Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Krokový motor jako generátor   (str. 1)
 
Poota   
01.04.2016 12:53
Bydliště: Praha
7472 480 5219 
Další poznatky o krokových motorech vypadají tak, že mechanicky jsou unipolární i bipolární motory úplně stejné a mají celkem dvě dvojice vinutí, které jsou vůči sobě "pootočené" o pravý úhel.

Unipolární mají v příloze zakreslené schéma zapojení zjednodušeně a nepřesně - ve skutečnosti mají na (+) připojeny oba "začátky" vinutí a k písmenům jsou připojené jejich "konce". Ten unipolární (+) tedy vypadá podobně, jako některé z "písmen" (A,B,C,D) u bipolárního paralelního zapojení a "konce" jsou vyvedené samostatně!

Bipolární motory mají dvojice zapojené sériově (= dvojnásobné napětí) nebo paralelně (= dvojnásobný proud). Pro režim generátoru je to celkem lhostejné v tom smyslu, že prostě mezi dvěma konci dostáváme při určitých otáčkách nějaké napětí a nějaký proud, což už nemůžeme nijak ovlivnit, protože rozebrat krokový motor nelze.
Přesněji řečeno rozebrat lze, ale nelze složit zpátky do funkčního stavu.

Moje tušení, že vzájemné pootočení vinutí o 90o a vzájemně prostřídané póly obou polovin rotoru by mohly dostat proudy v obou vinutích do soufáze, se ukázalo být správné.
Což znamená, že při spojení obou dvojic vinutí do série skutečně dostáváme dvojnásobné napětí a stačí nám jenom jeden usměrňovací můstek.

Současně to také znamená, že jsou použitelné i motory unipolární s tím, že pri jediný usměrňovač u nich lze "zvenku" docílit jenom paralelně-sériového zapojení vinutí, tedy polovičního napětí s dvojnásobným proudem.
 
Zapojení vinutí u krokových motorů
Zapojení vinutí u krokových motorů
Příloha je dostupná pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte nás   |   Vytvořil: 2015-2019 Adam Benda
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License