| Adam 29.04.2016 14:06 Bydliště: Praha
|
| Oko Sahary - Úvod a zvláštní nález V mauritánské části Sahary se nachází velmi zvláštní kruhový geologický útvar obvykle nazývaný jako Oko Sahary (arabsky Ríšat). V průměru měří zhruba 40 km a je charakteristický přibližně soustřednými kruhy výškově zvlněné horniny. Vědecky je klasifikován jako tzv. geologický dóm. Z nějakého jiného místa na naší planetě není známo nic podobného a zároveň je velmi obtížné tento útvar vysvětlit nějakou smysluplnou teorií.
Abstraktně řečeno, vznik útvaru si mohu představit tak, jako kdyby se pouze v tomto kruhu roztavila hornina a následně nějaký několikakilometrový objekt, "vymrštěná" několikakilometrová kapka taveniny, nebo nějaká radiální tlaková vlna tuto roztavenou kaluž zvlnila podobně, jako když se zvlní vodní hladina vhozeným kamenem a jako kdyby pak následně docela prudce celá tato zvlněná kaluž vychladla a ztuhla zhruba do struktury, kterou pozorujeme dnes. Strukturu pak ještě následně poupravuje eroze. A zatímco struktura oka je ve skutečnosti velice hrbolnatá s ostrými přechody, na leteckých (barevných) snímcích se celý útvar jeví jako hladký a doslova sklovitý. Uvedením své zcela nevědecké intuitivní představy o vzniku útvaru se snažím upozornit na to, že nějaké jasné a logické vysvětlení vzniku skutečně není a nebude snadné.
Oficální spekulace o vzniku Oka Sahary začaly u teorií o pádu meteoritu, což bylo poměrně brzo vyloučeno. Nyní se tato záhada evidentně dostala do takové fáze, kdy se zase musel zvolit nejlepší vědecký tip za oficiální závěr, aby došlo k pokusu zchladit záhadology. Dnes se tedy tvrdí, že se tam "prostě normálně" nějak nadzdvihla roztavená hornina, která se tam "prostě normálně" nějak vyskytla (asi jedině magmatickým podložím) a že do konečné známé podoby byla "prostě normálně" vyformována větrem a dešti. Tohle je tedy ta pohádka, která byla zvolena za nejlepší z ostatních "rozumných" a následně prohlášena za oficiální vysvětlení.
Dnešní doba naštěstí nabízí i obyčejnému smrtelníkovi možnost prošmejdit téměř každý kousek planety pomocí dostupných družicových snímků, a tak jsem se tam tedy pomocí aplikace Google Earth trochu porozhlédl. Docela důkladně jsem si prohlížel skoro každý kousek tohoto zvláštního útvaru. Všude zcela pusto, nic zvláštního. Až na jedno místo, zhruba 2,5 km východně vzdáleného od úplného středu oka. Tento podivný nález můžete vidět na posledním přiloženém obrázku. Jedná se o jakousi čtyřbokou strukturu, která úhlopříčně měří zhruba 120 metrů. Lze říci, že se nachází ve středové části oka (na poloměru 2,5 km z celkového poloměru ≈ 20 km). Opticky se mi to jeví jako něco, co už je do velké míry zaváto pískem a zřejmě i částečně zahlazeno erozí. Drobné čtvercové bloky, kterými je osázena vnitřní strana obvodu, mají strany dlouhé přibližně 2,5 metru. Osobně se mi to jeví jako velice podivná věc.
A celkově se mi celý tento geologický útvar jeví jako velmi podivná věc. Myslím, že o saharském oku se hovoří v jednom z videí otitulkovaných Píďalkou (vlákno Atlantida se vynořuje), ale záměrně jsem si video ještě nepouštěl, abych si jím nezkreslil pohled a uváhy, které prozatím k saharskému oku mám.
Myslím, že jednoznačně by Oko Sahary nemělo uniknout naší pozornosti. Může se jednat o určitý odkaz k rozluštění dalšího dílku tajuplné historie lidstva. A jakmile hovoříme o severní (dnes prakticky vyprahlé) části Afriky, vždy mě to nutí připomenout, že zhruba před 20 tisíci lety byla místy tato (dnes pouštní) Afrika díky době ledové bohatá na vodu a vegetaci...
Souřadnice čtyřboké struktury uvnitř oka:
21°07'22.09'' S 11°22'23.27'' Z
(21,1228 -11,37308)
(UTM: 253517 m V 2337578 m S)
| Oko Sahary (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
Oko Sahary (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
Oko Sahary (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
Oko Sahary (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
Oko Sahary - Geologická analýza (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
Oko Sahary - Nalezená struktura ve střední části (Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
|
|
|