Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Geomagnetické pole, zemské jádro   (str. 1)
 
Allamouti   
08.12.2022 10:47

87 37 
Na výskum a meranie magnetického poľa používa nový satelit SWARM a priamo vedci z ESA hovoria o oslabovaní magnetického poľa Zeme. Okrem urýchlenia polárneho posunu sa sila poľa zmenila z mierneho sklonu nadol na nepríjemný pokles. Zem stratila niekoľko percentuálnych bodov svojho poľa za tisíce rokov od svojho vrcholu do polovice 19. storočia, ale v roku 2000 medzinárodný tím vrátane členov NASA a Svetového centra pre geomagnetizmus dospel k záveru, že Zem stratila ~10 % svojho magnetického poľa od polovice 19. storočia. Toto číslo bolo aktualizované na 15% v roku 2010 misiou SWARM Európskej vesmírnej agentúry na monitorovanie magnetického poľa. V roku 2014 vedúci SWARM oznámil, že tieto trendy pokračujú (aj keď nové percentuálne čísla neboli vtedy predložené ani od roku 2020) a že sme stratili približne „5% zemského poľa za storočie“ (s odkazom na 19. a 1900) na „5% za desaťročie“ v 21. storočí. Zrýchlenie straty poľa zodpovedá zrýchleniu pohybu magnetického pólu Zeme.

https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/FutureEO/Swarm/Swarm_probes_weakening_of_Earth_s_magnetic_field
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License