Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnety - Poznatky a laborování   (str. 4)
 
ourel   
01.04.2018 19:33
Bydliště: Praha
627 79 1078 
V posledních pár dnech jsem si hrál s magnety. Výsledkem mého hraní je velmi primitivní hračka, kterou ukážu později. Ale během laborování a googlení kolem magnetů jsem narazil na dvě zajímavé věci. Zkušení magnetáři je určitě budou znát, ale pro ty ostatní je zde trochu popíšu.
První je Magnetický spínač, který má dvě polohy páčky (magnetu). Poprvé jsem takhle viděl u kamaráda magneticky upínaný úchylkoměr, který v jedné poloze drží na kovovém předmětu (třeba soustruhu), ale po otočení páčky (magnetu) do druhé polohy se stává nemagnetický a nic k sobě nepřitahuje a jde volně odejmout. Níže je odkaz na video, kde je to ukázáno i popsáno. V podstatě to funguje tak, že v jedné poloze magnetu magnetické pole kolabuje, je uzavřenu uvnitř spínače a ve druhé poloze se změní konfigurace magnetů a pole se otevře i ven, takže spínač začne přitahovat kovové věci.

Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=E6idrAEO6W0

Tou druhou zajímavostí je Halbachovo uspořádání magnetů, které má za výsledek, že řada magnetů v této konfiguraci (Halbach array) je z jedné strany magnetická ve dvojnásobné intenzitě magnetického pole, ale z druhé strany není magnetická téměř vůbec, pole je zde prakticky nulové. Takže by se dalo říct, že vznikne takový magnetický monopól.
Halbachovo uspořádání se používá k zesílení účinku magnetů v urychlovačích částic jako je CERN, kde tím směrují paprsky částic.
Pro ostatní, kteří nemají k dispozici urychlovač částic, jsem viděl využití jako rotující kotouče magnetického dronu, který se vznáší nad měděnou deskou s poměrně velkou silou. Dron je zatížen a přes to drží ve vzduchu. Ale věřím, že by se našlo i mnoho dalších praktických využití.
Halbachovo uspořádání není žádná věda, v podstatě je to pravidelné střídání pólů horizontálně a vertikálně.
Můj námět na závěr zní: Nedaly by se tyhle dva jevy nějak využít ke konstrukci magnetického motoru ?

Halbachovo uspořádání: https://en.wikipedia.org/wiki/Halbach_array

Magnetický dron: https://www.youtube.com/watch?v=pCON4zfMzjU a ještě jeden:

https://www.youtube.com/watch?v=LUq2pOUC_5g
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License