Barbucha 05.10.2024 00:27 Bydliště: Pod mostem v Praze
429
24
353
Karel 124 napsal(a):....... Díky UI při použití ve vojenství již zahynuli lidé.......
Kájo, možná to bude znít blbě, ale to je teprve jen začátek. Bohužel platí jedno pořekadlo. Dej praseti rohy a uvidíš co udělá. Militantní myšlení a počínání těch vyvolených nakonec odneseme všichni. Bohužel značné části této populace to nedochází. A až jim to dojde, tak bude pozdě, pokud pozdě již není teď. Jen doufám, že až na to dojde, tak to nebudou mít tak krátký jako většina těch ostatních. A ne že bych někomu přál něco zlého. Jenom to co si zaslouží.
0
0
Karel 124 05.10.2024 08:17 Bydliště: Praha a okolí
638
42
791
Ano Jirko,
Logicky to na to velmi vypadá.
Přesto to tak být nemusí.
Proč nemusí?
Protože je to jen další strašidlo, kterému je třeba nepodlehnout.
Již i zde vznikl egregor strachu
kompenzovaný nadřazeností
svědčí a to signalizuje ovlivňování
zvenčí.
Od koho ovlivňování ?
Od temných entit. https://celostnivzdelavani.cz/nebudte-nevedome-ovce
Na celostním v. jsou i seriály o archontech.
Ale pojďme dál. Kdo jsou ti temní ?
Cizáci a nepřátelé naší životní formy.
Jejich přisluhovače bych omluvil, protože neví co činí.
Dá se dohledat, že cizáci jsou velmi stará spora.
Jinými slovy : umělou inteligenci užívají tisíce let. Kolonizují celé sektory galaxií, ale nemají vlastní
životní sílu, pouze parazitují.
Když jim nezkorumplovaný svoji sílu
neposkytne, a snadné to není, tím zvítězí.
A i když při tom zemřeš, živ budeš .
0
1
Had 05.10.2024 11:31 Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1428
89
1438
Omior napsal(a):hade, vase teze jsou naprosto zmatecne a nesrozumitelne. Jakoze kdyz AI nahradi praci urednika, ktery vice mene jen zadava data do pocitace a hleda k nim dalsi data a ty zpracuje do nakeho vystupu
To byla poznámka na to že AI mnoho lidí ji srovnáná s myšlením člověka čož není.
Ano na mechanické třídění a vyplňování dokumentů a tabulek bude výkonější o tom nelze pochybovat.
Přidám. Je smyslem života celý život vyplňovat tabulky a dávat podpisy, nebo stát 12hodin denně u pásu?
Ona by nám IA mohla ukázat že je to zbytečné. To je do jiného vlákna.
0
0
Omior 05.10.2024 12:24 Bydliště: Praha
147
2
37
Had napsal(a):Je smyslem života celý život vyplňovat tabulky a dávat podpisy, nebo stát 12hodin denně u pásu?
Ona by nám IA mohla ukázat že je to zbytečné. To je do jiného vlákna.
Neuhybejte. Protoze to pak neni seriozni diskuze, ale snaha sa prosadit. Co je uzitecne akorat vlastnimu Egu, ale ne cele veci. Ja mluvim o tom, ze AI a robotika sebere vetsine lidi jejich praci BEZ NAHRADY. Protoze ta vzyvana "nova povolani" ktere vygeneruje, budou v minimalnim poctu - a pro vysoce intelektualne nebo talentove vybavene lidi. A kolik takovych je ?
0
0
Had 05.10.2024 15:18 Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1428
89
1438
Omior napsal(a):Neuhybejte.
dy nastoupily nové technologie a zahýbalo pracovním trhem, vymizely celé druhy činností.
Dnes máme takové technologie a takovou produktivitu a možnosti, že pouze záleží na nás (jako celku) jak to proběhne. AI jde využít ale i zneužít. Budu-li vycházet z momentálního přístupu našich takzvaných elit, tak to se bojím. To je již ale politické téma.
