Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Sebeobrana a střelná zbraň   (str. 1)
 
Poota   
18.02.2016 14:13
Bydliště: Praha
9096 604 7599 
Spíš jenom pro inspiraci a také jako důkaz, že už v dávné minulosti existovaly zbraně, kterým bylo pro sebeobranu jen velice málo co vytknout, uvedu ještě dvě velice zajímavé pistole typu "underhammer", tedy se "spodním kladivem". Přestože nápad na zbraň se zátravkou směřující dolů pochází z Evropy, k dokonalosti tento systém přivedla až Amerika v perkusní verzi zapalování a jejich terčové pušky jsou přímo vzorovým příkladem maximálně jednoduché a přísně účelové robustní konstrukce s neopakovatelnou elegancí.

Kapesní pistole Cooper (New York mezi 1844 a 1850), ráže .62" (20 ga), spodní kohout je tvořený listovou pružinou, která se pro umístění roznětky odsouvá stranou, prp. neodpružená pouze dvoučinná (DAO)spoušť, která je v základní poloze přidržovaná kohoutem, kterému zároveň brání dosednout na roznětku. Bezpečná a současně pohotová zbraň. Pro hráče karet se vyráběla pistole stejného systému, ale s běžněji tvarovanou "otevřenou" spouští. 
Z mého pohledu je to konstrukce skutečně pozoruhodná, na které je možné zlepšit už jenom máloco. Naprosto geniálně je vyřešený současně jak "odskok", tak i dvojčinné spouštění. Ráže je naprosto vyhovující, takže jediné zlepšení, které jsem schopen navrhnout, je použití dvou pistonů vedle sebe, aby kohout odpaloval dvě zápalky současně, což má dvě výhody. První je intenzivnější zápal, který nastartuje i rychlejší spalování navážky, čímž umožní spálení většího množství prachu dřív, než střela opustí hlaveň - při tak krátké hlavni je to zvlášť významné zlepšení. Druhou výhodou je podstatné zvýšení spolehlivosti - při selhání jedné zápalky stačí k odpálení ta druhá.
Na druhé fotce je dvojité zapalování, použité R.J.Rennerem pro jeho "underhammer" pušku Faeton v africké ráži .82" = 8 gague.
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
 
Underhammer Faeton
Underhammer Faeton
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License