Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Draslík
Sekce: Zdraví a příroda - Různé
   |   Rolovat dolů
Draslík ve zdravotním smyslu

Psát příspěvky můžete po přihlášení

THomas   
29.12.2024 07:15
Bydliště: Pod Horů
18 34 
1) Úvod

Draslík Kalium K, je sedmým nejrozšířenějším prvkem zemské kůry (O Si Al Fe Ca Na K). Prvek se v přírodě vyskytuje ve formě draselných solí - samotný kov je velmi reaktivní - stabilní jenom bez přístupu vzduchu a vody.
Ze zemské kůry jej přejímají rostliny. V průměrné rostlinné sušině je nejvíce zastoupen uhlík s kyslíkem (90%), vodík (6%), dusík (1.5%), draslík (1%), vápník (0.5%), hořčík, fosfor a síra (po 0.2%).

Dostal se mi do rukou obtah článku PODVOD S NEDOSTATKEM DRASLÍKU ZABÍJÍ A MRZAČÍ MILIÓNY LIDÍ z WM magazínu 26, 6.2.2004.
Autor originálního článku Joe Vialls z Austrálie (byl konspiračním teoretikem a internetovým novinářem), předává následující informace a popisuje své zdravotní problémy.
Kmen jihoamerických indiánů Yanomami je ve vyjímečné zdravotní kondici, prakticky nemají přísun sodíku ale dospělí zkonzumují přes 8g draslíku ve formě draselných solí. Sám autor popisuje své uzdravení z přemíry sodíku a nedostatku draslíku v těle pomocí 4g chloridu draselného užívaného po osmi hodinách (odpovídá denní dávce 6.3g draslíku). Po uzdravení bere udržovací dávku 2g draslíku (podle článku z 3.2g KCl je stechiometricky 1.67g K).

Můj pohled na problematiku draslíku.
• Od dávných dob se solilo popelem ze spalování dřeva - poukazuji na lovce mamutů, kteří neměli přístup k moři a k letnímu odpařování mořské vody. Jezení rostlin zvířaty a lidmi dodávalo do těl - draslík.
• Přeneseme se do 14. století a výrobě černého střelného prachu - hmoty vzniklé z dřevěného uhlí, síry a sanytru. Z latiny sal nitrum = sůl dusíku je ledek draselný - dusičnan draselný KNO3. Seškrabával se ze zdí chlévů - tam, kde se rozkládal organický odpad. Dusíkaté amonné sloučeniny se kyslíkem oxidovaly na N5+ v reakci na přítomné draslné kationty vznikl roztok dusičnanu draselného. Tento vyvzlínal nahoru, voda se odpařila a byl sanytr. Opět draslík. (Dusičnan sodný, známý jako chilský ledek byl přírodním hnojivem v 18. století, je hygroskopický - snadno vlhne)
• Vzpomeňte na svá mladá léta - opékání brambor v ohništi a jejich následné pojídání. A opět draslík...
• No a velikostně rozdíl draselný kation (atomová hmotnost 39) a sodný kation (atomová hmotnost 23). Rostliny si za milióny let vývoje zvykly na velikost draselného iontu, přizpůsobily se. Lidé také. Najednou cpeme do buněk více a více menších sodných iontů, ty vytěsňují draselné. Přizpůsobujeme se?? Vysokým krevním tlakem nám tělo nadává za zvýšené množství malých sodných iontů...

A na závěr odkaz na článek https://hosting.pardubice.name/zdravi/k.pdf
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

ourel   
30.12.2024 14:52
Bydliště: Praha
686 80 1141 
Chlorid Draselný pro rozpouštění ve vodě, nebo ovocné šťávě, z naší oblíbené Fichemy, kde někteří již nakupujeme další ingredience pro jiné alternativní léčivo, zvané CDS....

https://fichema.cz/chlorid-draselny-sylvin-potr/741-chlorid-draselny-1-kg-potravinarsky-8592861061037.html

U výrobku je přímo napsané to, co uvádí Thomas ve svém článku.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

fana   
30.12.2024 16:51
Bydliště: uprostřed
216 141 
Minimálně od data přiloženého článku :) , spíše dříve. Nepřisoluji, většinou i cokoli vařím, tak jen ve vodě. A když, tak spoustu let používám „Salka“, mix se 40% KCl. Většinou ještě zamíchané s „himalájsou“ co nejtmavší solí. Kdysi i jen to KCl smíchané s himalájskou.
Tu Salka dokáže chroupnout i rodina, protože to je „ofiko balená sůl“, no jo no.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

minsc   
31.12.2024 12:11
Bydliště: Příbram
639 51 687 
Na každém šprochu je pravdy trochu, nicméně…za sebe si myslím, že zdrojem minerálů by měla být hlavně kvalitní strava, kde jsou minerály v “organické” - chelátové formě. Toho se také týkala kritika multivitamínů a multiminerálů, jaké se používaly hlavně dříve - minerály v anorganické formě spolu v organismu soutěží o vstřebávání, kdy přebytek jednoho způsobí nedostatek druhého, a jejich vstřebatelnost organismem v této formě je poměrně nízký - takže přebytek musí tělo dostat do vhodné formy a v té ho vyloučit. Z toho logicky plyne že pokud má někdo nedostatek draslíku, nejvhodnější postup by byl omezit spotřebu anorganických minerálů (asi hlavně sůl ?) a zvýšit příjem draslíku přes normální potraviny.
Trochu jiná situace může být u stopových prvků typu bór, kterých potřebujeme sice minimum, ale i to minimum může být důležité. Obsah takových prvků může být v potravě málo protože je jich málo i v půdě. Ale při tom minimu co člověk potřebuje se asi ta anorganická forma snese.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět



Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2025 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License