Děkuji za kritický komentář. V mnohém s tebou souhlasím.
To úvodní schéma je trochu matouc...
Pafixa 01.02.2022 07:57 Bydliště: Masada
2187
127
2103
lajos napsal(a):Samozrejme bez rezonance budete mit z toho kulove a ne jiskry, no a kdo uz experimentoval s misinem vi ze nejaka navinuta tesla min. rozmeru ma rezonanci nekolik set kHz a NE555 to moc nedava nebo na hrane, coz je naprd...
Tak ty jiskry to dá určitě, pokud se použije TV VN trafo,což v originálním schématu je. Už jsem si s TV VN trafem hrál a jiskry to dává jen vybuzením na frekvenci cca do 20 kHz.Více Hz ten ferit v trafu už nepřenese. Už těch 50kHz uvedených na schématu se mi zdá nereálných. Rezonance tam v tomto případě není asi žádná, jen deset závitů primárního vinutí pro buzení.
Zdroj pro jiskření pulzním buzením jsem použil měnič cca 250 W, na 24V to je kolem 10A a pracovalo to dobře. Tesla cívka je trochu jiné zapojení - viz níže.
Pokud se podaří nabudit celou tu soustavu Dirakovým impulzem, tak je známo jeho frekvenční pásmo a tedy rezonátor má na výběr z velké škály frekvencí tu svou, potřebnou ke své rezonanci.
Samozřejmě ten Dirakův impulz vytvořit, to je jen o přiblížení a je to dost výzva. Ale na jiskřišti se dají takové pulzy realizovat, i když k Diracu to má daleko.
Tak tedy nemyslím si,že někdo jiný než já, už něco opravdu zkoušel v této oblasti. Já jsem tu v roli autora toho experimentu a mám i něco jako "think tank" - oporu přátel s kterými mohu konzultovat. Tož tak asi k tomu komentáři.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
Pafixa 01.02.2022 17:06 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Pulzní buzení malým napětím
Na začátek jsem jako opatrný pokus zkusil budit toroidní cívku pomocí zapojení pro pulzní desulfikaci baterií 12V.
Schéma přípravku je níže a přímo na výstup jsem připojil cívku. Výsledky jsou na osciloskopických snímcích. Zajímavé je, že cívka lehce zakmitala při náběhu impulzu a po jeho odeznění. Amplituda těchto zákmitu byla zhruba 30% amplitudy pulzu a pochopitelně se zmenšovala až do úplného vymizení. Kmitočet byl více než dvojnásobný ve vztahu k rezonančnímu kmitočtu cívky samotné. Tedy přesněji řečeno namotaného rezonátoru, jelikož nejde jen o cívku ale i kapacitu mezi vodiči.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
Pafixa 02.02.2022 18:54 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Cívka na 220V
Poměrně zajímavě se cívka "smotaného vedení" chová na 220V/50Hz.
Pokusný obvod byl jednoduchý: k autobaterii byl připojen měnič z 12V na 230V s modifikovanou sinusovkou a na tento 230V výstup jsem připojil cívku a měřil ji nejprve naprázdno později jsem jako zátěž připojil transformátor 230V na 120V.
Zajímavý efekt má průběh na cívce naprázdno. Na vstupu byl průběh 230V a na výstupu bylo napětí dvojnásobné, tedy jmenovitě 512V a tedy napětí Ušš = 1kV.
Potvrzuje to teorii vedení,kdy napěťový puls se na konci vedení vrací zpět. V případě vedení naprázdno se vrací ve fázi. Zajímavé je, že na cívce se vrací pulzy odražené jakoby z každého vodiče zvlášť, patrně s poloviční amplitudou. Nicméně se skládají a vytváří stojaté vlnění s dvojnásobnou amplitudou. Viz průběhy níže.
Po zatížení převodním transformátorem se vše chová jako standardní připojení - na výstupu je 120 V modifikované sinusovky.
Výstup 1kV Ušš (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Výstup po zatížení (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
4
Pafixa 05.02.2022 12:43 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Pafixa napsal(a):Rezonance cívky --- Změřil jsem i cívku v rezonanci. Kmitočet má 270 kHz.
Buzení sinusovým generátorem na maximální amplitudu.
Zajímavé je měřit v rezonanci na volných koncích vinutí. Při měření Voltmetrem jsem naměřil 400V, na prázdno je to i 1kV. Po zatížení sondou s děličem pro osciloskop je to 275 V.
