Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Úvahy směrem k Hadovi   (str. 2)
 
Crabat   
12.09.2024 00:59
Bydliště: Krušné hory
73 10 51 
  Had napsal(a):    Člověk sám není schopen přímo nahlédnout do svých struktur. Nemá jak, jsme rádi že odhalujeme tajemství hmotných struktur (těla).

A v tom se právě mýlíš. Ten, kdo jde duchovní cestou, se v prvé řadě učí nahlížet do sebe, vytvořit v sobě jakési body odrazu, skrze něž uvidí jako v zrcadle, co je hlouběji skryto. Ne nadarmo se takové práci říká hlubinná psychologie. Ve skutečnosti každý realizovaný člověk musel projít touto cestou, jinak by pro něj žádný stav prozření nikdy nenastal. Člověk introspektivně sleduje své pohnutky mysli, všímá si každého detailu, záchvěvu vjemu, aby rozkódoval, odkud pocity a s nimi související myšlenky povstávají, jak do nás vstupují i na čem se zachytí, než nás opanují svým vlivem. Právě z hlediska těchto niterných vnorů je Pataňdžaliho Jogasútra tak důležitá, neboť nám ukazuje, jaké procesy v sobě sledovat a kam přitom soustředit mysl.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License