí ráno cestou do roboty. V tento den vypití u studánky 2-5dl vody a nabrání několika PET lahví (nalévat po stěně, pokud možno bez probublávání, aby radon nevyprchal, při uzavírání vymáčknout vzduch, následně flašky uchovávat v lednici) později vypití celkem asi litru vody. Následující den zvýšení dávky až čtvrtý den to je celá 2l PET - ozáření bude +- stejné každý den - poločas rozpadu (intenzita záření klesne na polovinu) Rn-222 jsou necelé čtyři dny. V tyto dny jsem omezil pití piva - nebudu přece ředit záření...
Terapii jsem opakoval třikrát po dvou týdnech.
Pravděpodobně kombinace účinku záření s Priessnitz-ovou hydroterapií posloužila k mému vyléčení bez návštěv MUDr-ů.
Vodu piju s asi čtvrtročním cyklem, nohu jsem od uzdravení nekoupal.
Bude následovat 2) Přírodní vývěr vody s nejvyšší radioaktivitou v ČR
(p.s. Ještě jsem nebyl na Moravě - Srkač bude mít zpoždění...)
[1] Studánka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] Léčba (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Předminulá návštěva s kamínkem od Mladkova (Rostislavův pramen) (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
THomas 21.11.2024 00:17 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
2) Pramen Břetislav
Je přírodním vývěrem vody s nejvyšší radioaktivitou v ČR[1,2].
Při plánování dovolené "po minerálních pramenech západních Čech" jsem vycházel z článku https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/radioaktivni-pramen-radonka-pramen-bretislav-plesna-lazenstvi.A170916_352329_vary-zpravy_ba . V okolí se nachází více radioaktivních pramenů. Přes kopečky u sousedů jsou lázně Bad Brambach, tam vyvěrá pramen téměř dvojnásobné síly (~25kBq/l).
Pro mne, manželku a fenečku Raketku bylo zajištěno ubytování ve Skalné (Pod komínem), odkud se vycházelo na výlety.
Vlastní pramen Břetislav[3] se nachází asi 800m od vlakového nádraží Plesná. Má přibližně pětkrát větší radioaktivitu i mocnější průtok než Lesní studánka. Na místě jsem vypil asi trojdecku a načepoval PETku pro další dny (po každém napití vytlačením minerálky - nepoužívat klasické pití zvednutím flašky, je opět nutno vytlačit všechen vzduch). V polovině září loňského roku rostly všude po lese houby - hříbky, babky, klouzci...[4]
[1] Informační šutr s cedulí (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] Detail (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Pramen (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[4] Všude houby (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
4
THomas 25.11.2024 17:05 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
3) Okolí Skalné - další radioaktivní
Geologicky se oblast Skalné nachází ve smrčinském masivu na uranově bohaté žule. Vyvěrající radioaktivní prameny jsou známé spoustu let, některé byly jímány začátkem 20. století historickým vodovodem města Skalná.
Za západní hranicí zastavěného území obce, v malém údolí se nachází pramen Pod Skalou[1], v době mé návštěvy bohužel nefunkční[2]. Jeho aktivita měla být necelých 8000 Bq/l - jedná se o druhý nejradioaktivnější přírodní vývěr naší republiky. V tomto roce byl opraven.
Také v údolí, v lese mezi Skalnou a Velkým Luhem, je pramen o úctyhodné aktivitě necelých 6000 Bq/l. Má název Marie Z[3].
Pro zájemce o místní prameny cituji z diplomové práce Bc. Štěpánky Turnové: Léčivé radioaktivní minerální prameny v oblasti Skalná – Bad Brambach
"V letech 2016–2018 proběhl radiohydrogeochemický průzkum východní části smrčinského plutonu mezi Skalnou – Plesnou – Bad Brambach. Cílem tohoto průzkumu bylo vyhledávání a podrobný průzkum možného výskytu vod s objemovou aktivitou vyšší než 1500 Bq/l. Tato hodnota je dána lázeňským zákonem č. 164/2001 Sb., kdy vody nad 1500 Bq/l jsou již klasifikovány jako radioaktivní (radonové) minerální vody.