Výstupní napětí je velmi měkké,což nedává moc naději na úspěch.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
Pafixa 02.05.2022 16:39 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Budič a první výsledky
Budič jsem pro pokusy nakonec musel použít jiný. Měl jsem generátor postavený s obvodem IR2153 a tak jsem jej použil. Doplnil dva výkonové MOSFET tranzistory ze šuplíku a použil v dokumentaci uvedené doporučené schéma. Na výstupu jsem měl 9 závitů na TV VN trafu v serii s kondenzátorem 100 uF /50V. Napájení jsem měl 24V / 10A z měniče.
Jiskřiště jsem použil s mezerou 2mm, menší nedávala dostatečnou jiskru a větší při použitém budiči zpomalovala jiskření a tedy opět ubírala na výkonu. Ostatně toroidní cívka má vinutí z dvoulinky s garantovanou elektrickou pevností 1kV, tak by s větším výbojem mohlo být vinutí proraženo.
Použitý budič má výhodu nízkého příkonu - na 24V odběr pod 0,5 A.
Výsledek je zajímavý. Na druhém TV VN trafu se "najiskří" elektrická energie která po usměrnění
Gretzovým můstkem z rychlých diod a vyhlazovací kapacitě 500 uF dá napětí cca 150až 180 V a současně se na neusměrněný výstup dají připojit dvě 4W LED úsporné žárovky,které svítí.
Výstupní napětí (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Žárovka (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
Pafixa 02.05.2022 16:52 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Variace
Zkoušel jsem rozsvítit klasickou žárovku, ale ta ani nežhne.Kmitočet je příliš vysoký cca 36kHz.
Na ss výstupu jen blikne a vybije kondenzátory. Výstup je velmi měkký. Nicméně ty LED úsporky stále svítí. Mají deklarováno 4W. Dokonce se rozsvítí i 20W LED úsporka, ale starší neonky už jen blikají.
Zkoušel jsem prohodit vinutí toroidní cívky, ale efekt to nemělo žádný. Závěrem jsem zkusil celou tu Teslovu toroidní cívku vypustit ze zapojení a na výsledku se to vůbec neprojevilo.
Tedy ta cívka nemá žádný přírůstkový efekt v celém "najiskřeném" výkonu.
Zjevně je výstup jen odrazem nastavení rezonance v feritových jádrech obou transformátorů. Na OU to však není,je to málo.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
Pafixa 17.05.2022 12:00 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Výměna VN trafa za Teslovo trafo
Následně jsem jímací trafo z TV zaměnil za Teslu a ono to fungovalo stejně. Jen s tou Teslou se dá zkoušet další experimentální zapojení s paralelním lc obvodem.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
2
Pafixa 17.05.2022 17:19 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Pár obrázku z experimentu
Tak zajímavé je, že se povedlo dosáhnout jiskření na TV trafu asi při 80kHz, i když samotná jiskra má mnohem menší frekvenci. Ta vysoká frekvence jen nabíjí VN kondenzátor až k zážehu jiskry.
Zajímavý je malý odběr budiče - asi 300mA při 24V a výsledný efekt rozsvícení dvou 4W LED žárovek.
Na osciloskopu je vidět buzení VN trafa a průběh na jeho prvním primáru. To feritové jádro to přenese v takto vysoké frekvenci.
Ale jiskřiště či arester tak rychlé nejsou. Tím je to zdá se dosti devalvované. Přesto, že na výstupu po usměrnění je přes 100V, je to velmi měkké napětí.
Tímto celý experiment asi ukončím. Něco jsem se naučil a to se neztratí.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
4
E_man 22.06.2022 19:09 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
84
1815
Rezonanční obvod jako zdroj volné energie
V souvislosti se znovu objevenými stránkami o VE Ing. Kopeckého http://free-energy.xf.cz/ jsem narazil na jeho dokument z roku 2002 "Rezonanční obvod jako zdroj volné energie" viz přiložený dokument. Z úvodu této práce cituji:
Dlouho mi vrtalo hlavou, proč Tesla pro svůj vynález přístroje pro bezdrátový přenos energie použil název „zesilující vysílač“ (Magnifying Transmitter). Co způsobuje ono zesílení? Již od střední školy vím, že klasický zesilovač, používaný např. v rozhlasovém přijímači, potřebuje k zesílení vstupního signálu vnější zdroj energie. Co je v případě Teslova „zesilujícího vysílače“ oním vnějším zdrojem energie? Vždyť tam přece žádný viditelný zdroj není! Je tam v podstatě pouze zdroj impulsů a sériový rezonanční obvod. Tato práce si klade za cíl tuto „záhadu“ objasnit. Budeme přitom vycházet ze skutečností, které jsou známé každému absolventovi elektrotechnické průmyslovky. Tato známá fakta použijeme k logickým závěrům, které v žádné učebnici nenajdete.
