Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnet = pružina?   (str. 2)
 
E_man    Uživatel podléhá schvalovacímu režimu
18.08.2016 03:57
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
  Jarin's napsal(a):    ....stojí váleček bez jakéhokoliv pole (....) a přisouváš k němu magnet. energie, kterou použiješ na posunutí magnetu je jen ta na překonání tření, takže předpokládám, že se opět shodneme, že v magnetu jako v tělese tato energie

Ale ano, Zůstává. Napřed musel někdo vynaložit práci a namagnetovat ten magnet! Supravodič v doménách magnetu udržuje proud beze ztráty po nekonečnou dobu. Zahřátím na Curieovou teplotu se ta energie změní v teplo a teplota povyskočí při ztrátě magnetizace.
Ten superproud na úrovni atomů to jsou ty ampérzávity - tedy intenzita magnetického pole, která je pro permanentní magnet konstantní (nikoliv magneticky tok!).
Magnetický tok je svázán s intenzitou pomoci permeability (materiálová konstanta). Právě přes magnetické pole se ten permanentní magnet podělí o svou energii s tou kuličkou (částečně) a současně předává energii do kinetické energie pohybu kuličky.
Ale tady podle mého názoru podobnost s pružinou končí.
V konečné klidové poloze se permanentní magnet podělil o svoji energii s kuličkou. V průběhu toho "podělování se permanentního magnetu o jeho energii s tou kuličkou" došlo ke změně magnetického toku, která může v blízkém vodiči podle Faradaye(dΦ/dt) indukovat proud, který vykoná jakousi extra práci.
A s tím si zatím nevím rady (ale pracuji na tom).
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License