...
Průzkum zaměřený na vyhledávání radioaktivních vod, jež proběhl na východní části smrčinského granitu v letech 2016 – 2018 odhalil či revidoval celkem 48 vodních zdrojů překračujících hodnotu 1500 Bq/l, což je dle zákona 164/2001 Sb. hranice pro radioaktivní (radonové) minerální vody využitelné k lázeňským účelům. Na tomto území bylo objeveno několik velice významných pramenů." https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/105322
Bude následovat 4) okolí Skalné "normální" minerálky
[1] Pod Skalou (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] Detail (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Marie Z (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
THomas 27.11.2024 22:44 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
4) Okolí Skalné - "normální" minerálky
Dva kilometry od Skalné, západním směrem, asi 300m za státní hranicí je lesní pavilon s vývěrem Schönberger Säuerling[1]. Jedná se o chutnou sodno-uhličitano-síranovou kyselku s vysokou mineralizací (3,4g/l) a velkým obsahem volného CO2 (2,5g/l).
Před mnoha lety, když byly děti malé, jsem plánoval výlet za "bahenními sopkami"(=chybné označení) a vláčkem na SOOS. Realizace teprve teď a bez dětí... 6km od Skalné jihovýchodně se nachází Národní přírodní rezervace Soos s vývěry minerálních vod a plynů s mofetami - prohlubněmi na místech vývěrů plynů. V rezervaci Císařský pramen[2] je nejteplejším pramenem Chebské pánve (~17,5 °C) sodno-vápenato sírano-uhličitano-chloridová voda s obsahem železa velké mineralizace (5,6g/l+2,5gCO2/l).
Pramen je uměleckým dílem => blbě se z něj stáčí minerálka. Poblíž rašeliniště je probublávaný nepitelný pramen Věra.
Dostali jsme tip na výlet - podívat se na nejmladší českou sopku - Železnou hůrku. Z Mýtiny stezkou Stebnický potok k sopce (bohužel naposled zasoptila někdy ve čtvrtohorách...). Pokračovali jsme do Němec - Bad Neualbenreuth. 5km odtud, poblíž hranice s ČR, se nachází německý střed Evropy. Pokračovali jsme ale ke Kyseleckému hamru a k prameni[3] probublávané železnaté sírano-uhličitano-chloridové sodné kyselky, který je znám od 16. století. Jeho kamenné jímání je datované koncem 17. století. Voda byla výtečná[4]. Zpátky do Mýtiny, pak přes Doubravu - českou obec s německým stylem baráků a do Skalné.
Výlet do Mariánských Lázní. Rudolfův pramen byl v rekonstrukci, vlakem jsme odjeli do stanice Milhostov. Zkratkovitě: Podhorní Vrch, Závišín a Farská Kyselka[5], která je bublavým pramenem hořečnato-vápenato-železité uhličitanové kyselky. Následovala přírodní rezervace Smraďoch - bublavé (CO2) a smradlavý (H2S) močál s bahnem. Poté U Nimrodů, Lunapark, Goethova cesta, pár lázeňských pramenů a návrat do Skalné.
Být poblíž Ašského výběžku a nenavštívit nejzápadnější bod ČR nešlo. Ze Štítar přes neexistující ves Újezd, válečný památník I. a II. světové války jsme došli až na nejzápadnější bod[6].
[1] Schönberger Säuerling (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] Císařský pramen (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Kyselecký hamr pramen (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[4] Vodu pije páníček, zkusím ji taky (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[5] Farská Kyselka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[6] Nejzápadnější bod ČR (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
THomas 30.11.2024 16:14 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
5) Cesta domů - další minerálky
První zastávkou na cestě zpět byla velmi chutná Grünská kyselka[1,2]. Tato jímána již od roku 1899, je jedním z pramenů tvořících Magnesii.
