Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Varování před sektami a zlotřilými spolky
Sekce: Člověk, společnost a globální otázky
   |   Rolovat dolů
Cílem není se tu hádat o to, zda je daný spolek spíše čistý nebo spíše nečistý. Každý kdo má pocit, že by chtěl veřejnost varovat, nechť sem varování vloží. Pokuste se to formulovat tak, aby to nebylo právně postižitelné

Psát příspěvky můžete po přihlášení

Adam   
22.05.2024 23:42
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
Velmi zestručněné úvodní shrnutí jejich triků
 
Kdo by chtěl před nějakým spolkem varovat, učiňte tak. Když se to někoho dotkne
a bude chtít daný spolek hájit, vyjádřete stručně nesouhlas, ale nehádejte se o to, prosím.


Nezdravý kult nebo sekta, to může vzniknout buďto cíleně (plánovaně), nebo i zcela spontánně.
Ať už tak nebo tak, sekty často používají například tyto "mechanizmy" vlivu:


- Využívají pocitu osamění nebo vnitřního strachu z možného osamění
- Využívají nízkého sebevědomí, pocitů nenaplnění smyslu života, nicotnosti, zbytečnosti
- Cílí na jedince, kteří podvědomě potřebují k něčemu konkrétnímu vzhlížet, hledat v tom smysl a bezpečí
- Využívají toho, že někteří lidé zoufale vnitřně volají po odpovědích a stačí pak jen dobrá rétorika
- Využívají případné vnitřní touhy po pocitu, že je člověk součástí něčeho tajuplného nebo významného
- Případně i vytváření hry s egem, že daní jedinci jsou v nějakém smyslu vyloženě vyvolení k něčemu
- Využívají touhy i po zvláštních formách kolektivizování, družení se, bratrství etc.
(ale způsobem, který má být zdánlivě vznešenější a výjimečnější, než co nabízejí "běžní" lidé)
- Různými způsoby zasévají do oveček formy závislosti, závazku
(zasévají strach, vnucují specifické formy křečovitého myšlení, případně používají třeba i triky
s obnažením určité intimity / narušení soukromí, popř. dovedou ovečku k činu, po kterém pak
získá pocit, že už není návratu)
- Používají demagogii, překrucování, provokování emocí (negativních, ale popř. i opojných)
- Manipulují třeba i tak, že ovečka má pocit, že se rozhoduje sama za sebe a že vše má sama pod kontrolou
- Pokud se nějak propagují navenek, mnohdy to dělají skrze prospěšnost a dobrodějná hesla
- Někdy své jádro schovávají za mediálně známé tváře dobrých lidí, kteří jen netuší, co vlastně podporují
- Příběh o své historii a podstatě jsou schopni velmi důkladně a spletitě připravit a vymyslet ho tak,
aby si oběť sama propojila nachystané spojitosti s různými polopravdami a třeba i společně
s hladem po netradičních informacích a po pochopení neznáma skrze emoční fascinaci všemu uvěřila


Určitě je toho víc. Zmínil jsem jen to, co mě narychlo napadlo uvést.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Pafixa    Schval. r.
29.05.2024 11:02
Bydliště: Masada
2464 138 2267 
  Adam napsal(a):    Velmi zestručněné úvodní shrnutí jejich triků --- Kdo by chtěl před nějakým spolkem varovat, učiňte tak. Když se to někoho dotkne a bude chtít daný spolek hájit, vyjádřete stručně nesouhlas, ale nehádejte se o to,...

Hezké, doplnil bych jen:
- plíživé budování závislosti na dané komunitě (bez nás to nejde)
- plíživé majetkové a finanční poplatky, převody, desátky, "nákup" členství či "artefaktů víry - pyramidy, krystaly atd., léčivé předměty", cena za zasvěcení a pod. , někdy i značně vysoké vzhledem k nabízenému "blahu". (nejlepší věci jsou zadarmo!)
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
01.06.2024 20:23
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
  Pafixa napsal(a):    Hezké, doplnil bych jen: - plíživé budování závislosti na dané komunitě (bez nás to nejde) - plíživé majetkové a finanční poplatky, převody, desátky, "nákup" členství či "artefaktů víry ...