Nové druhy prací vznikají a staré zanikají to se děje pořád. Jenom občas to je masový. Neříkal jsem ani že vzniknou nové druhy prací, ale poukazoval jsem na to, co již poukázala Hana, jestli je nutné dělat od slunka do slunka. Zdali by nebylo lepší věnovat více času rodině a dětem.
0
0
Had 05.10.2024 15:27 Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1428
89
1438
Had napsal(a):dy nastoupily nové technologie a zahýbalo pracovním trhem, vymizely celé druhy činností.
Smazal se mi úvod.
Neuhýbám, nemám věšteckou kouly. Jenom jsem chtěl poukázat že se již dříve dělo to, že ta-
0
0
Had 06.10.2024 08:37 Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1428
89
1438
A jenom doplním! PLNÉ VYUŽITÍ JIŽ DNES NASAZENÉ AUTOMATIZACE JE SCHOPNO NAHRADIT MINIMÁLNĚ 50% PRACOVNÍCH MÍST V TOVÁRNÁCH.
Že se nikdo nebojí? Že by se jednalo pouze zatím jenom o dělnické profese? Ale to není předmětem tohoto vlákna!
Již zhruba deset let jsou takzvaní kooperující roboti. To jest robot který může pracovat s člověkem nebo vedle člověka míněno fyzický kontakt. Takže proč najednou ta panika!!! Není to zase jenom o strachu z něčeho neznámého?
0
0
Omior 06.10.2024 12:02 Bydliště: Praha
147
2
37
Automatizace a "kobotizace" se neukazali v tak velkem rozsahu ucinnymi. Vedli akorat k tomu, ze temer stejne penzum lidi budel byt k dispozici na korekci a rizeni techto procesu. Co se ted meni, je ze diky AI ziska robot kognitivni schopnosti. Bude moct rozlisit a zpracovat stejne penzum moznych stavu a situaci, jako clovek ve vyrobe. Reagovat, improvizovat. Ne vzdy napoprve, ale okamzite se ucit. Treba pri poruse dopravniho pasu je ted automat bezradny, zastavi se linka, nebo se sypou vyrobky na zem. Robot napoprve taky nebude vedet co s tim - ale kdyz mu jednou delnas ukaze ze ma zabehnout na dvur, vzit si tam kolecko a zatim do opraveni pasu prevazet obrobky v nem - napriste to uz ten robot a vsichni roboti na svete s nim, bude vedet.
0
0
Had 06.10.2024 13:13 Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1428
89
1438
Omior napsal(a):Automatizace a "kobotizace" se neukazali v tak velkem rozsahu ucinnymi. Vedli akorat k tomu, ze temer stejne penzum lidi budel byt k dispozici na korekci a rizeni techto procesu.
Nevím co děláš, ale já s tou automatizací pracuji. Největší problém jsou lidi. Roboti nebo linka v 99% zastaví na nestandardní díl ve výrobě, který člověk pustil dál nebo člověk udělal chybu. Neustále klesá počet lidí ve výrobě. Když dám návrh že uspořím člověka a vejdu se do 1,5mil tak to realizují. Dnes je to pouze o penězích a prioritách.
Poslední perlička byl netopýr který v letěl do haly. Létal v kruhu a pravidelně aktivoval bezpečnostní prvky, které v současnosti nerozlišují kdo to byl, tak ani IA by to nezvládla. A aby to systém uměl, musel by se doplnit o vizuální kontrolu tj. kamery, ale s certifikací pro bezpečnostní systémy pro průmysl (neplést si se systémy proti zlodějům). A opět, roste složitost systému nehledě na cenu.
