Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Gravitace     (str. 7 z 17)
Sekce: Přírodní zákony, fyzika a teorie konvenční i nové
   |   Rolovat dolů
  Str.: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, ... 17  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

Poslední příspěvek z předchozí strany:
Adam  GPS navigace potřebuje jen konstantní c, stejně jako pytel dalších věcí kolem nás, ale na totální...

E_man    Schval. r.
14.09.2018 10:13
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
S konstantní rychlosti světla úzce souvisí rychlost šíření informací.
Otázka tedy nutně musí znít jaká že je nejvyšší rychlost šíření informace?
Zatím jsou informace vesměs šířený pomocí hmotného prostředí hlavně elektromagnetického vlnění.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Poota   
14.09.2018 11:03
Bydliště: Praha
9068 603 7583 
  E_man napsal(a):    S konstantní rychlosti světla úzce souvisí rychlost šíření informací.

Tady mi především přímo zoufale schází nějaká rozumná definice toho, co je vlastně "informace".
Ve vyšších sférách a dokonce už nejnižším astrálu, tedy hladině alfa, se šíří "informace" na jakoukoli vzdálenost okamžitě - vypadá to prostě tak, že ona "informace" existuje v celém prostoru "najednou", aniž by se z nějakého místa nějak někam "šířila" nebo přemisťovala.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Správa fóra
Prosím, držte se zde téma gravitace.
 
Na sdělení moderátora není povoleno reagovat prostřednictvím příspěvku v tematickém vlákně. Považujete-li za nutné zabývat se tímto moderátorským zákrokem, kontaktujte administrátora fóra prostřednictvím e-mailu admin@omforum.cz.
Zarážka - Až sem mám přečteno

Had   
14.09.2018 19:45
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1308 87 1383 
Jak to napsat a nerozpoutat emoce?

Chtěl jsem jen říci:
Chyby se stávají. Hnidopich se bude dohadovat jak velké no prostě se stávají.
Chceme li spolupracovat nebo aspoň spolu komunikovat musíme mluvit stejnou řečí. Pokavad si každý bude vše pojmenovávat po svém nikdy se nedomluvíme.


Bavíme se zde o gravitaci. Z mého pohledu pozemšťana způsobuje hmotnost. Při pohledu z vesmíru se to může jevit obráceně. Ale pravda je podstatně složitější.

Platí že čím vetší rychlost hmotný bod má, tím více energie obsahuje (muže uvolnit do okolí).

Chceme li se skutečně na něčem domluvit, musíme si vymezit prostor a čas. Jinak debata nepovede nikam.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
14.09.2018 22:48
Bydliště: Praha
5794 563 5842 
  Had napsal(a):    .. Platí že čím vetší rychlost hmotný bod má, tím více energie obsahuje (muže uvolnit do okolí). ...

Tohle je v souvislosti s gravitací zavádějící, protože je potřeba uvážit taky vztažnou soustavu hmotného bodu a pokud mluvíme o rychlosti tělesa, řešíme pouze kinetickou energii, která se může "uvolnit do okolí" jen nějakým konkrétním způsobem, a to v jejím případě mechanicky. Tedy předání kinetické energie nárazem, zapřáhnutím tělesa do lasa atd. Ale to nesouvisí s tím, jakou gravitaci to těleso "vyzařuje".

Už jsem si dovolil napsat i "vyzařuje", protože jestli se fundovaní kolegové nemýlí a neudělali jen nějakou chybu v úsudku a ve vyhodnocení svého měření, máme tu gravitační vlny.

Jinak je gravitace opravdu úzce spojená s hmotností. Čím větší hmotnost, tím silnější gravitační pole. Dokonce i hrnek, který máte na stole, kolem sebe šíří velmi slabé gravitační pole a přitahuje se s lahví od piva, která stojí kousek vedle. A ve sci-fi zapomínají na to, že když běhám po cizí planetě, měla by mi chůze připadat buďto docela lehká - trochu jako vznášenlivé poskakování na Měsíci, nebo naopak jako docela těžká a vyčerpávající. To proto, že jiné planety asi nebudou mít úplně stejné gravitační zrychlení (cca 9,81) jako Země.

