Na spalování štěpky by musela být kamna řešená jinak, ostatně na to jsi přišel i svým vlastním po...
martin11 23.12.2019 19:02 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3648
...poota poradil odborně, kterak eventuelně můžeš samodomo sám. pokud máš trochu peněz ..a chuť topit zadarmo, tak je možné štěpky zpracovat na pelety poměrně jednoduchým zřízením - peletkovačem/ viděl jsem to na pragotermu - jednoduchost sama vyrobit pelety../ a pak spalovat kamny na pelety....jednoduché - účinné - bez problému...lepší kamna na pelety dovedou topit zcela samy a bezpečně....absolutní čistota eko spalování....a za přebytek pelet ti lidi utrhnou ruce...dobře se dají prodat....o tomto jsem uvažoval, ale překryly to jiné aktivity, tak se zamysli jestli do toho...dlouhodobě...investovat...zdraví martin
p.s. popř se s někým dohodnout a peletovač s někým koupit...pelety se dají dělat : piliny jakékoliv, nebo z odpadu z obilí, či třeba ze sena...prostě peletkovat se dá cokoli bio...akát je úžasný- také s ním topím - krbovky, kvalita paliva zaručena
0
1
buky 23.12.2019 22:41 Bydliště: Slovensko
426
6
110
Díky
0
0
Merlin 28.12.2019 21:19 Bydliště: Blava
42
6
69
Je to zajimave vlakno, dam sem par postrehu a par rad a primitivnich navodu, mozna to nekomu pomuze, nebo pomuze rozhodnout.
Co se tyce topeni, obcas pouzivam ve sve trucovne, topeni drevem, nebo vlastnimi briketami. Po ruznych laboracich topenist a kamen, sem se dopracoval ku topeni v kamnech typu bullerjan, nebo spis firebull.
Jde o regulovatelnost a take o narazove zatapeni, promrzle trucovny.
Mel sem vyrobena i vlastni kamna, na typ rocket, upravene peterky z vymennikem a upravene klubovky, pouzival sem i pilinaky.
Nakonec firebull komercni, koupene na inzerat pred asi dvema roky, se osvedcili nejvice. Jedna se o to, ze je tam vyresen dobre regulovatelny primarni a sekundarni vzduch. Da se v tom narazove rychle zatapet a take po zatopu a rozhoreni, se to da nalozit a zregulovat na relativne nizky vykon, ktery udrzuje tepelnou pohodu v relativne malem prostoru a nepretapi se.
Chtel bych, ale nejak se ku tomu nemohu dokopat, dodelat regulaci automatickou, vymysleno to sice mam, ale nemam cas na realisaci. Take nemam v trucovne elektrinu, co me nutilo u puvodni regulace, ku kompromisu, kdy sem zkousel nejdrive jen tahovou regulaci patronou, pak sem to zkousel na principu servomotorku modelarskeho serva a primitivni regulace termostatem, napajeno malou powerbankou na 2 cl. 18650. To reseni ma sve vyhody a take spoustu nevyhod. U firebulla by muselo mit servomotorky 2 ks, mozna dokonce 3ks, kvuli regulaci primarniho, sekundarniho vzduchu a tahove klapky.
A to se mi nechce resit.
Co se tyce dreva, je fajn, je li k dispozici zdroj levneho drivi. U topeni treba na raketovych kamnech, je idelani mit vetve, ale vyhrevnost a neustale prikladani me nebavilo.
Nejlepsi je mit spadane vetve, sesbirane v lese, tak do prumeru 10cm, ale treba firebull, si poradi i z vytrhanymi koreny, pokud se je podari naporcovat tak, aby vlezli dvirkama kamen.
Na topeni pouzivam take brikety vlastni vyroby i kdyz bych to nenazyval primo briketami.
Tuto spalitelnou hmotu, vyrabim zpusobem, ktery neni pro kazdeho vhodny. Zapracovavam do nej i piliny, nebo otruby, zakladem uspechu je ale dostatecny prostor a misto na suseni.