0
0
Omior 06.10.2024 13:33 Bydliště: Praha
147
2
37
Ne, neroste slozitost, tak jako u cloveka evoluce nevyresila mozny utok seshora tim ze by mu pridala dalsi oko na vrch hlavy :) ale vybavila ho natolik dokonalym vyhodnocovanim podnetu z jeho stavacich senzoru - dvou oci vepredu, ze to nebylo zapotrebi. AI prave umozni vyhodnocovat za pomoci sve vnitrni slozitosti, bez pridavani dalsich prvku, i nove situace. A dalsim zavaznym systemovym prvkem je fakt, ze AI se to nauci jen jednou a uz to vi vsechna, a nikdy nezapomene. Lidi ano, proc jsou treba skoleni bezpecnosti prace pravidelne opakovana ? A dale univerzalnost. Clovek - mistr, treba jediny na celou smenu ve fabrice, muze robotum naridit i nestandardni postup. Treba prines volejbalovou sit zvenku a chyt toho netopyra :) Proste vy si nedovedete predstavit, ze AI robot - at uz v humanoidni, nebo jine podobe (treba ctyrnoheho robopsa) bude resit kazdou novou situaci dokonaleji - az pocet jeho chyb bude mensi nez pocet tech lidskych. A to bude ten zlom. Brzy. Do 10 let.
0
0
Had 06.10.2024 21:12 Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1428
89
1438
Omior napsal(a):Ne, neroste slozitost, tak jako u cloveka evoluce nevyresila mozny utok seshora tim ze by mu pridala dalsi oko na vrch hlavy :) ale vybavila ho natolik dokonalym vyhodnocovanim podnetu z jeho stavacich senzoru - dvou...
Promiň, nějak ti nerozumím, byl jsi někdy v provozu? Navrhoval si zařízení podle norem a předpisů?
To jak si to napsal, jsem teprve teď pochopil že AI bude vševědoucí a vševidoucí, byť ji já obyčejný člověk nebo android ty optický senzory nenamontujme. Poka vaď to tak vnímáš nemusíš číst zbytek, ten pozbývá v tom případě platnosti.
Ještě jsem si nevšiml že by se systémy zjednodušovaly (ubýval počet prvků). Jediný co se děje je miniaturizace a nahrazování prvků logickými obvody, mnohdy programovatelnými ale tím jsou ve své podstatě složitější.
To jak píšeš, to je volání člověka o pomoc který má panický strach. Ale proč když:
1) počítače již dnes si vše pamatují
2) počítače již dnes jsou rychlejší ve výpočtech
3) stávající roboti nedělají chyby (udávaná opakovatelnost cyklu je v milionech) člověk v max ve stovkách.
4) rychlost mechanická zatím jak v čem ale taky již většinou vedou.
5) ty takzvané inovace, zatím všechny byly na základě neomezení rozsahu a programu a ten projel všechny možné i nemožné kombinace v daném řešení, ale nebyla to inovace ve smyslu že by přišel s novou teorií nebo jiným řešením (nikde jinde nepoužitým). Vždy sáhl do pamětí a tam něco našel.
Takže co je nového? Jenom se to spojí do hromady a je to univerzální = téměř AI.
To, že AI ovlivní chod společnosti to je jisté. Jak rychle, já nevím. Jakým způsobem také nelze říci. AI je nástroj jako každý jiný, může sloužit nebo ničit.
0
0
Adam 06.10.2024 21:31 Bydliště: Praha
6149
576
5989
Had napsal(a):... AI je nástroj jako každý jiný, může sloužit nebo ničit.
Omior se asi snaží vysvětlit, že tentokrát (ohledně AI) to právě nemusí být až takhle banální,
že jen nástroj jako každý jiný... V horizontu zřejmě jen několika let bude lidstvo (kvůli AI)
možná čelit takové zkoušce, která bude mít zcela neporovnatelnou šíři dosahu a společně s jejím
pozitivním či přínosným potenciálem bude současně představovat neporovnatelně ošemetnou
a nebezpečnou záležitost. Nikoli jen v režimu nějakého nástroje, po kterém se sáhne,
když je zrovna potřeba.
Takže jo, složitost roste, minimálně ve špičkovým výzkumu.
