| Poota 18.02.2016 12:46 Bydliště: Praha
|
| Toto vlákno se míní podívat na sebeobranu nějakou střelnou zbraní poněkud šířeji, než bývá zvykem. Většinou se to odbývá dost jednostranným pohledem, který řeší dostupnost na trhu, pohotovost zbraně a nebo její účinky. Nemíním tu diskutovat jiné sebeobranné prostředky, na které je dost různý názor ohledně jejich účinnosti a jejichž výhodou bývá hlavně jejich snadná dostupnost.
Takže především je potřeba si uvědomit, že v případě sebeobrany čelíme nejprve útočníkovi, kterého budu pro jednoduchost nazývat lotrem. V této fázi bráníme svůj život, zdraví a nebo majetek, případně i svou důstojnost.
V další fázi čelíme u soudu lotrovu advokátovi a bráníme svoji svobodu a popřípadě i svůj majetek. Tato fáze se u většiny úvah pomíjí, ale já ji považuji za klíčovou pro výběr vhodné zbraně. Souvisí to hlavně s naší v této věci naprosto nedostatečnou a zfušovanou legislativou, která důsledně nadržuje lotrovi.
Pokud by bylo jasně řečeno, že veškeré následky a odpovědnost za ně nese pouze a výhradně narušitel pokojného stavu, nebylo by co řešit. Lotr by byl povinen nahradit veškeré škody, jeho zranění a případnou smrt by si přivodil pouze svým jednáním a povinnost nahradit škodu by přecházela na jeho dědice.
Život ovšem není vůbec růžový a tak když se lotrovi ubráníme, můžeme čekat značné nepříjemnosti u soudu, kde budeme muset prokazovat, že jsme se opravdu jenom bránili, a to hlavně přiměřeným způsobem, proti reálnému ohrožení. V tomto jednání nás nesmí překvapit, že jsme měli napřed lotra vyzvat, aby od svého úmyslu upustil, vystřelit napřed do vzduchu pro výstrahu a podobné jiné nesmysly. Také pokud lotra zasáhneme víc než jednou ranou, můžeme se snadno dočkat obžaloby z pokusu o vraždu, stejně jako když ho zasáhneme zezadu při útěku s našimi celoživotními úsporami. Podivování se nad zhovadilostí našich zákonů by nás jenom zdržovalo, takže je mějmež za dané a budeme se snažit výběrem zbraně a jejím použitím docílit toho, abychom měli reálnou naději z této fáze našeho ohrožení vyváznout s pouhou podmínkou.
Ve většině případů jde lotrovi o získání našeho majetku, nemá v úmyslu nás kvůli tomu zabít a zbraní nebo silou se nás pouze snaží donutit k tomu, abychom mu svůj majetek vydali. Lotrův advokát se sice bude snažit z toho udělat jenom zdvořilou žádost, nicméně přítomnost zbraně u lotra a nebo reálná možnost použití násilí nás opravňuje k použití zbraně. Takže tím už se dostáváme k tomu, jakou si vybrat.
Jinde jsem se vyjádřil, že možnost výběru je natolik ubohá, že nemá smysl si kvůli tomu pořizovat zbrojní průkaz. Pokud ho už někdo má a chce jít touto cestou, pak mu doporučuji co největší dostupnou ráži, což znamená .45". Většina pětačtyřicítek je pro denní skryté nošení krajně nevhodná, takže v úvahu přichází pouze derringer.
Výhodou je u něj možnost použití brokového náboje, nevýhodou jednočinná funkce, což znamená nutnost před výstřelem napřed natáhnout kohout.
Český Kevin, původně konstruovaný pro náboj .45" se vyrábí pouze v ráži 9mm, kterou již považuji za "riskantní". Navíc 6 až 8 nábojů v zásobníku snadno svede k většímu počtu výstřelů, které vydatně zhorší naši pozici u soudu.
Leckoho překvapí moje horování pro větší ráže, které se může jevit až jako posedlost. Nic není pravdě vzdálenější a jsem k tomu opravdu jenom donucen okolnostmi. Naším cílem je lotra pouze zastavit a přitom ho co nejméně "poškodit". Je naprosto bez diskuze, že bychom mu nejraději ustřelili palici aby už nikdy nemohl nikomu škodit, což by bylo i pro společnost nejpřínosnější, ale u soudu by to byla pro nás ta nejhorší možná varianta.
Takže trochu "mechaniky".
Střela je schopná pojmout určité množství energie, dané součinem její hmotnosti a její rychlosti, kteroužto energii je schopná předat cíli, pokud se v něm zastaví. Jestliže cílem jenom proletí, pak jí předá pouze část. Zdálo by se tedy, že těžká pomalá střela bude mít v cíli stejný účinek jako střela lehká, ale přiměřeně rychlejší. Praxe ukázala, že tomu tak není, a jistým Johnem Taylorem, mezi pytláky a lovci africké zvěře známějším jako Pondoro, byl definován "zastavovací" neboli KO (Knock Out) faktor, který zahrnuje i průměr střely.
Opět asi vypadám jako krvežíznivec, ale Bůh je můj svědek, že jsem veden jenom a pouze snahou o zastavení lotra při jeho pokud možno co nejmenším poškození. Obecně se dá říct, že nervový šok při zásahu je tím větší, čím větší plocha a tedy i počet nervů je zasažen. Na povrchu těla je hustota nervů výrazně vyšší, než u vnitřních orgánů, takže je zbytečné, aby střela pronikala hluboko pod povrch, ba dokonce to považuji pro náš účel za krajně nevhodné. Dostáváme se k jakémusi paradoxu, kdy potřebujeme předat co největší energii, ale současně nechceme, aby střela pronikla do hloubky. Dokonce ani nechceme, aby zasáhla nějakou kost a nebo vnitřní orgán. To se dá vyřešit jenom a pouze tím, že co nejvíce zvětšíme zasaženou plochu, což je možné buď zvětšením průměru střely a nebo jejím rozložením do většího počtu menších střel - broků.
Při stejné hmotnosti této hromadné střely, která se bude skládat řekněme z dvaceti broků, bude energie každého broku pouze dvacetinou energie střely jednotné. Tím se dá docílit jak menší hloubky, do které broky proniknou, tak i daleko větší zasažené plochy.
| Pětačtyřicítka pro střelbu kulí nebo broky (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
Automatický Kevin (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
|
|
|