Delam to tak, ze do michacky na beton, davam postupne kartonove krabice, ktere se mi obcas podari sehnat, suche a ciste, bez polepu a potisku. Nekdy pridavam i noviny, sem tam i piliny.
Delam to tak, ze do vertikalne postaveneho bubnu michacky, naliju asi zhruba kybl vody, pridam par zrnek hypermanganu, lzicku lepidla metylan, nahazim tam natrhane, nebo narezane kousky kartonu, tak cca 20-30kg, noviny a kdyz mam nejake treba vajickove kartony a pod. recyklat papiru mekkeho, pridam i tento. Necham to prikryto vikem, pokud je velmi teplo, pridam do toho kousek tablety do bazenu, aby mi to nezacalo hnit a pridam po asi jednom, nebo dvou dnech, jeste vodu.
Pak zapnu michacku a po chvilce je z toho kase, nemusi byt extra homogenni, staci kdyz je tam hrudkova hmota. Pak pridam klidne stepku, nebo piliny, mam li nejake po ruce.
Tuto hmotu nalevam do zeleninovych malych prepravek, kde davam jako vystelku letakovy papir, na plnou bedynku, polozim zase list papiru a pridam cihlu.
Takto skladam pod strechu ty prepravky a necham susit, od jara do podzimu, postupne podle nalady, ty bedynky vyklepu a stohuju tyto "brikety" na kupu ve stodole.
Maji sve nevyhody, neni to nijak extra vyhrevne, nechava to mnoho popela, ale hori velmi pomalu, takze nalozena kamna firebull, vydrzi horet 8h, pokud se optimalne pred briketami, roztopi drevem a na vrstvu uhliku, se nalozi nekolik tech briket.
Cim vyssi by byl obsah pilin, tim je dulezitejsi mit lepe zhomogenizovanou papirovou brecku, jinak pak brikety nedrzi po hromade a lamou se. Lisovanim a ruznymi upravami, by se dalo dosahnout lepsi konzistence, ale takto se da z minimalni pracnosti, dosahnout monoha MJ tepla skoro zadarmo. Da se to prevazet autem v pytli a neni to tezke na manipulaci.
Dalsi postrehy uz sou jen takove obecne, nekomu zname, nekomu ne.
Na topeni doma, tedy na plnohodnotne topeni, je dost neprakticke pouzivat krb, krbovou vlozku, jako hlavni zdroj vytapeni. Krom toho, ze si clovek udela z obyvaku kotelnu, pri temer stalozarnem provozu, si doma clovek vlastne udela velky bordel. je uplne jedno, zdali je teplovzdusny, nebo teplovodny system krbove vlozky, normalni maly kotel v kotelne, to ucinnosti nikdy nenahradi. Idelani je mit skratka kotelnu a vykaslat se na topeni v dome, nebo byte, krbovou vlozkou, nebo skratka kamny. A je uplne jedno, ze sou treba drevosplynovaci, je to skratka na houby.
Kdo rika ze ne, prosim, je to jeho nazor, ale na trvale vytapeni, je to navrat o mnoho let spatky, se vsemi nasledky a je uplne jedno, ci je nasavani vzduchu z venku, nebo z mistnosti, skratka to topeniste je zdrojem svinstva, ktere je pak v cele domacnosti.
0
3
martin11 29.12.2019 09:07 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
spalovat buď podle merlina, nebo obdobně hledat po bazarech kamna.
...jinak potvrzuji ..krbovky = zdroj bordelu....ale je to poetické
0
0
Kukorelli 09.04.2020 21:34
1
0
3
Pod vplyvom tohoto vlákna som si včera vyrobil plechovkový splyňovací varič.
Dnes som ho testoval.
Pretože som sa bál použiť nepreschnuté kúsky dreva, použil som až moc preschnuté. Splyňovalo to parádne!!! Ale asi po 5 minútach bolo po ohni. A to som mal vnútornú plechovku cca 10x 12 cm po plynové dierky. Plechovka je dosť vysoká, takže pokračovala hore a tvorila podstavu pod ešus. Tam boli ďalšie väčšie diery, ktoré nasávali vzduch a okolo nich sa tiež oheň tvoril ako okolo plynových dier.