No mým cílem bylo tedy vyzdvihnout hlavně ty "mechanizmy vlivu", jak jsem psal.
Čím si nejčastěji zajišťují právě tu "závislost" a psychologickou moc.
Nahoře jsem toho vypsal docela dost, ale to Ty víš... ;-)

Že se pak někteří snaží shrábnout i peníze, poplatky, majetky, jo, to je věc další,
spíše pro ně věc "provozní" a hmotně profitabilní. Mohou si pak na sebe dělat
nákladnější reklamu a mají pak celkově lepší možnosti, jasné.
Případně ten na vrcholu to pak může vnímat hlavně jako slušný byznys.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Pafixa    Schval. r.
03.06.2024 09:33
Bydliště: Masada
2464 138 2267 
  Adam napsal(a):    ... Případně ten na vrcholu to pak může vnímat hlavně jako slušný byznys.

...přesně. Fokus pak není pomoci ostatním na jejich "duchovní cestě" ale tříští se to a deformuje tím profitováním na tom. Není to pak čisté, odvádí to z pravé cesty.

V Indii v ášrámu nějakého guru to funguje na dobrovolných darech žáků učiteli. Vděční žáci pomohou vybudovat svému učiteli ášrám a on jako duchovní bytost rozhodně umí žít prostým asketickým životem mudrce.

A ještě si neodpustím jednu židovskou anekdotu, kterou jsem zaslechl:

Roubíček s Kohnem sedí na Olivetské hoře a sledují, jak do svatého města Jeruzaléma přijíždí papež. Vpředu konvoje černá limuzína, pak další, potom se veze na podvalníku běloskvoucí "Papamobil" a dále konvoj končí dalšími limuzínami. Kohn na to kouká a říká Roubíčkovi: "Podívaj se, Roubíček, to je firma, co? A to tu začínali jen s jedním oslíkem...."
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Hana   
03.06.2024 11:33

740 50 1030 
Člověk asi musí být obezřetný při přijímání informací (odkudkoli či od kohokoli). Např. nedávno jsem na kanálu Poslové budoucnosti shlédla video o zavedení nového světového finančního systému za pomoci agendy Gesara/Nesara. Mluví se tam o podmínce podepsání dohody o mlčenlivosti, což mi přijde poněkud zvláštní.
https://odysee.com/@PosloveBudoucnosti-ZlatyVek:c/KOMPAS-7:4
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Barbucha    Schval. r.
04.06.2024 19:49
Bydliště: Pod mostem v Praze
539 30 385 
  Hana napsal(a):    .......video o zavedení nového světového finančního systému za pomoci agendy Gesara/Nesara. ..... https://odysee.com/@PosloveBudoucnosti-ZlatyVek:c/KOMPAS-7:4.....

A pak ještě na dobrou noc tu o smlíčkovi pacholíčkovi a budulínkovi..... Už vidím ty zástupy hamtáků, jak se dobrovolně zbavují svých chechtáků.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
04.06.2024 20:45
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
  Barbucha napsal(a):    A pak ještě na dobrou noc tu o smlíčkovi pacholíčkovi a budulínkovi..... Už vidím ty zástupy hamtáků, jak se dobrovolně zbavují svých chechtáků.

Já jsem ten odkaz neotevíral, ale všeobecně... Možná by ses velmi divil,
do čeho všeho se lidé nechají zblbnout. A na základě čeho vlastně.
Že máš pak až pocit, že přeskočilo tobě samotnému.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
07.06.2024 21:43
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
Auroran
 
Chtěl bych varovat před člověkem, který si říká Auroran Dift Lavus a který si v posledních
letech vybudoval jakýsi kult hlavně pomocí sociálních sítí a pomocí řečí a tvrzeních
o sobě i o vesmíru. Nejsem si jist, zda je to od něj nějakým způsobem cílená falešná hra,
nebo zda je ten člověk jen pomatený a utonutý ve vlastní fikci a v labilitě. Tvrdí lidem,
že je nějakým způsobem z vesmíru, nějakým způsobem vtělený do lidského těla,
které aktuálně obývá. Vykládá lidem nesmysly o "rodech" a často je nabádá k tomu,
jakým způsobem se mají protivit "systému" a nebo co mají například dělat se svým
zdravím. Mnohá jeho nabádání akorát lidem nesmyslně skličují jejich nitro,
popřípadě jim radí vyšinuté věci, skrze které si mohou nevědomky ubližovat
po zdravotní stránce.
Nevím, zda s ním stále pokračuje, ale jeden čas ho velmi hltala i ta paní,
která provozuje ty "Zprávy z Galaxie" a velmi jeho kultu pomohla.
Moje zmínka, která u mě není jen nějakou domněnkou, ale má to složitější větvení,
je taková, že tento pán je mimo, ať už podvodníkem nebo jen labilním jedincem
s potřebnou extrovertní stránkou.

