Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Nezdravé a jedovaté látky v přírodě, potravě, lécích atp.   (str. 1)
 
Adam   
01.11.2018 15:46
Bydliště: Praha
5803 563 5846 
  la napsal(a):    Asi to bude patřit sem, ale je to smutné. https://www.youtube.com/watch?v=BLK8F0E179E

Ethoxyquin / Ethoxychin
 
Protože to považuji za docela závažnou věc, uvedu několik základních bodů k látce ethoxyquin textově. Jednak pro ty, kteří si video nepustí, druhak pro lepší vyhledatelnost tohoto pojmu zde na Omfóru a třetiak doplním i několik informací ve videu neuvedených.

Ethoxyquin - "éčko" E324 - je organická chemická sloučenina sloužící jako antioxidant (užívá se jako konzervant) a antiozonant (přidává se do materiálů pro jejich lepší odolnost před degradací ozonem).
V USA je povolen jako pomocná látka do potravin, v EU nikoliv. Nejčastěji se užívá jako konzervant
v některých krmivech pro zvířata (zabraňuje žluknutí tuků), nebo se přidává do paprikových koření, aby zabraňoval přirozené ztrátě jejich zbarvení.

Jeho český ekvivalent by měl být pravděpodobně ethoxychin. Tento název však zřejmě v ČR zatím nebyl oficiálně zaveden.

Zdá se, že v cizině krmí uměle chované ryby (především lososy) žrádlem bohatým na tuto látku. Divocí lososi ji v těle zřejmě nemají. Hodnoty ethoxyquinu se běžně zkoumají v rostlinách a mase, ale zkoumat ji v rybím krmivu (a popř. i v rybách samotných) zatím zřejmě nikoho nenapadlo (nebo to nebylo prováděno záměrně).

Ethoxyquin je i v současné době ze zdravotního hlediska velmi málo prozkoumaná látka. V roce 2015 se ethoxyquinu věnoval Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), avšak v jejich zprávě chybělo velké množství podstatných studií souvisejících s lidským zdravím, takže prozatím se užívá onoho bláhového pravidla, že kde nebyl negativní účinek při určité koncentraci jasně ověřen výzkumem, daná látka se (při dané koncentraci) považuje za zdravotně nezávadnou. Asi jen čert ví, jestli studie neproběhly jen z ledabylosti, nebo záměrně.

V norském institutu NIFES (v Bergenu) se účinkům ethoxyquinu na lidský organizmus věnovala vědecká pracovnice Victoria Bohne. Zjistila, že se tato látka umí probít přes ochrannou bariéru mozkových buněk, která slouží právě k tomu účelu, aby do buněk jedovaté látky nepronikly. Následně se ethoxyquin (nebo nějaký jeho metabolit) v mozkových buňkách hromadí a může poškozovat jejich funkci. A to včetně i takové degenerace, která může vést ke genetickým mutacím a tedy i k rakovině.

Po dokončení studie byla Victoria Bohne zbavena oficiálního statutu vědeckého pracovníka a zmiňuje, díky tomu nemá možnost publikovat své výsledky v uznávaných vědeckých časopisech. Současně zmiňuje,
že na ní byl vyvíjen nátlak, aby výsledky studie falšovala.

Na stránce
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E324
je kromě jiného uvedeno:

,,V lidském těle se látka zpracuje a odchází ven stolicí a močí. Zbytková množství však setrvávají v játrech a zažívacím traktu. Je v podezření, že poškozuje vnitřní orgány zvířat. V rámci studií na zvířatech (zejména psech) bylo dokázáno poškození jejich vnitřních orgánů - objevily se dysfunce jater, ledvin, štítné žlázy, reprodukční problémy, vrozené vady u mláďat, alergie."
 
Ethoxyquin / Ethoxychin
Ethoxyquin / Ethoxychin
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License