Naštvaný som tam napriek teórii o splyňovaní na niekoľkokrát nahádzal kusy drievok, pretože som chcel variť čaj a voda ešte nevrela. A zistil som, že proces splyňovania sa opäť obnoví. Len to nejakú dobu horí klasicky.
Takže som si vyhodnotil splyňovák ako moc háklivý spôsob prípravy jedla na výlete do prírody. Teda, ešte budem testovať, ale idem si vyrobiť aj klasický drievkáč.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
Ilem 07.07.2020 22:57 Bydliště: Hradec Králové
451
67
525
Ilem napsal(a):Když to tak čtu, zásadní problém kvalitního spalování je vzduch. Když je vzduchu málo, nedosáhne se stechiometrického spalování, když je vzduchu hodně, oheň se ochlazuje a nedojde k uvolnění všech spalitelných složek....
Navážu na tento svůj příspěvek.
Jak řekli, tak udělali. Jinými slovy - zrušil jsem primární vzduch a udělal nový, který šel nejdříve výměníkem přes oheň. Výměník z nerezových jeklů, protože nerez má teplotu tavení cca 1400 - 1500 °C. Podle měření laserovým teploměrem jsem předehříval vzduch na cca 600°C. Plamen je úžasně výživný a dělá úplně nepatrně popela, protože shoří i to, co by normálně neshořelo. Sekundární vzduch není potřeba, protože může být nadbytek primárního vzduchu a nedochází k ochlazování paliva. Výkon se nereguluje vzduchem, ale přísunem paliva. Potud super!
Má to dvě chyby: První chyba je ta, že popel se při vysokých teplotách speče do jednoho spečence a nepropadne roštem - takže musím vyřešit odpopelnění keramickými šneky.
Druhá chyba je ta, že jsem k vyústění předehřátého vzduchu použil přímo ty nerezové jekly, ve kterých se vzduch předehříval. Ty výdechy jednoduše za sezónu asi o 10 cm uhořely, tak ke konci sezóny se nejednalo o vzduch primární, ale spíš sekundární ( primární nebyl, odhořívalo to shora). Pak už to nefungovalo tak dobře ale spečenec se nedělal.
Toto vyřeším tak, že vyústění předehřátého vzduchu půjde přes šamotovou nebo ještě lépe keramickou desku, aby žář nešel přímo na vyústění z nerezového jeklu. Očividně to uhořívalo tam, kde se sešel žár, a příchozí předehřátý kyslík.
Někomu by mohlo připadat jako výhoda, že může topit i železem ( železo hoří, netaví se), ale jednak je to dost drahé palivo, pokud nepracujete v kovošrotu, a asi má mizernou výhřevnost - nenašel jsem.
Kdyby mě chtěl někdo následovat - je potřeba i rošt vyměnit za keramický, litinový shoří.
Další úprava - kamna po této úpravě nedokážou odevzdat všechno teplo, které vyrobí. Takže jsem přidal druhá kamna, která slouží jako výměník. Kamna jsem propojil komíny a druhými kamny jdou spaliny v protisměru. Komín je připojen na příkládací dvířka druhých kamen.
Jěště jedno pozitivum tozto uspořádání má: Žádný dehet - jen jemný popílek, který jde lehce dolů, pokud máte vysavač s automatickým oklepem - tak to jde i vysavačem
Pokračování až po zimě - až budou další zkušenosti
4
3
martin11 08.07.2020 18:24 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3648
Ilem napsal(a):Navážu na tento svůj příspěvek.
