Zdá se mi, že ozon představuje specifické téma, které si zasluhuje vlastní tematické vlákno. Jedná se o molekulu, která je tvořena třemi atomy kyslíku. Běžný kyslík, který dýcháme, a kterému se také často říká "vzdušný kyslík", je molekula dvou atomů (O2) - dikyslík.
Ozon je poměrně zajímavá látka, která kromě zemské atmosféry začala souviset také se zcela odlišnými oblastmi, a to ať už jako moderní dezinfekce například bazénů, tak také v otázkách medicínských.
Do vlákna Rakovina a její domácí léčení jsem včera uvedl některé své obavy z aplikování ozonoterapie a ještě větší obavy v případě, že si lidé neopatrně ozonují vzduch nebo pitnou vodu prakticky bezdůvodně, nebo "preventivně".
Co si dovolím ze svého příspěvku o ozonoterapii ještě vypíchnout i sem coby důležité body:
Je to velmi silné oxidační činidlo, tak aby během léčení rakoviny nezadělalo třeba i na nějakou jinou, nebo aby nepoškodilo organizmus nějakým jiným způsobem. Pochopení pro ozonoterapii mám jen v případě, že stejně už jde o život a tak není co ztratit. ... A domácí ozonizér vzduchu může být velmi prospěšný, pokud ho lze doma zapnout třeba při odchodu do práce, aby domácnost vydezinfikoval bez přítomnosti člověka a aby se po pár hodinách provozu sám vypnul. http://www.omforum.cz/p.php?idx=18390
Poločas rozpadu (při běžném atmosferickém tlaku a teplotě 20 °C) je zhruba 45 minut, což znamená, že drtivá většina ozonu se na obyčejný dikyslík (O2) rozpadne zhruba za 3 hodiny.
To se mi jeví jako příliš dlouhá doba. Navíc je zde riziko, že v těle nadělá neplechu i velmi silný radikál (jednoatomový kyslík), který se krátkodobě uvolňuje při rozpadu molekuly ozonu.
A ještě pár citací od tetičky Wiki:
Protože v lidském těle způsobuje tvorbu volných radikálů, je pro člověka a některé živočichy karcinogenní.
Podle Programu OSN pro životní prostředí je významným skleníkovým plynem. Jeho koncentrace na severní polokouli se za posledních 100 let ztrojnásobila a tak patří společně s oxidem uhličitým k nejdůležitějším přispěvatelům k antropogennímu zesílení globálního skleníkového efektu.
Kromě toho je ozon v těle teplokrevných živočichů produkován v bílých krvinkách a uvolňován do krve a tkání, čímž pomáhá při likvidaci choroboplodných zárodků.
Pozn.: Jedná se jen o velmi malé množství.
Ozon jako silné oxidační činidlo může reagovat s celou škálou biologicky významných látek a způsobuje vznik peroxidů polynenasycených mastných kyselin a aminokyselin enzymů a koenzymů atd. Proto působí negativně na buněčné membrány.
Vdechování ozonu vyvolává pokles kapacity plic v závislosti na jeho koncentraci a na hloubce dýchání. Podle Světové zdravotní organizace (WHO) vdechování ozonu vede ke vzniku zánětlivých onemocnění plic, narušení vývoje plic a snížení jejich funkce. Zvyšuje počet hospitalizací, způsobuje vyšší spotřeba léčiv a zvýšenou úmrtnost.
Poškozuje rostlinné tkáně. Mimořádně negativní účinky emisí ozonu jsou známy u jasanu, buku, pajasanu a liliovníku. Příznakem jsou žluté chlorotické skvrny, nebo drobné červené skvrnky, bronzovité zbarvení horní vrstvy, zatímco žilky zůstávají zelené.
Využívá se v medicíně například pro léčbu akné, atopických ekzémů a dalších kožních defektů.
Je to rozporuplná látka. Vysoko v atmosféře nás chrání před nebezpečným zářením, nízko nás ve městech při intenzivním letním slunečním svitu posílá do špitálu, nebo případně i usmrcuje.