Asi neříkám nic převratného, ale třeba někomu ta zmínka o kinetické energii, hmotnosti a hrnku s lahví od piva poslouží jako odpichový bod k rozvádění konstruktivní diskuze.

Měli bychom se také více věnovat úvahám P. A. Semiho. Teď takhle narychlo nevím, jestli zcela, ale určitě na těch jeho propočtech něco bude.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
14.09.2018 23:53
Bydliště: Praha
5794 563 5842 
  Adam napsal(a):    ... Měli bychom se také více věnovat úvahám P. A. Semiho. ...

Je to výzva hlavně těm, kteří si věří na trochu hlubší fyziku a matematiku, ať z toho není dort pejska a kočičky na druhou a následný břichabol.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Píďalka   
16.09.2018 21:57
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
  Adam napsal(a):    A ve sci-fi zapomínají na to, že když běhám po cizí planetě, měla by mi chůze připadat buďto docela lehká - trochu jako vznášenlivé poskakování na Měsíci,

Je velmi zajímavé, že prvním zveřejněným pokusem Apola 11 nebyla demonstrace váhy tělesa řekněme 1 kg pozemské váhy na Měsíci pomocí "tenzáku". Vlastně jsem na tento pokus a jeho výsledek nikdy nenarazil u žádné z misí, ale moc jsem se taky nepídil.

Dále je zajímavé, že Armstrong měl potíž nadskočit cca 50cm na první příčku žebříčku do modulu. Neil Armstrong i se skafandrem a topením atd. na zádech (82 kg) prý vážil cca 163 pozemských kg : 6 (pro uváděnou gravitační váhu na Měsíci) = cca 27 kg. To bychom měli cca 1/3 Armstrongovy pozemské váhy včetně toho baťohu. A on nebyl schopen nadskočit těch půl metru a to se ještě držel zábradlíčka schůdků?

Mluvě o "vznášenlivém" poskakování, tak taky žádná výška. Ten evidentně zpomalený film kupodivu ukazuje jak písek, vykopávaný astronauty při pokusech o jakýsi běh, jim stěží nadletí do výše kolen. To není o nic výše než na zemi. Při šestinové přitažlivosti jim měl nejen lítat nad hlavu, ale taky zatraceně dál než cca 1.5m.

Jaká je tedy ve skutečnosti, praktickým měřením ověřená gravitační přitažlivost na Měsíci? Podle shora uvedených "důkazů" bych řekl, že stejná jako na Zemi.

S laskavým pozdravem, Píďalka.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Had   
16.09.2018 22:36
Bydliště: Tam kde hřmí stihačky
1308 87 1383 
Nejsem odborník v oblasti video záznamů. Opomenu studie potvrzující pravost a studie že jde o podvrhy.
Jdu na to pouze selským rozumem. Když to odhalí ametér, myslíte, že by rusové mlčely, v tý době dost těžce spolu soupeřily. A velice rádi by trumfli amíky.
Ale pokusím se nato pohlédnout očima klasické fiziky. To že měsíc má menší gravitaci neznamená že musí kolem astonautů lítat mračna prachu.
(Mimo to měly problémy sprachovými částicemi, a ty se lisí od těch, které jsou na zemy. Působí na ně jiné fizikální jevy.)
Ovlivní jen ty částice, skterýmy přijdou do kontaktu a ještě záleží jakou kinetickou energii jim předají. (Na zemy rozvíření prachu způsobuje hlavně vzduch, nikoliv předmět vlastní, tudíž nelze porovnávat s měsícem).

No již si ty záznamy nepamatuji, ale pohyb ve skafandru jistě nebude žádný med. A je to pouze člověk, třeba se bál aby neskočil moc a neodletěl někam daleko .

