 | Allamouti 08.12.2022 10:47
|
| Na výskum a meranie magnetického poľa používa nový satelit SWARM a priamo vedci z ESA hovoria o oslabovaní magnetického poľa Zeme. Okrem urýchlenia polárneho posunu sa sila poľa zmenila z mierneho sklonu nadol na nepríjemný pokles. Zem stratila niekoľko percentuálnych bodov svojho poľa za tisíce rokov od svojho vrcholu do polovice 19. storočia, ale v roku 2000 medzinárodný tím vrátane členov NASA a Svetového centra pre geomagnetizmus dospel k záveru, že Zem stratila ~10 % svojho magnetického poľa od polovice 19. storočia. Toto číslo bolo aktualizované na 15% v roku 2010 misiou SWARM Európskej vesmírnej agentúry na monitorovanie magnetického poľa. V roku 2014 vedúci SWARM oznámil, že tieto trendy pokračujú (aj keď nové percentuálne čísla neboli vtedy predložené ani od roku 2020) a že sme stratili približne „5% zemského poľa za storočie“ (s odkazom na 19. a 1900) na „5% za desaťročie“ v 21. storočí. Zrýchlenie straty poľa zodpovedá zrýchleniu pohybu magnetického pólu Zeme.
https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/FutureEO/Swarm/Swarm_probes_weakening_of_Earth_s_magnetic_field |
|