Přitom nejde o žádnou velkou vědu. Je zde sice použito pár triků z vyšší matematiky, které se student naučí v prvním ročníku elektrotechnické fakulty, ale většinou si vystačíme s matematikou a základy elektrotechniky ze střední školy.
Než vyjádřím svůj názor jestli a kde se pan Kopecký dopustil rozhodující "nepřesnosti", nechám prostor i pro další případné VE-šťouraly
E_man napsal(a):Rezonanční obvod jako zdroj volné energie --- V souvislosti se znovu objevenými stránkami o VE Ing. Kopeckého http://free-energy.xf.cz/ jsem narazil na jeho dokument z roku 2002 "Rezonanční obvod jako zdroj volné...
Jo rezonance. Synek měl na škole učebnici Control Systems Essentials - velmi zajímavá a velmi odborná. Jev rezonance tam byl zmíněn v souvislosti s Tacoma Bridge - mostem Gertrůda,
Pana Kopeckého jsem sledoval, inspiroval mne k analýze složených rezonančních LC obvodů.
To je také velmi zajímavý fenomén. Analýzu učili už mne na škole,ale v té americké učebnici to bylo rozsáhlejší. Ale byl jsem potěšen, že mne v hluboké totalitě učili to samé co je v té americké učebnici.
0
1
E_man 23.06.2022 12:47 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
84
1815
E_man napsal(a):...V souvislosti se znovu objevenými stránkami o VE Ing. Kopeckého http://free-energy.xf.cz/ ....
...Než vyjádřím svůj názor jestli a kde se pan Kopecký dopustil rozhodující "nepřesnosti", nechám prostor...
Rezonanční obvod jako zdroj volné energie - pokračování
Zde pan Kopecký zavedl termín "střední energie cívky" kterou následně definoval jako energii cívky podělená dobou (polovina periody kmitu).
Toto je však evidentní nesmysl, protože energie podělená časem je všeobecně známá veličina VÝKON !!!!
Proto Integrál WL vyjadřující energii cívky podělený časem T/2 nemůže být střední energie ale STŘEDNÍ VÝKON!
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
1
2
Barbucha 18.05.2023 11:46 Bydliště: Praha
137
9
141
Pafixa napsal(a):.....Ale byl jsem potěšen, že mne v hluboké totalitě učili to samé co je v té americké učebnici.
JO, za totáče nebylo všechno tak totálně blbé jak se dnes totálně tvrdí, a mám pocit, že se to netýká jenom obecné vzdělaností.
0
0
Pafixa 24.05.2023 22:19 Bydliště: Masada
2187
127
2103
Barbucha napsal(a):JO, za totáče nebylo všechno tak totálně blbé jak se dnes totálně tvrdí, a mám pocit, že se to netýká jenom obecné vzdělaností.
No ona ta americká učebnice je velmi dobrá. Myslím, že by byla k velkému užitku i panu Kopeckému. Nic proti středoškolské fyzice a matice, ale ta vyšší matika i fyzika vede k mnohem užitečnějším nástrojům, modelům a metodám.
Ale to si musí každý "ověřit" sám. Třeba jen ty složené LC obvody se mnohem lépe počítají s užitím kaskádních matic dvoubranů.....
0
0
Barbucha 29.05.2023 01:11 Bydliště: Praha
137
9
141
Pafixa napsal(a):Ale jiskřiště či arester tak rychlé nejsou. ....
Obecně s jiskříštem bych si tak jistý s tímto tvým výrokem nebyl. Jiskříště bohužel je rychlé až moc. Ale problém je naprosto jinde. Když spustí, nejde jednoduše zhasnout. Proto Tesla ke konci používal jiskřište třeba v olejové lázni. A nevěříl by jsi co to ve výsledku uděla, když namísto 10ti neplánovaných kmitů tam máš třeba jen dva a podstatně tvrdši.