K těm experimentům, to nevím. Ale neproběhly pomocí automatických sond již dříve. Nám připadá nějaký "tenzák" jako nic, ale doprava každého gramu se platila zlatem nebo prostě měly jiné priority.

Žádný oficielní zpochybnění ze soupeřících a nepřátelských stran v tý době nepřišlo, tak beru jako fakt, že tam byly.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 08:45
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  Pafixa napsal(a):    No Diracovo řešení, ... ... Z toho plyne, že c může být imaginární nebo hmotnost záporná,ale ve výsledku tedy kladná i záporná energie E. ... Teď tomu říkají temná hmota a temná energie a tápou kolem toho.

Diraca neznám. Záporná hmotnost být zřejmě nemůže, ani záporná energie. Ta leda jako opačný vektor... Vektor, vynásobený záporným číslem, má zase kladnou délku, ale opačným směrem. Tedy když říkám "záporná odstředivá síla", ve skutečnosti to je "odstředivá síla opačným směrem" a její skalární hodnota je jako vždy kladná. Teprve když se vektor rozloží ve směru jiného vektoru (délka vektoru a ve směru vektoru b), je to skalár a může být záporný... (tím "odstředivá" udávám vektor od středu ven, a v jeho směru je dostředivá síla záporný skalár...)

Temnou hmotu si vymysleli proto, že pozorují, že galaxie nerotují jako sluneční soustava, tedy čím vzdálenější tím pomaleji, ale rotují o něco víc jako pevné těleso, jako kolo s loukotěmi. Vymysleli tedy, že je galaxie dodaleka obklopená temnou hmotou, aby to vysvětlili.

Ovšem vynechali mezi-hvězdný prach. Na hvězdy ve vzdálenosti, jako je Slunce, působí místní zakřivení díky místní hustotě mezihvězdného prostoru víc, než zakřivení díky velmi vzdálenému centru galaxie, takže v podstatě je galaxie tak trochu kolo s loukotěmi...

Temná energie měla vysvětlit rozpínání vesmíru, protože pozorují rudý posuv světla galaxií. Ale světlo, které cestuje přes zakřivený prostor, postupně ztrácí energii, jak je to možné vysvětlil D. Crawford (rozpadem fotonu na tři, většina s původní energií pokračuje, dva slabé jdou do strany jako microwave background)
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 08:47
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  lajos napsal(a):    Japonci naměřili, kolik? rychlost leaserového paprsku 90 milionu km/s . Tak že einštešn platí do 300 000km/s dále to bude asi o jiné teorii, která zatím neexistuje. Je to jenom o 30x víc , tak že žádná chyba desetinné...

Nevěřím, je to nesmysl.

Máte na to odkaz?
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 08:50
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  lajos napsal(a):    Nezbývá mi než citovat z WM magazínu č.198-199 strana 38 z článku realita.

Ani teď nevěřím, je to hoax... Máte online odkaz?
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 08:52
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  E_man napsal(a):    S konstantní rychlosti světla úzce souvisí rychlost šíření informací. Otázka tedy nutně musí znít jaká že je nejvyšší rychlost šíření informace?

Nejvyšší rychlost šíření je rychlost času = c.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 09:01
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  Adam napsal(a):    ... jakou gravitaci to těleso "vyzařuje". Už jsem si dovolil napsat i "vyzařuje", protože jestli se fundovaní kolegové nemýlí a neudělali jen nějakou chybu v úsudku a ve vyhodnocení svého...

Gravitace nejsou částice, které by vyzařovaly. Je to zakřivení prostoru a času kolem hmotných bodů.

