Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Skalární vlny   (str. 1)
 
ourel   
12.08.2021 22:23
Bydliště: Praha
627 79 1078 
Konstrukce skalárního vysílače
 
Skalární vlny mě zaujaly na tolik, že jsem sestavil malý skalární vysílač podle schema od J.L.Naudina. Je tam malý obvod vysílače a speciálně vinutá cívka Caduceus, viz můj příspěvek výše. Jako zdroj signálu je v Naudinově obvodu použit časovač 555 pro zdroj tónu. Tento obvod jsem nahradil výstupem z PC (notebooku), který jsem připojil na vstup vysílače. Na notebooku je pak spuštěna stránka s tónovým generátorem, případně hudba z Youtube. Jako Faradayovy klece jsem použil dvě kovové krabice - menší od sušenek a větší od nářadí. Po vložení mobilního telefonu už jen do jedné (menší) kovové krabice se na něj nedalo dovolat a byl nedostupný. Stejně tak po uzavření v krabici přestalo hrát rádio, kde byla naladěna FM stanice. Naproti tomu, po vložení radia naladěného na frekvenci kolem 150 kHz ze skalárního vysílače na dlouhých vlnách byl slyšet jasný a zřetelný tón i zřetelná hudba a to i přes obě uzavřené plechové krabice.
Jednoduchý pokus tedy potvrdil, že skalární vlny mají větší prostupnost prostředím včetně kovu a to pravděpodobně díky speciálně vinuté cívce Caduceus.
Na závěr bych rád poděkoval panu Lampírovi, který se zabývá převíjením elektromotorů, za pomoc při navinutí primární budící cívky.

Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=jfqIEL7hdGs
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License