Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Baterie a další způsoby uchovávání energie   (str. 10)
 
Merlin   
20.07.2021 07:52
Bydliště: Blava
42 69 
Pamatujte si jednu vec, je to temer axiom.
Levne clanky 18650, ktere se dodavaji jako ruzne "fire" prebalovane a prodavane v ruznych cinskych obchodech, jsou ruzne clanky, ruzne kvality, obvykle vyrazene z vyroby, pro spatne parametry, castokrat z velikou nadsazkou skutecne kapacity.
Nektere clanky jsou naprosty odpad, nektere serie, kdyz ma clovek stesti, se objevi ve velmi dobre kvalite, ale porat je to kocka v pytli.
Tyto clanky pochazi z obdobi "notebookoveho" mnohe maji dobrou kapacitu, ale jsou jiz hodne stare a maji castokrat veliky vnitrni odpor.
Na vysokoproude aplikace se absolutne nehodi.
Doba notebooku, ktere pouzivali clanky 18650, je jiz pryc.

Pozdeji, se jiz zacali objevovat "fire clanky" i z vybehu elektromobilu, ale nelze je bez mereni rozeznavat a je nutno se mit na pozoru.
.............
Renomovane clanky, jako treba Sony VTC5, VTC6, LG HG2, HE2, nebo samsung INR, atd..
Zejmena od distributora litokala, nebo pripadne od jinych, ale vyzkousenych prodejcu, jsou take odpad, ale velice kvalitni.
Pozor take na aliexpress, objevuji se casto i fake, zejmena u zadanyc clanku, HG2, VTC6, INR25R..
To je bohuzel casty omyl, ze levne clanky ofejkovane a prebalene, od neznamemeho prodejce, budou opravdu skutecne clanky deklarovane.
Zase naopak, clanky vybrate z baterie budouciho elektromobilu, nebo podobneho, deklarovane jako refubrished, obvykle jsou prave a skutecne originalni clanky, akorat to ma sve nevyhody.. vid poznamka nize.
............
Dobri prodejci, jako treba Nkon.nl se netaji tim, ze je to odpad a prodavaji i refubrished, tedy clanky vyndane z jiz seskladanych baterii.
Proc je to vlastne odpad?
Ponevac vsechny vysokovykonne clanky, ktere se objevuji za priznivou cenu, jsou vyrazene clanky z vyroby elektromobilnich baterii.
To ale neznamena, ze sou spatne, nebo uplne na houby.
Problem je, ze malokdo si uvedomuje, co znamena vyroba baterii pro elektromobily.
Vyrobci baterii, dodavaji prakticky desetitisicove serie clanku, mozna jednou i milionove serie, ktere se pred seskladanim a zapojenim do baterie z jednotlivych clanku, musi promerit, nektere dokonce i cyklovat.
Pokud nektere clanky z nejake serie vyroby, nemaji v dostatecnem poctu vyrobci na sklade, prakticky okamzite jdou tyto clanky na prodej, za srandovni cenu.
To ale neznamena, ze sou tyto clanky spatne, vadne, nebo poskozene, pouze to, ze nevesli do nejake serie vyroby.
Pokud by tyto clanky musel vyrobce odesilat na recyklaci (ktera se prakticky dodnes nedela prakticky nikde, ani se nevyplati) tak by na tom krute prodelal. Takze mnohokrat se stava, ze ty vyrazene serie clanku, uz jen v tisicovych seriich, koupi jiny vyrobce a sesklada z techto clanku levnejsi baterie do levnejsich elektromobilu, naradi a treba elektrokol a skutru a kdyz jeste z tohoto vzniknou nekolika sto kusove vybehove rady, objevuji se pak od prodejcu, jako je litokala, nebo podobni velkoprodejci kusovych clanku.
Vzhledem na prakticky absoltni spotrebu vsech vyrobenych vysokovykonnych clanku, ci uz 18650, 21700, 26650.. kterych vyrobu, prevysuje dopyt a spotreba, se techto clanku "levnych" nelze jednoduse koupit.
Kuprikladu starsi clanky, vykonovych serii IMR, puvodne od samsungu, nebo VTC4 od sony, ktere se neuplatnili v elektromobilech, se objevili jako prebalene, dokonce refubrished, jako clanky naradi bosch, makyta, nebo pozdeji i parkside. Jsou to dobre clanky, jen maji mensi kapacitu, prakticky polovicni, oproti modernejsim clankum.
treba prebalovany sanyo INR, ma kapacitu jenom nanejvys 1,8Ah (18650) a ma skladovany kolem 5 let. Proud do zateze mel kratkodobe deklarovany, pri kontrolovane teplote clanku, nebo baterie, kratkodobe az 50A.

