Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Donnie Watts generátor   (str. 10)
 
Píďalka   
22.04.2023 18:32
Bydliště: ČR
1379 447 1792 
  Barbucha napsal(a):    To máš těžké. Kopecký uvádí profilový kanál, Kelly zase rovnoběžné přepážky, a krom toho v samotném spektáklu Kellyho je značná nesrovnalost v samotném profilu kanálu,

Kopecký běhat nemůže z toho prostého důvodu, že kapalinu jakž takž roztáčí jen do cca poloviny rádiusu turbíny a pak už mu kapalina proudí více méně, a u výstupu úplně, do trysek proti směru otáčení turbíny. Kopecký sice asi zvládá matiku, ale naprosto nezvládá děj.

Watts je na tom o dost líp s radiálními kanály, i když ten buřt po obvodu, kde končí lamely, už taky kapalinu prakticky neurychluje. Výstupní proud kapaliny se mu navíc opírá o kapalinu uvnitř toho buřtu, která nemá nic, tedy pevnou stěnu, proti čemu by se opírala, tedy žádné lopatky, přepážky atp. Proto taky, pokud je u Wattse šance, že eventuelně poběží, je to dáno právě velikým průměrem zařízení a relativně vysokými otáčkami oproti Clemovi. Clem je konstrukčně ještě o něčem poněkud jiném. To, co tady bastlíte, alespoň podle fotek, popisů atd, jsou výstřely do tmy.

Nicméně, zkusím to ještě jednou: Nejkritičtějším faktorem je malý profil výstupních trysek, případně jejich součtu. Jen tak lze nabudovat dostatečný tlak v turbíně a tím i v tryskách na periférii turbíny. Snad si nastudujte Bernouliho tlak v proudící kapalině. Není to až tak složité a možná vám to vysvětlí Adam. Měl by to znát. Obávám se, že nikdo z vás tady to není schopen skutečně ocenit. Watts to při tom nepřímo říká, 1,2mm průměr trysek a to na kole přes metr průměr! No a tlak dává výstupní rychlost tryskami a výstupní rychlost navyšuje energii kvadraticky, zatímco tlak vůbec nezatěžuje turbínu roztáčením masy kapaliny, která navyšuje energii výtoku jen lineárně a ještě turbínu zatěžuje, tudíž brzdí. Vůbec tu neplatí, že čím víc protékající kapaliny, tím větší výkon při danných otáčkách a průměru. Masa jde + výtok - rotační akcelerace, takže kolem šul nul. Naopak platí, že čím menší průtok tryskou(ami), tím větší tlak v periferii turbíny, tím větší výstupní rychlost kapaliny, tím větší její reaktivní síla a tím větší krut na hřídeli.

Na profil kanálů bych moc nehleděl. Tam už je potřeba jít do Schaubergera a na to nikdo z nás nemá jak znalosti a zkušenosti, tak technické možnosti, a jde to i bez něj.

Píďalka
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License