 | Poota 24.04.2016 11:59 Bydliště: Praha
|
| Dřišťálovité - obsahující berberin Jedná se o lokálně působící rostliny, což znamená, že působí pouze tam, kam se dostanou přímým stykem - skrze sliznice se dovnitř, tedy do systému, nedostanou.
Nejběžnější v přírodě volně rostoucí jsou korkovník, dřišťál a mahonie, v Americe ještě vodilka.
Korkovník amurský - Phellodendron amurense (neplést s pokojovým filodendronem!) je strom, z něhož se používá vnitřní kůra z větví.
Dřišťál obecný - Berberis vulgaris, berberin obsahují nižší větve, ale jeho vyšší obsah je v kořenech.
Mahonie - rod mahonia má asi 70 druhů, někdy se uvádí jako Berberis. Berberin obsahují nižší větve a mnohem víc kořeny.
Dále americká vodilka (Hydrastis canadiensis), koptis čínský (Coptis chinensis), tinospora (Tinospora cordifolia), dymnivka (Corydalis chaerophylla), pleskanka (Argemone mexicana), Nandina domestica.
Berberin obsahují i ostatní rostliny téhož druhu, pokud mají pod kůrou žluté zabarvení. Používají se jako prášek nebo alkoholové tinktury, vodou se špatně extrahují.
Využití v léčbě
Vnitřně: dyzenterické choroby všech typů, především způsobené rezistentními bakteriemi, stejně jako cholera (lépe v kombinaci s kořenem kakostu, kůrou granátovníku či slupkou jeho plodů nebo listy či kůrou guavy), giardia, stolice s příměsí krve.
Zevně: lokálně na rány infikované bakteriemi nebo plísněmi, u konjunktivitidy nebo jiných očních infekcí, zejména trachomu.
Ústa, krk, pochva: ve formě tinktury či spreje nebo jako výplach u bakteriálních, mykotických a plísňových infekcí sliznic.
 | 
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)

(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)

(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
|
|
|