Jak řekli, tak udělali. Jinými slovy - zrušil jsem primární vzduch a udělal nový, který šel nejdříve výměníkem přes oheň. Výměník z nerezových jeklů, protože nerez má teplotu tavení...
prosím dotaz...ten ohřívač vzduchu je poháněn jakým ventilátorem??? ventilátor je před ohřívačem??? jaký ventilátor jsi použil???...je regulovatelný , nebo jede stále stejně...pokud regulace odkud bere info??? dííík martin
0
0
Ilem 08.07.2020 18:53 Bydliště: Hradec Králové
451
67
525
Z začátku, dokud se neupálily průduchy jsem to tlačil dmychadlem. Dmychadlo jsem použil z vyřazeného plynového turbokotle
Použil jsem tuto řídící jednotku: https://kotly.com/cs/48-ridici-jednotka-tech-st-37n-rs-eu-pl-kompletni.html
Dnes bych kupoval tuto: https://klimosz.cz/produkt/ridici-jednotka-klimosz-ecocontrol-joker/
Proti té mojí si umí řídit interval přikládání podle toho, jak se přibližuje nastavené teplotě. To je super, protože se přizpůsobuje různému palivu. To ta moje neumí. Ke konci sezóny, když už byly uápálené trysky už jsem jel bez dmychadla, protože to nepobral komín, ani při použití komínového verntilátoru. No ještě bude co zlepšovat. Mě hlavně potěšilo, že princip funguje.
Úmyslně nedávám fotky, protože ještě nevím, kolik bude změn a zbytečně bych mohl zavést do slepé cesty.
Co jsem nenapsal, spalovací prostor je obklopen šamotovými cihlami - vše je podřízeno co nejvyšší spalovací teplotě. Teplo se předává až po shoření.
0
2
E_man 08.07.2020 23:36 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
85
1824
Máš to zálohované pro případ výpadku při rozpáleném kotli?
0
0
Ilem 09.07.2020 21:01 Bydliště: Hradec Králové
451
67
525
U mě to není potřeba. Topím do 450l nádoby a z ní pak beru teplo dle potřeby pro ohřev vody, nebo pro vytápění domu. když vypadne elektrika, přestne jít komínový ventilátor a ty dvoje kamna mají takový odpor, že bez komínového ventilátoru se to v podstatě udusí. To málo, co to dá, v pohodě pobere 450l nádoba.
0
0
E_man 09.07.2020 21:12 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
85
1824
Jedno topení, které má nádrž nad kotlem (krbová kamna s ohřevem vody) to také pobere samotíži.
Druhé topení s kotlem ATMOS (25kW), které má nádrže vedle kotle, se už bez zálohování neobejde. Používáme autobaterii a čerpadla máme 12V.
0
0
Ilem 10.07.2020 01:06 Bydliště: Hradec Králové
451
67
525
K tomu ještě jeden postřeh, který jsem získal na školení energetických auditorů. Pokud topíš do nádrží, nevadí to, ale kdo topí přímo do radiátorů - je nesmysl dimenzovat kotel na energetickou ztrátu domu. Ten výkon je potřeba asi 10 dnů v roce. Je mnohem ekonomičtější mít kotel poddimenzovaný a těch pár dnů dotopit i třeba elektrikou. Pokud kotel nejede ve svém nominálním výkonu, velká část spalitelných složek zůstává nespálena, kotel dehtuje, má špatný přenos tepla a dvěma slovy: topí neekonomicky. Já jsem si vyzkoušel, že mi stačí k udržení teploty pětinový výkon proti spočítané tepelné ztrátě domu. Jen oněch 10 dnů musím dotopit jinak.
0
3
Ilem 10.07.2020 01:45 Bydliště: Hradec Králové
451
67
525
Jo, a omlouvám se Pootovi, že jsem mu do topení dřevem přidal topení multipalivové. Ale přišlo mi zbytečné kvůli tomu zakládat nové vlákno.
0
1
martin11 10.07.2020 09:26 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3648
Ilem napsal(a):K tomu ještě jeden postřeh, který jsem získal na školení energetických auditorů. Pokud topíš do nádrží, nevadí to, ale kdo topí přímo do radiátorů - je nesmysl dimenzovat kotel na energetickou ztrátu domu. Ten výkon je...
...mno, ale proč při projekci domů s tímto projektanti nepočítají....jediné vysvětlení...abychom těch 10 dnů nemrzli...
...a ...jiné podmínky jsou v Polabí a jiné na Kvildě...
...od příštího roku bude platit nová vyhláška o topení uhlím, to začne teprve ta správná mela- již nyní topenáři upozorňují, že vyměnit staré kotle se nemůže stihnout....a to se vůbec nemluví o tom, že na to lidi nemají prostředky....
