 | Omior 13.09.2024 17:51 Bydliště: Praha
|
| Z tohohle bude ještě solidní průšvih. Když dostane výstup Ai do rukou odborník, který to má nastudované + dlouholeté zkušenosti, je schopen ten výstup kriticky posoudit, odhalit chyby a opravit ho/připravit na základě výstupu něco svého. Za pár let ale odborníci vymizí, protože se Ai o něco zdokonalí a těch pár procent práce pro odborníka by těžko někoho uživilo - nikdo to nebude chtít platit; noví odborníci nevzniknou, protože ty roky na nabírání zkušeností, kdy by byli horší než Ai, ty jim nikdo nezaplatí. Zůstane tak velice schopná Ai bez možnosti náležité kontroly a lidské hloupnoucí stádo, které jí bude využívat. A je jedno, jestli to bude v oblasti práva, žurnalistiky, překladatelství, lékařských aplikací (vyhodnocování snímků), grafiky, programování nebo čehokoli jiného.
Proč vlastně myslíme lineárně, když je vývoj v mnoha směrech exponenciální? Vyvinuli jsme se tak. Nezapomínejme, že naše mozky pocházejí převážně z dob, kdy exponencialita vývoje nebyla tak viditelná. Pravěký člověk exponenciálně myslet nepotřeboval. Ani dnešní lidé tuto schopnost nemají dost zažitou. Při běžných úkonech počítání, měření, sčítání, porovnávání a podobně se uplatňuje linearita. Čas běží lineárně, stárneme lineárně, peníze utrácíme lineárně. V běžném každodenním životě se většina věcí neodehrává exponenciálně, a proto je pro nás exponenciální růst tak neintuitivní. Bohužel zatímco v pravěku se dala exponenciála vývoje aproximovat konstantou, dnes to tak již není. Proto jsme tak bezradní v současném světě, kde se lineární zjednodušení již nedá použít. Je třeba dávat dobrý pozor, abychom se o něčeho takového nevědomky nedopouštěli. Tímto pomalým tempem by trvalo tisíce let, než by lidské mozky přizpůsobily potřebě myslet exponenciálně. Exponenciální křivka dostatečně krátká vypadá lineárně. Jistě, je prohnutá, ale na malém úseku to nevidíte, stejně jako nevidíte kulatost povrchu planety při pohledu do krajiny. V krátkém časovém úseku nelze vidět změnu tempa růstu pokroku. Proto si myslíme, že se svět mění pořád stejně rychle. Kdo by věřil blábolům o budoucnosti! Trochu se svět vyvíjí, ale rozhodně ne tak rychle, myslí si lidé. Pak příslušný sklon viděné lineární křivky pomyslně protahují i do budoucnosti. Tato chyba tedy souvisí s lineárním myšlením. Jde ale o specifický typ zakládající se na vlastní zkušenosti (omezené paměti). |
|