Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnetizmus - Diskuze   (str. 17)
 
Poota   
09.12.2019 13:46
Bydliště: Praha
9079 603 7584 
Magnetizmus je "síla" stále ještě velice tajemná a její fungování nám věda zatím stále ještě nevysvětluje natolik správně, abychom z toho mohli mít pro konstrukci magnetických hejblat nějaký užitek. Teorie magnetů je sice hezká a snadno pochopitelná, ale jakmile vezmeme magnety do ruky, tak je nám čím dál tím víc jasnější, že se chovají úplně jinak, než bychom podle té oficiální teorie očekávali.
Takže obvykle podle reálného chování magnetů si začneme vytvářet nějakou "vlastní" teorii a na jejím základě zkusíme sestrojit "něco", čím si ji chceme ověřit. Ty magnety jsou jaksi "živé" a navzájem reagují, takže to vypadá jako zdroj trvalé energie, která by se krucinál mohla nějak využít.
Třeba taková V-gate přece spolehlivě dodává pohyb - akorát že jenom rovně a že někde skončí. Dobrá, tak jich uděláme víc, třeba tři, čtyři, šest a nebo i víc a každou trochu šikmo. A kulička jimi krásně probíhá, takže už jenom stačí napojit tu poslední bránu na tu první - a voilá ... kouzlo se nezdařilo a kulička neběhá!
Kulička prostě běhá jenom na konec - když tam konec není, tak neběhá vůbec.
Na takové a podobné "nelogičnosti" se u magnetů naráží pořád a přitom je přece jasné, že se musejí chovat podle nějakých jasných pravidel. A taky že to tak dělají a dělají to "správně" - špatně je jenom naše představa o nich.
- První chybou je představa, že magnet kolem sebe vytváří magnetické pole podobně jako třeba monočlánek vytváří elektrický proud - namagnetováním že do něj byla uložena energie, která se časem spotřebuje.
- Další chybou je představa elektromagnetického pole. Správně jsou to dvě naprosto samostatná pole, která jsou společně v tomtéž prostoru a navzájem se ovlivňují.
Pro elektrický potenciál máme k dispozici vodiče i izolanty, takže elektřinu můžeme jak od okolí oddělit, tak ji někam převádět. Elektřinu můžeme "vyrábět" jak chemickými procesy, tak i pohybem magnetického pole nebo třením.
S magnetizmem je to už horší - nemáme pro něj nějaké vhodné "vodiče", a co je ještě horší, nemáme pro něj žádné "izolanty". Tím pádem nemůžeme magnetizmus nijak oddělit od okolí a ani ho nikam převádět a nelze ho nikde ani shromažďovat. Přitom "vyrábět" ho umíme prakticky jenom prostřednictvím elektřiny jako trvalé pevné a nebo dočasné magnety s pevným nebo vzduchovým jádrem.
Další nevýhodou magnetizmu je jeho statičnost, pokud ho chceme nějak rozpohybovat, tak musíme magnetem mechanicky pohybovat, což si vyžaduje energii. Relativně snadno se dá měnit jeho intenzita změnami elektrického proudu.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License