 | Crabat 30.09.2024 17:12 Bydliště: Krušné hory
|
| Dokud existuje egocentrická vůle člověka, tak absurdistán nemůže nastat. Může ale nastat stav, v němž společnost se rozdělí do dvou skupin: Její většina bude žít v úrovni středověké a nižší, oproti ní pak bude existovat menšina zasvěcených, kteří budou naplno technologie využívat. Ti venku, jelikož nezvládnou svou inteligencí obsáhnout jakýkoli proces, který se kolem nich odehrává, budou závislí na možnostech, jež jim předloží systém, jiné si ani nedokážou představit. A skupina oněch "vyvolených" bude s AI spolupracovat, jak ony davy dostat na ještě nižší úroveň. Budou nuceni určitým způsobem jednat a odměňováni, jestli tak učiní. Tedy systém vlády cukr a bič.
Jelikož umělá inteligence se vyvíjí stále rychleji, zatímco lidský mozek potřebuje léta, aby určitou nauku vůbec obsáhl, budou se ony nůžky vědomostí neustále více rozevírat, až nikdo z lidí zkrátka nebude stíhat. Tudíž skupina oněch "Pánů tvorstva" půjde jenom po vládnutí, technologie už stejně nebudou schopni pochopit a z oněch prostých lidí venku učiní jakési loutky. Nedojde jim však, že totéž s nimi samotnými vlastně udělala AI. Jsou také jen její loutky. Vymezila jim příděl radosti, uspokojení, jež spočívá především na rozdílu mezi nimi a těmi druhými, jakýmisi novodobými otroky, co se mají mnohem hůře než oni. A ti zase soupeří mezi sebou o trochu štěstí tak, že potápí navzájem jeden druhého. Rvou se zuby nehty o další příděl radosti. Inu, jako je to ve společnosti dnes. Na tom se příliš nezmění.
Z tohoto modelu vidíme, že AI nás klidně může odsunout na vedlejší vývojovou kolej a sama si budovat nový svět. Pokud jí v tom nezačneme překážet (přičemž my sami už ani nebudeme schopni dohlédnout rozsah toho, co dělá), předhodí nám alternativy, z kterých se můžeme radovat. Budou unifikované, aby příliš nerozvíjely naši fantasii a my se do nich musíme vejít. Pokud ne a budeme jakýmkoli způsobem práci umělé inteligence narušovat, pak se s námi vypořádá razantněji.
Osobně vidím jako jedinou možnost plnou realizaci člověka. Jakákoli jiná alternativa vede ke špatným koncům. |
|