Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Borelióza a její léčení   (str. 1)
 
Poota   
02.06.2016 13:17
Bydliště: Praha
9099 604 7606 
Křídlatka
 
Většinou je uváděna Křídlatka japonská Polygonium cuspidatum též Reynoutria japonica, ale stejně účinná je i Křídlatka sachalinská Reynoutria sachaliensis a jejich ještě účinnější kříženec Křídlatka česká Reynoutria bohemica či Fallopia bohemica, která na svých stanovištích dokáže zlikvidovat i rodičovské druhy a je ještě daleko odolnější proti chemickému likvidování.

Rozličné latinské názvy týchž rostlin vznikají díky neutuchající snaze taxonomů dokázat, že něco vědí mnohem správněji než jejich předchůdci - díky jejich stihomamu a hnidopišství se tudíž mnohé rostliny často i několikrát stěhují do jiných rodů a existují pod rozličnými a i značně rozdílnými názvy. Pokud se v tom má někdo opravdu vyznat, tak je nutné za latinským názvem v závorce uvést zkratku toho, kdo rostlině tento název přisoudil, aby bylo jasné, jak dalece se dá věřit tomu, že je to správně. Taxonomie se tak svojí snahou o přesnost a spolehlivost stala paradoxně vědou jen obtížně využitelnou.

Rostlina připomíná trochu bambus s "jinými" listy. Množí se oddenky, stačí k tomu i půlcentimetrový kousek, roste velice rychle a vytváří husté křoví, které zlikviduje předchozí porost. Křídlatka shromažďuje ve svých kořenech měď z půdy.
Kořeny(oddenky se sbírají na jaře nebo na podzim a používají se sušené. Rostlina je jedlá, výhonky i listy. Je dobrým zdrojem vitaminu C a má dobré antiskorbutické účinky.

Působení: antibakteriální, antivirové, proti schistosomóze, protispirochetální, fungicidní, imunostimulační, imunomodulační, protizánětlivé, modulátor angiogeneze, lék uvolňující centrální nervovou soustavu, chránící CNS (mozek a míchu) a působící na CNS protizánětlivě, antioxidační, působící proti ateroskleróze, antihyperlipidemické, antimutagenní, antikarcinogenní, antineoplastické, vazodilatační, brání shlukování krevních destiček, potlačuje syntézu eikosanoidů, antitrombotické, inhibitor tyrosinkinázy, inhibitor onkogenů, antipyretické, kardioprotektivní, analgetické, antiulcerózní (mírně snižuje žaludeční kyseliny a chrání proti stresovým vředům), hemostatické a adstrigentní.
Význam pro lymskou boreliózu:
má široce systémové užití, moduluje a zlepšuje imunitní funkce, aktivně působí proti mnoha gram-negativním a gram-pozitivním bakteriím včetně spirochet leptospira či Treponema denticola, na artritické i bakteriální záněty působí protizánětlivě, chrání tělo před poškozením endotoxiny, pomáhá redukovat Herxheimerovy reakce a je kardioprotektivní.
Dokáže redukovat matrixové metaloproteinázy MMP-1, -3 a -9.
Složky křídlatky procházejí i přes hematoencefalickou bariéru, takže podporuje krevní oběh v místech, která jsou při zabíjení spirochet obtížně dostupná. Působí také synergicky, takže do těchto míst podporuje i cestu dalších bylin a léků. Působí na dermatoboreliózu i bartonellovou koinfekci.

Dávkování při borelióze:
standardizované tablety (z celé rostliny, ne pouze Resveratrol!) jednu až čtyři tablety 3 až 4x denně, začít na jedné 3x denně a navyšovat o jednu každý týden až na čtyři 3x denně, pak ještě čtyři 4X denně a s tímto dávkováním pokračovat ještě 60 dnů. Pokud se obtíže zmírní, můžete dávkování postupně snížit na udržovací dávku ještě 8 až 12 měsíců nebo do odstranění potíží. Pokud se příznaky po snížení zhorší, dávku opět zvyšujte.
Celá rostlina:
připravte vývar 30 g rostliny nechte 20 minut vřít v jednom litru vody, sceďte, ochlaďte a během dne ve čtyřech stejných dávkách vypijte.
Celá sušená rostlina se také dá nakapslovat a užívat 8 až 16 kapslí velikosti 00 denně rozdělených do čtyř stejných dávek.
I u těchto rostlinných přípravků je dobré postupně zvyšovat dávkování.

Pokud se objeví trávicí potíže, snižte dávkování.
Křídlatka by se neměla užívat společně s léky na ředění krve a také je potřeba ji vysadit 10 dní před jakýmkoli chirurgickým zákrokem.

 
Křídlatka česká
Křídlatka česká
(Dostupné jen pro přihlášené uživatele fóra) 
 
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License