| Poota 27.04.2016 21:56 Bydliště: Praha
|
| Echinacea angustifolia a purpurea Trvalka s listy jako suchý zip, pěstuje se snadno ze semen a nebo rozdělených kořenů. Sklízí se buď celá rostlina pro užití začerstva, z kořenů vzejde bez problémů znova. Okvětí se sbírá těsně po dozrání semen.
Kořeny se sklízejí po třech letech na podzim, když zhnědnou listy. Používají se čerstvé a nebo se vcelku usuší, čímž neztratí nic ze svých schopností, a pak se mohou uskladnit i na pár let v plastových pytlích na temném a chladném místě.
Příprava a dávkování
Nejúčinnější jsou tinktura z kořene a šťáva z nadzemních částí.
Čerstvá šťáva: Odšťavňujte nadzemní části v době květu, užívejte ihned a nebo stabilizujte pětinou až čtvrtinou alkoholu. Užívejte 1 až 3 kávové lžičky denně, u akutních stavů až 6x denně.
Tinktura: Sušený kořen 1:5, 70% alkohol, případně čerstvé květy 1:2, čistý alkohol. Vodný roztok má nižší účinnost.
U streptokokové angíny: 30 kapek tinktury každou hodinu, počkat na vytvoření dostatku slin a zvolna je polykat.
K výplachům úst a dásní u bolestivých afekcí a erozí: 30 kapek tinktury 3 až 4x denně podržte v ústech až se začnou tvořit sliny, rozprostřete je na 30 vteřin po celém povrchu úst a teprve potom spolkněte.
Na začátku nachlazení nebo chřipky: 30 kapek tinktury každou hodinu až do vymizení příznaků. Účinnější je echinacea v kombinaci s kořenem lékořice a latnatce.
U septikémie, tyfoidu, difterie a dalších: 1 kávová lžička tinktury v trošce vody každou půlhodinu do normalizace stavu. Přestup do krevního řečiště urychlí podržení tinktury v ústech aspoň minutu a také její užití za 30 minut po podání piperinu.
Ochrana a náprava poškozené kolagenní tkáně: 1/4 až 1 kávová lžička tinktury 3x denně, protrahovaně (týdny).
U zevních ran: používejte často tinkturu naředěnou trochou vody, v závažných případech užívejte ještě každou půlhodinu až hodinu 1/2 až 1 kávovou lžičku tinktury.
U bodnutí a kousnutí jedovatými živočichy: Tinkturou se stejným množstvím vody hojně oplachujte postižené místo každých 30 minut; v závislosti na typu poranění užívejte 30 kapek až 1 kávovou lžičku tinktury každou půhodinu až hodinu.
Lze použít i 50 g drcených květů nebo kořene vařených 15 minut ve 240 ml vody, nechat hodinu odstát, scedit a použít k oplachům tak často, jak je třeba.
Prášek
Zásyp u ran: Připravte si co nejjemnější prášek z kořene či semen a čerstvou nebo infikovanou ránu jím poprašte - nejlépe v kombinaci s jinými bylinami, např. vodilkou, provazovkou, dubem nebo pelyňkem.
Obklad: Smíchejte prášek s vodou, až vznikne hustá hmota a pak ji přiložte na postižené místo.
U patologického Pap stěru: ve formě čípku dokáže při důsledné a dlouhodobé léčbě napravit i třetí stupeň dysplazie.
Vysoké dávky se dlouhodobě nedoporučují kvůli bolestem kloubů.
Má imunostimulativní účinky, takže se ji nedoporučuje používat jako tonikum pro obcházení odpočinku.
Imunitu stimuluje nejúčinněji synergisticky s kozincem a lékořicí.
Tradiční použití
- na rány a bolestivá místa, otoky, septické rány, bolesti dásní a v ústní dutině
- respirační infekce, bolest v krku, tonzilitida, zvětšené uzliny, horečka
- příušnice, spalničky, popáleniny, bolest zubů a dutin
- hadí uštknutí, bodnutí jedovatým hmyzem a pavouky
- žaludeční křeče, zažívací potíže, artritida, revmatismus
|
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
|
|
|