 | ourel 25.10.2021 21:57 Bydliště: Praha
|
| Test s rotujícími magnety Jelikož jsem žádná další videa s rotujícími magnety na páce nenašel, zkusil jsem několik jednodušších pokusů udělat sám. Nechtělo se mi konstruovat složitější pákový mechanizmus, tak jsem jen nalepil tavnou pistolkou magnety na větrák z PC zdroje a na CD disk. Magnety jsou vždy v uspořádání Sever nahoru, Jih dolů tak, jak to uvádí Alexey Chekurkov ve svém návodu ke Graviletu. PC větrák má 7 listů, na každém je připevněn jeden magnet. Provedl jsem měření na dvou různých kuchyňských vážidlech, abych vyloučil chybu v přístroji. Položil jsem sestavu na váhu a nastavil nulu. Po spuštění rotace šli obě váhy až na -2g, tedy nadlehčení o 2 gramy. Provedl jsem i kontrolní test se stejně velkým větrákem, bez magnetů, aby se ukázalo, že sestava není nadlehčována sacím efektem větráku. Větrák z PC zdroje na 12V vždy běžel na 30V, což je maximum, co dá můj laboratorní zdroj.
V posledním pokusu jsem větráku ulámal všechny listy, takže zbyl jen samotný střed. Na ten jsem nalepil CD s magnety v hexagonálním uspořádáním, podle včelí plástve, jak uvádí Chekurkov. CD se mi nepovedlo úplně vycentrovat, takže to začalo po chvíli házet. Během testu šla váha až na -5 gramů. Při dalších pokusech se ale magnety rozlétly po místnosti, takže jsem zaznamenal jenom jeden pokus.
Tady jsou záznamy:
První pokus, větrák: https://www.youtube.com/watch?v=JXw-B0ca0qM
Druhý pokus, větrák, jiná váha: https://www.youtube.com/watch?v=t9B_icEXeyw
Kontrolní test bez magnetů: https://www.youtube.com/watch?v=zZXBLLvHQ4M
Disk s magnety na středu z větráku: https://www.youtube.com/watch?v=8J76eMgBm54 |
|