A perlička, která ukazuje, jak počítačový program dokáže pomocí evolučních principů najít inovativní řešení, se kterým ani programátoři nepočítali (vpodstatě najít a využít chybu nebo vlastnost v systému - https://www.youtube.com/watch?v=n6nF9WfpPrA (2:20, 3:45 a 3:50 kdo se na to nechcete koukat celý)
Jo, je to už 5 roků starý - mezitím si v OpenAI začali hrát s něčím jiným - GPT nebo jak se to jmenuje
0
0
minsc 06.10.2024 22:38 Bydliště: Příbram
632
51
681
Tohle píšu nerad, ale musím. Je tady ten "elephant in the room", ta nevyřčená věc. Mluvíme tady o skutečné inteligenci nebo ne ? Vím že je v tom zmatek...ale pokud bysme mluvili o skutečné inteligenci, byla by potřeba nějaká úplně nová kvalita. Zmatek v tom způsobuje hlavně to, že neumíme dobře popsat tu naši vlastní inteligenci. Jeden postoj tady zastává Omior, totiž že v podstatě není rozdíl mezi živou a mrtvou hmotou, neboť vše je hmota. A proto z hmoty můžete vytvořit inteligenci. Případně nějaký (nevyřčený?) postulát, že existuje "samo-organizující se hmota".
Klidně bych se hádal o to, že pokud existuje jen hmota - částice, které jsou řízeny čtyřmi (nebo případně více) fyzikálními silami, to samo o sobě by nestačilo k tomu aby fungovala byť jen jedna jediná buňka. Musí tu být něco zásadního, o čem nevíme.
Hmota sama o sobě nemá mechanismus na popsání svobodné vůle - rozhodování, a kreativity, tvořivosti. Všechny částice se pohybují tak jak se musí pohybovat, protože je ovládají čistě fyzikální síly. Pro nějakou svobodnou vůli tam není místo.
0
1
Omior 06.10.2024 22:57 Bydliště: Praha
147
2
37
minsc napsal(a):Všechny částice se pohybují tak jak se musí pohybovat, protože je ovládají čistě fyzikální síly. Pro nějakou svobodnou vůli tam není místo.
Z toho se dovodit zajimavy postreh. Opravdu se castice musi pohybovat jak se musi - a pokud nejde treba o prirozeny rozpad radioaktivnich prvku, tak zadna castice nemuze jen tak si vyletet z atomu ven. Jenze - podle Heisenbergova principu neurcitosti ji zbyva na jeji dráze nejaky prostor k chaotickemu, volnemu chovani. Toto zajimave koreluje treba s vicero duchovnimi naukami, podle kterych mame svoji svetocaru pevne urcenou v bezčasovem Univerzu - a jen ti nejlepsi z nas si ji muzou ovlivnit na max. 30 %. Tohle muze byt ten rozdil mezi "mozkem AI " a tim našim. AI sice dokonale dokaze brzy emulovat lidske chovani a schopnosti - ale nebude mit tu vlastni vuli, byť by se to navenek pozorovateli zdálo. Protoze - kdyby na to byl dostatek casu a prostredku - tak by jsme kazdy, i ten nejmensi pocin AI mohli deterministicky dosledovat a matematicky rigorozne popsat. Co je u cloveka naprosto nemozne. Jenze i tady muze prijit ona "deux ex machina"- AI v kvantovem pocitaci. Ale dale tuto uvahu nelze rozvijet, protoze toto bude uz pro nase mozky, naší schopnost chapani, za singularitou. Stvořime "kvantoveho AI Boha" ? ?
0
1
Hana 07.10.2024 08:46
724
49
1001
Had napsal(a):... AI je nástroj jako každý jiný, může sloužit nebo ničit.
Adam napsal(a):Omior se asi snaží vysvětlit, že tentokrát (ohledně AI) to právě nemusí být až takhle banální,
že jen nástroj jako každý jiný...
"Dobrý služebník, ale špatný pán."
0
1
gromit 07.10.2024 21:50 Bydliště: Hradec Králové
91
20
80
Je milé sledovat, že mladá generace se AI nebojí - startupy rostou jak letos houby. Jasně že 95% jich do pěti let zanikne, ale těch pár procent jsou možní jednorožci 🦄
Co třeba Filuta? https://filuta.ai/