Pokračovali jsme do Tábora. Nachází se tam kousek od Švehlova mostu pramen Eleonora[3]. Zdejší voda vyvěrá ze žulového masivu - je nepatrně radioaktivní. Její zdravé účinky ale souvisí s těžbou stříbra, obsahuje rozpuštěné ionty stříbrných solí. Jedná se o tzv. katadynaci = likvidaci bakterií působením některých kovů nebo jejich solí v malé koncentraci. Tímto doplňuji informaci z příspěvku paní Hany o studánce Křemešník.
Focení s Raketkou naplánováno z důvodu jejího jména - v "rodném" listu má jméno Eleonora. Bohužel ceduli někdo ukradl...[4]
Nad Eleonorou se nachází "Nad Eleonorou" - Hadí pramen[5], teprve letos vyčištěn a pěkně upraven.
Nad ním pramen Eleonorka, na podzim bývá zapadán listím a kolem bahniště...
Půl kilometru od Eleonory je studánka U Štoly[6]. Je výsledkem odvodňovacího díla štoly sv. Jana Nepomuckého. Za mé návštěvy voda netekla, má mít podobné účinky jako Eleonora, používala se v 19. století v místních Pintoveckých lázních.
[1] Grünská kyselka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] pohled s altánkem (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Eleonora (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[4] Eleonora (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[5] Hadí pramen (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[6] pramen U Štoly (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
THomas 30.11.2024 16:28 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
Fotodokumentace ze včerejší služebky do Lhotky u Bílovce. Pod Horů, Horní Moštěnice, Lhotka, Ondrášov, Mezilesí, Mladkov a domů.
Více o pramenech příště...
[1] Hanácká kyselka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] Ondrášovská kyselka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Pramen knížete Rostislava (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[4] Prameny Šalamoun a Karolína (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
THomas 07.12.2024 19:30 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
Opět služebka - včerejší cesta na víkend domů z Pelhřimova. Protože nasněžilo - netroufl jsem si zajet autem až ke Stříbrné studánce[1]. Byla to z parkoviště pod Křemešníkem skoro tříkilometrová procházka...
Již z názvu výplývá - jedná se o vývěr vody nejvyšší kvality - nachází se v ní stopové množství rozpuštěných stříbrných solí. Množství stříbra však rozbor vody[2] z května tohoto roku nezobrazuje (tento údaj jsem zatím ještě nikde neviděl). Jedná se o velmi měkkou (málo rozpuštěných vápenatých a hořečnatých solí), minimálně mineralizovanou, nepatrně kyselejší vodu. Jak jsem napsal výše u Táborské Eleonory - dlouhodobou výdrž vody způsobuje katadynace - krátkodobou i radiace, která však po pár dnech vymizí...
Dalším pramenem pod Křemešníkem je v zimě a na jaře tekoucí Zázračná studánka. Je blíže parkovišti, necelý kilometr. Snad při další návštěvě bude "v provozu".
[1] Stříbrná studánka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[2] rozbor (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
Karel 124 08.12.2024 10:10 Bydliště: Praha a okolí
672
43
811
Křemešník je super
Na Křemešník jezdím s pár přáteli zpravidla o slunovratech a rovnodennostech ba tam nahoře iblízko kostela i přespaváme. Působení je velmi ozdravné. Doporučuji velmi, voda že studánek je skvělá je homeopaticky zabarvená prvky ve stopových množstvích, která nelze laboratorně prokázat.
Více v synchronicitách.
Dík za připomínku.
0
1
THomas 21.12.2024 15:56 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
Opět cesta domů - "smradlavé" minerálky
V předchozích pojednáních jsem se zmínil o minerálních pramenech obsahujících mimo bezzápachového CO2 také volný sirovodík - sulfan H2S - smrdí jako pes - ve skutečnosti po vejcích. Jedná se o velmi nebezpečný plyn, trošku těžší než vzduch, bezbarvý ale zapáchající i v malé koncentraci (0,0000005 %).
Což je velmi nebezpečné, neboť při koncentraci 0,01% je ochromen čichový nerv a nerozeznáme větší, již jedovaté množství H2S ve vzduchu (LD50 pro člověka na 5 minut je 0,08% - při této koncentraci za pět minut dojde k usmrcení poloviny osob testované skupiny...). Vyskytuje se v kanalizacích a tam, kde se rozkládají organické látky se sírou bez přístupu kyslíku.
