Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Egypt   (str. 1)
 
Adam   
10.05.2016 11:38
Bydliště: Praha
5794 563 5843 
Pyramidy v Gíze a Orionův pás
 
Lze pozorovat, že pro dávné Egypťany bylo souhvězdí Orion nějakým způsobem velice zásadní. Jedním z takových ukazatelů je rozestavění třech notoricky známých pyramid v Gíze. Zdá se, že tyto pyramidy jsou rozestavěny podle poloh hvězd Orionova pásu na hvězdné obloze.

Hvězdě Mintaka (δ Ori) tak náleží velká Chufuova pyramida, hvězdě Alnilam (ε Ori) Rachefova pyramida a Alnitaku (ζ Ori) náleží pyramida Menkauerova.

Provedl jsem tedy geometrické porovnání rozmístění pyramid a rozmístění hvězd Orionova pásu. Vychází z toho velice přesná geometrická shoda, kterou můžete pozorovat na přiloženém obrázku. Drobnou odchylku, která je v porovnání vidět, v tomto případě nepovažuji za podstatnou a navíc může být velice jednoduše dána postupným vzdalováním hvězd, což z dlouhodobého hlediska deformuje tvar souhvězdí. Onu geometrickou shodu tedy vnímám za skutečně vysokou.

Jsou-li tedy jednotlivým hvězdám Orionova pásu přisouzeny jednotlivé pyramidy v Gíze, pro jistotu jsem prověřoval, jestli třeba velikost (výška, objem, podstava) pyramid nějak nesouvisí s vlastnostmi těchto hvězd. Porovnával jsem především velikost, vzdálenost a hmotnost hvězd ve vztahu k některým parametrům pyramid. V tomto porovnávání jsem však žádnou shodu nenalezl.

Také jsem ještě zjišťoval, jestli se Orionův pás putováním po hvězdné obloze dostane nad Egypt do zenitu, aby pak vrcholky pyramid přímo mířily na zmíněné hvězdy. Souhvězdí Orion se však v těchto zeměpisných šířkách do zenitu nedostane.

Velmi zajímavá je však určitá souvislost mezi malými satelitními pyramidami, které jsou u velké Chufuovy pyramidy a u Menkauerovy pyramidy. Prostřední (Rachefova) pyramida zřejmě po svém boku mívala pouze jednu velmi malou pyramidu. Pyramida Chufuova a Menkauerova, které malé satelitní pyramidy mají, odpovídají v Orionově pásu přímo těm hvězdám, které jsou ve skutečnosti hvězdami vícenádobnými; Mintaka i Alnitak jsou ve skutečnosti tvořeny několika gravitačně semknutými hvězdami. Oproti tomu Rachefova pyramida, nemající žádné satelitní "pyramidky", náleží hvězdě Alnilam, která není vícenásobná, je to pouze jedna osamocená hvězda.

Mintaka je zjednodušeně řečeno tvořema dvěma většími a dvěma menšími hvězdami, Alnitak je tvořen přímo třemi hvězdami. A u náležitých pyramid můžeme pozorovat v obou případech tři malé satelitní pyramidy.

Abychom zjistili, že nějaká hvězda na obloze je ve skutečnosti vícenásobná, to si vyžaduje velmi slušnou optiku nebo jinou složitější technologii. Je to další ukázka toho, jaké nepochopitelné technologie a vědomosti Egypťané evidentně měli.

Jejich zaměření na souhvězdní Orion je skutečně pozoruhodné. Mnohé poukazuje na to, jako kdyby Egypťané tyto hvězdné systémy znali jako své pantofle...
 
Pyramidy - Gíza
Pyramidy - Gíza
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra)
 
Pyramidy v Gíze a Orionův pás - Geometrická shoda
Pyramidy v Gíze a Orionův pás - Geometrická shoda
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License