To je vše ve stručnosti. Připojuji k tomu ještě (běžný konzumní) článek
z běžných massmedií, u kterého jim tedy nemám moc co vyčítat...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-5-59-instalater-rika-ze-je-vesmiran-a-lide-mu-veri-pribeh-sekty-novija-gana-sepata-251090
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
14.06.2024 11:42
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Vlákno je vhodný pro ty co mají nějaké povědomí o duchovnu. Pro člověka který nestrčil nos do duchovna to moc nepomůže.

A jak nespadnout do spárů nějaké sekty dle mého je zapotřebí:
1. dbát o svoje duševní zdraví
2. nenechat vyvolat v sobě strach a nejistotu okolím i TV a podobně
3. zajímat se o psychologii a duchovno

Ad 1. Na internetu je dost informací. Základem je
a) Dopřejte si dostatek spánku. Spánek je mimořádně důležitý.
b) Jezte zdravě a cvičte, buďte v pohybu.
c) Buďte v kontaktu s ostatními.
d) Relaxujte a dostatečně odpočívejte.
e) Snažte se být pozitivní. Radujte se i z maličkostí. Buďte vděční.....

Ad 2. Není dobré sledovat neustále zprávy z masmédií. 90% jsou negativní nebo s negativním podtextem. Stačí krátké sledování, jenom zůstat v obraze.
To samé je dnes i většina filmové tvorby. Nenápadně do filmů a seriálů vkládají podprahové informace, které mají za úkol Vás ovlivnit. Vyvolat strach nebo změnit názor na historii i současnost.

Ad 3. Zajímat se o duchovno neznáma jít do kostela, nebo se stát členem nějakého náboženského hnutí nebo církve. Nechte s vést srdcem nikoliv rozumem.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
14.06.2024 14:38
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
  Had napsal(a):    Vlákno je vhodný pro ty co mají nějaké povědomí o duchovnu. Pro člověka který nestrčil nos do duchovna to moc nepomůže. ...

S tím nesouhlasím. Nejrychlejší příklad, který mě teď napadl, je člověk třeba s nějakým opravdu
hodně "jednoduchým" uvažováním, který se o "duchovno", nijak nezajímá
a žije jen velmi prostými záležitostmi. Často to je o tom, že zaslechnou o nějakém
"zajímavém" člověku nebo spolku, slyší na to ohlasy buďto neutrální nebo plné zájmu
či dokonce i nějaké pozitivní a je to pak jen o tom, že nepotkají žádné vyloženě negativní
zprávy. Žádné varování. Jejich myšlení může fungovat právě jen takto prostým způsobem.
U některých. Co kde zaslechnou a hned se podle toho myšlenkově a postojově profilují.
Ale to je jen velmi rychlý příklad, co mě teď napadl. Asi by se to jinak muselo
dlouze rozepisovat a větvit, aby se mé důvody k nesouhlasu rozebraly komplexně.
Ve zkratce, ohledně takových sekt a kultů, jen ať radši nějaké varování zazní, než aby nezaznělo vůbec.
 
 
14.06.2024 15:46 Editace moderátorem. Oprava překlepu
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
17.06.2024 11:51
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Adame, píšeš to složitě a filozoficky. Píšu o mojí osobní zkušenosti s lidmi z kterými jsem se potkal a seznámil s jejich příběhem. A kupodivu podobný ne-li stejný mechanizmus platí i při lapaní lidí do takzvaných pseudomultilevlů neboli letadel.
Souhlasím s tebou, že je potřeba upozornit, ale není možné pořád každého vodit za ručičku. Poka vad nebude mít potřebné informace a znalosti potom je otázkou času, kdy si lidově řečeno naběhne. A je jedno jestli sektě nebo podvodníkům i politikům. Je to podobné, používají podobné psychologické postupy k ovládnutí jedince či skupiny.