Sony VTC5 z prvni serie, pri kontrolovane teplote baterie a clanku, az 100A kratkodobe. Bohuzel kapacitu mel "jenom" 2400mAh. pozdeji se vyskytovali VTC5 z kapacitou 2600mAh. Dodnes refubrished, nebo skladovane serie clanku, se vyskytuji jako "zlute" nitecore.
A zase nejsou to spatne clanky. Bez problemu dokazi fungovat na 400 cyklu, pri normalni pulzni zatezi 20A v elektronicke cigarete, tedy skutecne jeden rok a kousek. Pak jiz zacina stoupat opotrebenim vnitrni odpor a clanek se zahriva a zdanlive straci kapacitu, ale neni to tak, pouze cast energie se straci ohrevem. Do mene zravych aplikaci, kde se neprojevuje tak vyrazne vnitrni odpor, lze pouzivat tyto clanky az do uplneho utahani.

Takze na to si potreba vzdy spomenout, ze clanky prodavane jako "kusovky" jsou v podstate "odpad" nebo vybeh, ktery parametricky ma urcite anomalie, nebo nevesel v nejake mnohatisicove vyrobni serii, do vyroby a objevil se jako prebytek.

.....
Poznamka ohledem clanku vyndavanych z baterii a prodavanych jako kusovky, nebo smontovane, ale vyrazene z vyroby, bloky baterii z nabodovanymi mustky.
Je nejlevnejsi odpad, ktery se velmi tezko kupuje, zejmena v EU.
Aspon teda zatim se tezko kupuje, ale existuji prodejci, treba Nkon, ktery se neboji toto prodavat.
Clanky byvaji zaruceny original a je to nejlevneji mozny zdroj clanku, ktere pro domaci bastleni a reparaci, nebo stavbu baterii pro elektrokola a elektroskutry, lze sehnat.
castokrat cena jednotliveho clanku, pokud je osazeny v nejakem bloku, treba 15ks paralelne samsung INR18650 25R, nebo LG HE2, je pod 1 euro za kus.
Problem je, ze po rozdelani a odbrouseni, nebo ocisteni plosek po bodovani, nelze tyto clanky opetovne jednoduse bodovat, hrozi tam jiz mnoho problemu, takze je nutno tyto clanky opatrne letovat.
Nelze bodovat proto, ze plosky clanku, nejsou jiz rovne a bodovani nevytvori spolehlivy spoj.
Po obrouseni tenkeho plechu zejmena na kalisku, tedy - clanku, hrozi propaleni dna a strata hermeticnosti.
Castokrat pri neodbornem utrhavani bodovanych mustku, se urve na clanku kousek dna, nebo se urve plisek +. Neni to nic neobvykleho, dokonce se muze stat, ze i pri nevyssi mire opatrnosti, dojde pri bodovani clanku k vybuchu, ponevac se pri bodvani prohreje dno kalisku a dojde ku skratu uvnitr clanku.
Je to dan za velmi levne, ale velmi kvalitni clanky, kdy pracnost a nebezpeci po rozdelani a seskladani, se neda uplne vyloucit nejaky problem.

Pokud pocitame z temito problemy, udelame urcita opatreni, lze pak vyuzivat skutecny levny odpad, ktery nam prinasi doba silene eltrodebility a muze mit pro nas radu vyhod, ktere nam umozni vyuzivat vysokovykonne clanky za levne penize.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License