Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Železný sloup v Dillí   (str. 1)
 
Píďalka   
01.02.2016 18:09
Bydliště: ČR
1379 446 1788 
Jeden další dobrý důvod, proč do té bedny necivím už dobře patnáct let. Plácaj hodně a plácaj z cesty.

Koho to zajímá, může si dát do překladače tyto diskuze, ve kterých velice dobře anglicky píšící indický historik má k indickému železu co říct. Každopádně odkazuje i na chemické, spektrální a strukturální rozbory a nitrace se nekoná. Nemá proč. Nitrace není korozivzdorná ochrana železa a černých ocelí. Používá se jenom jako jedna ze složek pasivace (odolnost kyselinám) povrchu některých nerezů.

Jinak pár fotek takového historického železného harampádí pro představu, jaká je ze sloupu v Dílí dělána už hodně dlouho záhadologie v rukou lidí, kteří když neví, tak si vymyslí kde co.

První fotka je železný sloup v Dharu, zlomený na tři díly a při nejmenším s chybějící hlavicí. Zda jde pouze o středový sloup, který měl kdysi poskládaný obal se neví.

Druhá fotka je sbírkou podobně nerezavějících překladů z různých chrámových staveb.

Třetí fotka je z ruiny chrámu Konark, s ještě zabudovanými trámy z tepaného železa.

Čtvrtá fotka jsou trámy ze zbytku chrámu v Konarku a jiných. Na lomech je jasně vidět, jak byly překlady skovávané dohromady z relativně malých, ručně ukovaných ingotů. Mnoho takových trámů bylo nalezeno i pod pobřežním pískem různých v blízkosti různých ruin a také se jich koroze nijak zvlášť nechytala, i když reznou všechny do nějaké míry.

Nerezavění tepaného železa (nezaměňovat s kovanou ocelí, jak je dnes rozšířeným zvykem) je dáno především velice nízkým obsahem karbonu a relativně vysokým obsahem fosforu, který dělá na tepaném železe, pokud je v rudě hojně zastoupen, korozivzdornou patinu, pokud není tento povětrnostní efekt předběhnut mezikrystalickou korozí. Pokud ano, vydrží předmět o hodně déle než černá ocel, ale není to na staletí jako s povlakem fosforečnanů.

Z takových prvků z tepaného železa, i když vyrobených za vyšších teplot kamenného uhlí a parními buchary, je postavena například Eifelovka https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/Eiffel_tower_from_below.jpg hlavní londýnské nádraží Paddington, http://www.rgbstock.com/bigphoto/mGzQks6/arcade+ceiling Kibble palác http://arainoffrogs.com/453/the-kibble-palace a spousta mostů, například Budapešťská lávka http://www.123rf.com/photo_16040243_wrought-iron-metal-structure-of-the-szechenyi-chain-bridge-in-budapest-hungary.html


 
Železný sloup v Dharu.
Železný sloup v Dharu.
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
 
železné překlady z chrámů
železné překlady z chrámů
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
 
Konark zabudované překlady
Konark zabudované překlady
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
 
Konark volné překlady
Konark volné překlady
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License