Gravitační vlny jsou jako zvlnění tohoto zakřivení, která putují prostorem asi jako vlny na rybníku, a právě tak se měří - změnou vzdálenosti mezi zrcadly u laserových paprsků, mají na to kilometry dlouhé trubky a měří odchylky v době cestování laserového paprsku... (LIGO)

KDYBY byla gravitace způsobena částicemi, byl by za Zemí určitý stín, protože část těch částic by se spotřebovala na přitažlivost Země ke Slunci, a to by dělalo změřitelné anomálie u Měsíce, když je v zatmění za Zemí. A to se neděje, gravitace nemá stín...

Ani nemá gravitace nic společného s elektřinou.

Když sledujete různé částice ze Slunce, protože ze Slunce permanentně teče elektrický proud, samotné elektrony nebo samotné protony, když se pohybují, tak to je elektrický proud. Jenže zdaleka není konstantní, jsou mnohonásobné výkyvy, občas téměř ustane, občas Slunce plivne CME (coronal mass ejection) elektrickou bouři (vlnu)... Gravitace je ale velmi konstantní...
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 09:19
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  Píďalka napsal(a):    Mluvě o "vznášenlivém" poskakování, tak taky žádná výška. Ten evidentně zpomalený film kupodivu ukazuje jak písek, vykopávaný astronauty při pokusech o jakýsi běh, jim stěží nadletí do výše kolen. To není...

Inu, zlí jazykové tvrdí, že ty scény na Měsíci točili ve studiu...

Především tohle, kvalitní studie, která pomocí paralaxy změřila, že ty hory na Měsíci jsou 300m daleko:
http://www.aulis.com/stereoparallax.htm
Jen nevím, jestli to není podvod naopak, dělali to Ukrajinci a těm nevěřím ani nos mezi očima...

https://web.archive.org/web/20170326200329/http://www.veteranstoday.com/2015/05/01/faking-moon-landings-the-parallax-experiments/
Tady to máte od amerických veteránů... (ale taky rozebírají ten ukrajinský článek)

Třeba tady jedna stará diskuse "z lidu":
https://archive.4plebs.org/pol/thread/82104033
a tam odkaz na reddit...
https://archive.4plebs.org/pol/thread/81631623

Často ale ti, co tvrdí, že ty cesty na Měsíc jsou zfalšované, zároveň tvrdí, že Země je plochá, což je ale cíleně šířený nesmysl...


S tím Měsícem, já nevím, tak i tak je možné. Pokud ale na videích z Měsíce chcete rozporovat fyziku, tak jenom rozporujete cesty na Měsíc...
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 09:23
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
Vydal jsem knihu "Další List" na stránce
http://pialpha.cz/

skládající se ze tří částí, z nichž prostřední obsahuje tu moji práci o topologii vesmíru a vysvětlení gravitace (česky)

Zároveň v pravém sloupci mám ty vědecké PDF samostatně v angličtině, jednak ty svoje, jednak D. Crawforda "Curvature cosmology".
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
18.09.2018 10:05
Bydliště: Praha
5794 563 5842 
  P.A.Semi napsal(a):    Nejvyšší rychlost šíření je rychlost času = c.

Obecně se to tak tvrdí a asi zatím není nic konkrétního, čím to vyvrátit, ale připadá mi, že tohle trochu spadá do klasické vědecké namyšlenosti. Třeba to tak opravdu je a rychlost světla je rychlostí maximální možnou, ale podle mého bychom měli být opatrnější a nechávat si v záloze i tu možnost, že tomu tak není. A to i přes funkčnost relativistických vztahů.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
18.09.2018 10:17
Bydliště: Praha
5794 563 5842 
  P.A.Semi napsal(a):    Gravitace nejsou částice, které by vyzařovaly. Je to zakřivení prostoru a času kolem hmotných bodů. Gravitační vlny jsou jako zvlnění ... ... .... KDYBY byla gravitace způsobena částicemi, byl by za Zemí...

