 | Poota 19.12.2021 13:21 Bydliště: Praha
|
| Z předešlého vyplývá, že celá situace se může radikálně změnit, pokud se celá budoucí stavba bude už od začátku koncipovat tak, aby maximální měrou využívala sluneční energii primárně pro vytápění v zimě a jako klimatizaci v létě. Je nepochybné, že bude nutné změnit radikálně a od základu celou dosavadní filozofii projekce obytné stavby.
Především je potřeba využít co nejvíce faktu, že obvodové zdivo nemusí mít tak vysokou tepelně izolační schopnost, jakou vyžaduje dosavadní přístup. Jako další je potřeba řešit systém oken v osluněných stěnách tak, aby okna sice propouštěla světlo a bylo je možné i umývat, ale aby nerušila proudění vzduchu v mezeře. Zajišťovat větrání okna nemusejí a nepotřebují ani tepelně izolovat, protože tyto funkce přebírá Trombeho systém. Nabízí se dokonce i možnost okna v těchto stěnách vůbec neumisťovat a přístup denního světla řešit systémem pevných světlovodů.
Nabízí se i další poněkud futuristické řešení "oken" tím, že místo oken můžou být zevnitř na stěnách velkoplošné televizory, na které se mohou v době, kdy se nesleduje vysílání promítat záběry z vnějších kamer, které by snímaly okolí domu, v noci pochopitelně v režimu nočního vidění. K tomu se nabízí i možnost pomocí předtočených záběrů simulovat libovolně jiné okolí domu, třeba tropický prales, palmy, mořské pobřeží, ledovce, podmořský svět, povrch Marsu nebo Himálaje.
Dosavadním způsobem může být řešená severní vnější stěna, u které můžou být jak klasická okna, tak i běžná tepelná izolace.
Východní, jižní a západní obvodové stěny stačí dimenzovat jenom podle požadované nosnosti, což může stavbu také značně zlevnit.
Využití tepla ze vzduchové mezery je možné ještě zvýšit umístěním teplovodních konvertorů přímo na stěny, díky nimž je možné předehřívat vodu pro bojler. |
|