Naše tělo má však výhodu, že umí rozložit i syntetizovat jeho stopová množství, která jsou potřeba pro zdárné dlouhodobé vedení vzruchů mezi neurony, napomáhá k roztahování cév a tím snižování krevního tlaku, chrání buňky před stresem...
Cestou domů jsem projížděl přes Slatinice, kde jsou lázně [1] léčící
nemoci pohybového ústrojí
nemoci kožní
nemoci nervové
nemoci onkologické
nemoci oběhového ústrojí (II/4, II/5) https://www.lazneslatinice.cz/prirodni-lecivy-zdroj.html
Hned vedle hlavní silnice II449 Prostějov-Litovel se nachází první pramen Sv. Václav, dlouhodobě netekoucí, s vytvořeným jezírkem nefunkčním odtokem [2]. 200m od něj, v zástavbě pod přístřeškem, je tekoucí pramen Sv. Vít [3,4]. Je hodně navštěvován.
Následuje návrat na hlavní cestu a parkování před lázněmi. Po překročení silnice a vstupu do lázeňského parku je uprostřed fontána. Blíže k lázeňskému domu uvidíme umělecké dílo pramene Jana Adama z Lichtenštejna [5], v zimním období však s netekoucí vodou.
Po vstupu do lázeňského domu, na konci průjezdu se zahne chodbou doleva, na konci chodby doprava a před dalším ohybem po levé straně je kohoutek pramene Sv. Jiří [6]. Je teplejší, po odpuštění subjektivně méně nasycen H2S proti Vítovi.
Minerální sirovodíkové vody někomu vadí, jinému ne. Jediným problémem je oxidace rozpuštěným kyslíkem ve smyslu: 2H2S + O2 -> 2H2O + 2S. Do druhého dne je minerálka bez zápachu.
Já vypiju půl litru u pramenů bez problémů, jenom si nesmím následně dát pivo.
[2] Sv. Václav (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[3] Sv. Vít (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[4] Modlitba (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[5] Pramen Jana Adama z Lichtenštejna (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
[6] Sv. Jiří (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
THomas 08.01.2025 11:42 Bydliště: Pod Horů
18
5
34
Prameny, které využívám
Cesta do práce - "smradlavé" minerálky
Jezdím z Brna směr Hodonín po silnici II 380. Tentokrát jsem si udělal pětikilometrovou zajížďku a navštívil pramen Štengar [1]. https://www.sitborice.cz/obec-7/stengar/
Voda je zakalena vyloučenou koloidní sírou, chuť intenzivní a alkalická minerální. Je nasycena mimo sulfanu (sirovodíku H2S) pravděpodobně i oxidem uhličitým. Po načerpání do PET - stiskem tlačítka na zadní straně [2], se ve flašce uvolňují malé bublinky, po príjezdu do práce jsem opět odplyňoval.
Další zastávkou byl pramen Heliga [3], nachází se 600m od hlavní silnice. Má dokonce nedokončené stránky https://www.heliga.cz/
Na fotografii pramene [4] je vidět povlaky vyloučené síry. Vodu má čirou, proti Štengaru méně nasycenou sirovodíkem, též obsahuje méně rozpuštěných minerálních látek. Vizuální porovnání dnešních vod uvádím na následující fotce [5], vytvořena byla 2h po naplnění Štengarem. Nyní dopíjím jeho zbylých asi 2dl již méně smradlavé vody. Příště se pokusím o snímek Tyndallova jevu.
[pro nemožnost odesílání obrázků na web - pokračování zítra...]
Doplňuji pramenem Smradlava [6] z letní dovolené v Beskydech. Nachází se necelé 3 km od centrálního parkoviště v obci Bílá jižním směrem, doleva cyklostezkou kolem arcibiskupského zámečku. Zase je vidět bílý sirný povlak vyloučené síry ve vodě. Žlutá je síra krystalická, případně rozemletá. Kapalná o teplotě přes 160ºC je hnědá až rudohnědá.
Připravte se ještě na jedno pokračováni o "smaradlavkách" příště.