Ono to s tím stínem nemusí být nutně pravda, případné částice by mohly mít jiný charakter, který by stín nezpůsoboval, ale jinak pardon - podal jsem to jinak, než jsem chtěl - nemyslel jsem to tak, že hmota vyloženě vyzařuje gravitaci, ale pouze to, že v souvislosti s gravitací bylo objeveno určité vlnění a nemám sebemenší problém s tím, že jde vlastně až o "následné" zvlnění, jehož příčina nemá s žádným zářením co dělat.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 10:18
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
  P.A.Semi napsal(a):    Nejvyšší rychlost šíření je rychlost času = c.

  Adam napsal(a):    Obecně se to tak tvrdí a asi zatím není nic konkrétního, čím to vyvrátit, ...

Rychlost světla je zřejmě nekonečná.
Díky kontrakci délek a díky zvětšování hmotnosti (momentu), čím více zrychlujete, tím kratší jsou vzdálenosti, tím větší je hybnost (moment p = m.v). Když budete nekonečně zrychlovat a dostanete se až na rychlost světla, zkrátí se délky na 0, čas taky na 0, hmotnost (moment hybnosti) vzroste na nekonečněkrát, což je možné jen pro objekt, který klidovou hmotnost má 0, protože jinak by byla potřeba nekonečná energie na zrychlení na nekonečnou rychlost... Někde (ve wikipedii) jsem četl, že při permanentím zrychlení 1g (jako pozemská tíže), za cca jeden lidský život (80 let) doletíte na hranice viditelného vesmíru miliardy světelných let daleko.

V podstatě z hlediska světelného paprsku, v tu samou chvíli, kdy vyzářil, v tu samou chvíli i dopadl. Čímž lze jednoduše vysvětlit, že ať budete postupně zrychlovat jakkoli, nekonečnou rychlost světla nepřekonáte...

To jen zvnějšku to vypadá, že cestoval rychlostí c, protože čas teče pomalu...

Nějak mi v téhle úvaze ale nehraje, jak světlo vnímá své vlnění.

Snažím se pochopit Lorentzovy transformace jako sklon roviny prostoru do času (nebo do komplexních rovin?), je možné, nevím jistě, že světlo má čas otočen do prostoru a prostor do času, z hlediska světla foton se nepohybuje nikam a kmitá na místě, ale jeho čas je otočen do prostorového rozměru... Nevím, asi spíš ne...
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

Adam   
18.09.2018 10:25
Bydliště: Praha
5794 563 5842 
  P.A.Semi napsal(a):    ... Ani nemá gravitace nic společného s elektřinou. ...

V podstatě skutečně nebude mít gravitace a elektřina nic společného. Tedy, co se týká té jejich podstaty. Zároveň by ale naší pozornosti nemělo uniknout, že charakter elektrického pole je naprosto totožný s charakterem pole gravitačního (i na základě stejné struktury fyzikálních vztahů), ale možná je vysvětlení v tom, že obě jsou to pole radiální, což je vlastně zřejmě nejpřirozenější druh pole a i charakter je pak totožný.

Konst. úměrnosti x (krát)
(Mohutnost kuličky č.1 x Mohutnost kuličky č.2) / distance2
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

P.A.Semi   
18.09.2018 10:29
Bydliště: Česká republika
77 14 36 
A protože mi můj inzerát (okrajově související s gravitací) zmizel na minulou stránku, ještě jednou ho zopakuji, chápu že to je možná otravné, ale je to vyjímečný případ:
----

Vydal jsem knihu "Další List" na stránce
http://pialpha.cz/

skládající se ze tří částí, z nichž prostřední obsahuje tu moji práci o topologii vesmíru a vysvětlení gravitace (česky)

Zároveň v pravém sloupci mám ty vědecké PDF samostatně v angličtině, jednak ty svoje, jednak D. Crawforda "Curvature cosmology".
 
Přílohy jsou dostupné pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat 
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečtenoCitovat a odpovědět

  Str.: 1, ... 5, 6, 7, 8, 9, ... 17  

Psát příspěvky můžete po přihlášení

 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License