Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Čerpání stojaté vody - samovolně do převýšení   (str. 1)
 
Poota   
12.10.2021 12:58
Bydliště: Praha
9084 603 7585 
U 4. způsobu, tedy čerpání stojaté vody modifikovaným trkačem, se k čerpání využívá energie tlakového rázu stejně jako u trkače nemodifikovaného. Ovšem rozdíl je v tom, že pro uzavření trkacího ventilu voda neodtéká do volného prostoru, ale proudí do většího pracovního vzdušníku realizovaného nejspíš alespoň dvacetilitrovou expanzní nádobou.
Rázem vodního kladiva se otevře ventil výtlačného vzdušníku a propustí část vody do něj. V přívodním potrubí vznikne podtlak, takže se uzavře ventil výtlačného vzdušníku a tlak nad ním se vyrovná vytlačením vody.
Současně se otevře trkací ventil a tlak v pracovním vzdušníku se vyrovná tím, že se voda z něj vrací zpět do přívodního potrubí. Jakmile se zpětný tok zastaví, tak začne voda opět proudit do pracovního vzdušníku, takže se celý děj opakuje.
Je potřeba si uvědomit, že celé zařízení je "poháněné" jenom a pouze energií vody, která se pohybuje v přívodním potrubí střídavě tam a zpátky!
To znamená, že nejdůležitější parametry jsou jeho průměr, délka a jak hluboko pod hladinou je pracovní vzdušník. S délkou souvisí kmitočet pulzací, průměr ovlivňuje "váhu" vodního kladiva a hloubka celkovou energii.
Jako největší problém se ukazuje nastartování chodu.
U klasického trkače stačí překonat tlak v přívodním potrubí a otevřít trkací ventil tolikrát až se začne otevírat sám.
U tohoto modifikovaného trkače je ovšem situace daleko komplikovanější především proto, že k ventilu není zvenku žádný přístup. A i kdyby se třeba použil ventil klapkový s ovládáním prostřednictvím jeho osy, tak jeho pouhým otevřením se nemusí hned docílit dostatečného rázu následovaného potřebným podtlakem, takže se spíš jenom stlačí vzduch v pracovním vzdušníku na tlak odpovídající hloubce - a pak už nemá voda v přívodní trubce kam a proč proudit.

Ovšem každý problém má nějaké řešení, tedy pokud se k němu nenachomýtne moje žena - a k tomuhle se naštěstí nenachomýtla.
Takže když docílíme v přívodním potrubí "podtlaku", tedy pohybu vody od trkacího ventilu zpátky, tak se ventil nejenom otevře, ale zároveň se z pracovního vzdušníku odsaje i nejméně taková část vody, která se tam bude moci vrátit a může stačit i pro uzavření trkacího ventilu.
Tohle už se dá řešit docela snadno - na dostatečně dlouhé pístní tyči zasuneme píst se zpětným ventilem do vstupního ústí přívodního potrubí a rázně ho vytáhneme ven.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License