Já detekuji tyto skupiny takto.
1, Je to zadarmo
2, Je to snadný nebo nemusíš se namáhat atd.
3. Vše ti povíme až budeš členem nebo až k nám přijdeš
4. Vyvolávají pocit teď hned zítra bude pozdě
5. Oni jediný jsou pravý nebo znají správný postup nebo jsou jedineční a td.
6. Nemusíš se o nic starat mi to zařídíme.


Samozřejmě za každým bodem je psychologický postup jak ho provedou.
Například. Nejčastější metoda souhlasu. Otázky jsou pokládány postupně tak, že na ně nelze odpovědět NE.
To jdeme do oblastí sice Vím, ale neumím předat. To chce skutečné odborníky. Pozor na samozvance na internetu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
17.06.2024 12:07
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
  Had napsal(a):    Adame, píšeš to složitě a filozoficky. Píšu o mojí osobní zkušenosti s lidmi z kterými jsem se potkal ...

No Ty jsi uvedl nějakou Tvou osobní zkušenost a podal jsi to jako všeobecný fakt,
tak jsem měl potřebu to tvrzení trochu rozšířit o další aspekty. Myslím, že jsem vysvětlil
jeden z ukázkových důvodů docela dobře a víc filozofie v tom právě už není potřeba
a nijak bych to už nekomplikoval. Založil jsem zkrátka vlákno s cílem,
že když někdo bude chtít (kterékoli) okolí varovat, ať to udělá.
Víc o tom polemizovat opravdu moc nemá smysl.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
17.06.2024 15:59
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Parafrázoval bych jedno přísloví:
Chceš li udělat dobrý skutek, napíšeš seznam padouchů. Chce šli skutečně pomoc, neučíš člověka jak padoucha poznat a bránit se mu. A o to my hlavně v naší debatě šlo. Tak jsem tě snad moc nezlobil.

Jestli že by někdo narazil na vhodné ukázky z manipulativníma technikami, tak by bylo vhodné dát sem na ně odkaz.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
19.06.2024 08:23
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Chtěl jsem vyvolat diskuzi, k tomu aby vznikl co nejjednodušší návod jak takový spolek, sektu poznat a ještě lépe abych byl odolný proti jejich praktikám.

Jedno varování. Nelze napsat o někom že je padouch nebo zloděj a pod. Mohlo by to mít právní následky. Je potřeba, dát si pozor na formulaci!!!
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
19.06.2024 09:31
Bydliště: Praha
6423 584 6133 
  Had napsal(a):    Chtěl jsem vyvolat diskuzi, k tomu aby vznikl co nejjednodušší návod jak takový spolek, sektu poznat ...

Co nejjednodušší návod - ze Tvého osobního pohledu - nemusí být správný návod.
Ale něco jsi tu napsal, jak ze Tvého pohledu něco takového poznat, tak v čem je problém.
Já naopak v tomto moc diskuze vyvolávat nechci. Nemusí mít vždy smysl, aby se vyvolávala
ve všem diskuze. Ostatní pak místo přehlednosti nějakých varování čtou stohy textů,
ve kterých se lidé ve finále spíše dohadují o nějakých svých osobních pohledech na věc
a je to pak víc na škodu než k užitku. Vlákno bylo zamýšleno (i dle názvu) hlavně pro stručné
podávání varováních, případně s jednoduchými rozšiřujícími zmínkami, které se toho týkají.
Což jsme sem Ty a já vložili. Ať si k tomu každý přihodí sám za sebe, co uzná za vhodné
a "vyvolávat diskuze" bych tu opravdu nerad.
Ano, formulování daného varování je vhodné promyslet,
aby pokud možno nebylo snadno právně napadnutelné.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
21.06.2024 11:23
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1534 90 1475 
Je smutné, že nedokážeme vést dialog nebo diskuzi na dané téma. Varování a strašení mají lidé v životě v dnešní době již tak velmi mnoho. Ale vysvětlení, podání pomocné ruky nebo dobrého slova je poskromnu.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět



Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License