0
0
E_man 10.07.2020 13:31 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
85
1824
martin11 napsal(a):...mno, ale proč při projekci domů s tímto projektanti nepočítají....jediné vysvětlení...abychom těch 10 dnů nemrzli...
Martine, topení do nádrží a topení do domu jsou dva v podstatě těžko slučitelné režimy vytápění.
Topení do domu:
Režim, kdy regulovaný kotel svým spalováním řídí přísun tepla do domu - samozřejmě dnes už jen za pomocí regulační (automatizační) techniky.
Ze své podstaty není optimální z hlediska využití energie spalovaného materiálu ale je optimální z hlediska obsluhy a potřeb domu.
Topení do nádrží:
Režim, kdy kotel v co nejefektnějším režimu převádí (spaluje) energii paliva do nádrží v co možná nejkratším čase. I zde spolupracuje automatizační technika jednak při Topení tj. "nabíjení" nádrží (akumulaci tepla) kterou zařídí zpravidla "pán domu" a jednak při jejich "vybíjení" podle potřeb domu ve spolupráci s regulaci a obsluhou (paní domu, děti, a pod).
Podle toho se volí výkon kotle i systém vytápění.
0
0
martin11 10.07.2020 17:09 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6857
110
3648
E_man napsal(a):Martine, topení do nádrží a topení do domu jsou dva v podstatě těžko slučitelné režimy vytápění.
Topení do domu:
Režim, kdy regulovaný kotel svým spalováním řídí přísun tepla do domu - samozřejmě dnes už jen...
...určitě s tebou souhlasím, ale zde jde o topení dřevem, popř efektivní spalování...Ilem nám zde naznačil, jak spálit za použití předehřátého vzduchu...a úspěšně...nevím o žádném kotlíku, který by spaloval takto předehřátý vzduch...
...u mě doma: krbovky HAKR - zaslepen primární vzduch..zespoda přes popelní....blbě se zapalují, to je jediná vada, ale roky se to dá vychytat, takže když se rozhoří tak jen sekundární vzduch, samozřejmě krb upraven...poloviční spotřeba při stejném výkonu...okoukáno z konstrukce kamen Jotul...
...sečteno a roky potvrzeno....kamna vždy topit na plný výkon - jakékoliv škrcení je plýtvání palivem...jestli topím do zásoby - bojler, nebo radiátory nebo krb...teplu to je jedno jak ho v domě udržíš, nebo z paliva vyplýtváš...důležité je spálit co se spálit dá...a vzduch je zadarmo... ...
0
0
Ilem 10.07.2020 21:01 Bydliště: Hradec Králové
451
67
525
martin11 napsal(a):...a ...jiné podmínky jsou v Polabí a jiné na Kvildě...
Ano i ne. Vypočtená tepelná ztráta zohledňuje kde dům stojí. Dokonce i to, jestli je v zástavbě, nebo stojí samostatně.
0
1
Poota 23.12.2021 11:19 Bydliště: Praha
9111
610
7674
Kamna Plamen Trenk
V Bauhausu jsem zahlédl malá litinová kamna podobná kamnům Jotul, ale s cenou "čtyřdevítkovou" (9 999,- Kč) - pochopitelně jsem se hned ujistil, že mají i terciární vzduch. Z toho mi vyšlo, že při vlastnostech přibližně stejných jsou za poloviční cenu. Takže jsem se podíval na Net, kde jsou sice za jedenáct a půl, ale to taky jde a navíc recenze naznačují, že vlastnosti jsou lepší než u Jotula nebo Gučy.
Výhodou je jednodušší konstrukce i ovládání a také větší délka, díky které se dají používat až půlmetrová polena, což znamená jenom jeden řez místo dvou nebo třech. Prodloužení také prospělo i vlastnímu spalování.
Tak to bych opravdu moc rád viděl jak by se asi ty pitomci tvářili, kdyby jim místo škodlivého krbu vytvářel romantickou náladu v obýváku ten ekologický nafťák z tiráku