Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Heraldika   (str. 1)
 
Poota   
23.10.2016 10:01
Bydliště: Praha
9081 603 7584 
3. období - klenotů a trojhranných štítů „stojících“, skutečných erbů.
 
. Změněný tvar štítu s rovným horním okrajem kolmým ke svislici mění korespondenci základních směrů rozdělování štítu s jeho optickými markantami. Mandlovitý štít pů­sobil nejvýrazněji svojí délkou, která byla případně ještě zvýrazněna op­tickým využitím střední­ho žebra. Horní „okraj“ se u něj projevoval opticky stejně pro dělení vodorovně i ve sklonu - jenom jako oblouk. U trojhranného štítu, který je podstatně kratší, je nejvýrazn­ějším smě­rem jeho rovný horní okraj. Vzhledem k němu se rozdělení šikmo z předního nebo zadního rohu projevují velice podobně, tj. klínovitě. Naproti tomu se výrazně odlišně jeví u mandlovitých štítů nepoužívané dělení napříč, tedy jako s tímto okrajem rovnoběžné. Dě­lení nadél se projevuje jako kol­mice k hornímu okraji. Například hlava štítu se nedá realizovat jinak než jako rovnoběžná s horním okrajem. Z tohoto důvodu do­chází ke změně zá­kladních směrů rozdělování štítu. Rozdělování štítu nadél zů­stává beze změny. Dělení ve směru původních žeber zůstává vodorovné, ale je nadále kolmo neboli napříč ke směru na­dél.
. Smysl a úloha heraldiky se v tomto období začíná odklánět od svého původního určení, kterým byla snadná orientace mezi osobami v boji. Stále častěji erb označoval majetek, na­hrazoval podpis a hlavně reprezentoval svého majitele, tedy souvisel stále častěji s běžným „civilním“ životem než s válečnou vřavou. Rozšířeným zvykem té doby byly turnaje, ve kte­rých rytíři dokazovali svoji zdatnost před početným publikem. Den před každým turnajem bylo zvykem v tzv. helmschau vystavovat skutečné přilby účastníků turnaje i jejich sku­tečnými štíty, které se později nahrazovaly malými štítky s namalovaným heroltským zna­mením, zavěšovanými na krk příslušné přilby. Tím si mohlo hlavně dámské publikum vy­brat své favority a současně bylo možné prověřit předem původ všech účastníků.
. Zřejmě i toto vystavování erbů bylo také důvodem k přechodu zobrazování znamení a hlavně i jeho popisování podle štítu stojícího. Pro tento přechod pochopitelně nebyla žádná závazná pravidla a tak si jej každý šlechtic či rodina řešil zcela dle vlastního uvážení. Někdy tak, že se skloněný štít i s namalovaným znamením prostě jenom „postavil“, čímž se změnil jak vzhled, tak většinou i popis obecnějších znamení - například břevno se změnilo v pruh ležící. Při opačném přístupu zůstalo znamení tak jak bylo a pouze se pod ním „pootočil“ štít, čímž se sice změnil celkový vzhled štítu, ale popis obecnějšího znamení zůstal stejný - pů­vodní břevno zůstalo i nadále břevnem, ovšem teď už bylo rovnoběžné s horní hranou štítu.
. Dosavadní heraldika používá pouze popis podle stojícího štítu a nesený trojhranný štít pomíjí stejně jako štíty mandlovité. Tento její přístup přece jen trochu zjednodušuje její způsob co nejnázornějšího a „přesného“ popisu heroltských znamení, tedy těch, která nejsou nahrazena či naznačena figurami. Za nevýhodu tohoto přístupu považuji fakt, že se takto jen velice obtížně, tedy pokud vůbec, daří sledovat vývoj jednotlivých erbů, který může začínat už štíty mandlovitými nebo nesenými trojhrannými a také se obtížně identifi­kují a vysvětlují různé varianty téhož erbu.

. Základní směry rozdělování trojhranného „stojícího“ štítu jsou tedy čtyři:

- dělení napříč, vodorovně, rovnoběžně s horním okrajem
- štípení nadél, svisle, kolmo na horní okraj
- rozdělení stojmo, to je zprava stoupající
- rozdělení ležmo, to je zprava klesající

. V tomto období stále častěji dochází k nutnosti nějak odlišit erby se stejným štítovým znamením u rodin navzájem nespřízněných. Tento stav nastává nejčastěji právě u znamení nejstarších a jednoduchých, jako jsou štíty štípené, dělené, břevna, hlavy, kůly a podobně. K jejich odlišení se používají klenoty s figurou v tinktuře znamení, čímž ovšem dochází k tomu, že ke stejnému klenotu patří nejenom „jeho“ původní heroltské znamení, ale i několik dalších takříkajících obecnějších znamení. O čemž se ještě zmíním.
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License