1
2
Adam 25.11.2017 16:45 Bydliště: Praha
6149
576
5989
Výroba ozonu
Zřejmě lze ozon vyrábět i jinými způsoby, nejjednodušší způsob je však pomocí koróny či výboje vysokého napětí, nebo působením ultrafialového záření. V podstatě je základem vždy napřed získat jednoatomový kyslík, který se následně naváže na dvouatomovou molekulu běžného vzdušného kyslíku. Výsledkem je pak nestabilní molekula trikyslíku neboli ozonu. Toho lze dosáhnout roztržením molekuly vzdušného kyslíku O2 v přítomnosti dalších O2 molekul. Oddělený jednoatomární kyslík se naváže na blízkou molekulu O2 a ozon je na světě.
Použití vysokého napětí nakonec kombinuje oba výše zmíněné způsoby výroby. Molekuly jsou na počátku procesu roztrženy přímým působením elektrického výboje či koróny (sršení vysokého napětí na špičatých částech kovového materiálu) a protože výboj nebo sršení vyzařuje ultrafialové záření, dochází k další tvorbě ozonu ještě také v blízkém okolí hrotu.
S výrobou ozonu mám velmi bohaté zkušenosti. Ozon jsem získával přímo z normálního vzduchu. Kdysi dávno jsem se zabýval vývojem technologie regenerace kyslíku zpět ze vzdušného oxidu uhličitého právě skrze působení vysokého napětí a skrze vznik ozonu coby jakéhosi mezičlánku.
K dosažení alespoň drobné koróny bylo potřeba použít alespoň 10-15 kV napětí na kovové špičce s co nejmenším poloměrem křivosti, tedy třeba na špičce jehly. Jednoduchý způsob, jak získat rychle a snadno mnoho drobných špičatých hrotů, je důkladně roztřepit vodič (lanko), nic víc. A při napětí 30 kV to byla už taky úplně jiná báseň.
Vznik ozonu (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Elektrický výboj - sršení vysokého napětí na kovovém hrotu (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
Adam 25.11.2017 18:31 Bydliště: Praha
6149
576
5989
Schopnosti a využití ozonu
Ozon vykazuje intenzivní dezinfekční účinky a v některých případech může být použit jako okysličovadlo. Nabourává řadu organických a anorganických látek a vytváří z nich méně škodlivé sloučeniny. Má poměrně vysokou rozpustnost ve vodě (takže je například dobře použitelný i ve formě vodného roztoku), pro některé účely má ideálně krátkou životnost (zjednodušeně vzato několik hodin) a jeho rozkladem nevzniká žádná nežádoucí látka, pouze kyslík O2.
Tyto vlastnosti nabízejí řadu využití (při dodržení určitých podmínek) od dezinfikování bazénů, vzduchu v místnostech, předmětů, potrubí, vodních nádrží, po odstraňování zápachů, čištění textilií a třeba i po některé medicínské účely.
Pro zajímavost níže cituji, co na svých stránkách uvádí jedna z firem, která se zabývá aplikováním ozonu.
Ozón je při sterilizaci a dezinfekci více než 3000-krát rychlejší než chlór, 25-krát efektivnější než kyselina chloritá (NOCl), 2500-krát než chlornan (OCl) a 5000-krát než chloramin (NH2Cl) a je bezpečnější. Neexistuje žádný virus či bakterie odolávající ozónu. K dezinfekci ozónem dochází prasknutím buněčné stěny. Je to účinnější metoda než použití chloru, které závisí na difůzi do protoplazmy buňky a pasivování enzymů. Hladina ozónu 0.4ppm se ukázala dostatečná pro zabití všech bakterií, virů, plísní a hub. Desinfekční vlastnosti jsou udávány likvidací nejrezistentnějšího Echoviru 12 do 12 minut.
Ozón oxiduje a rozkládá organické a anorganické látky rychleji než ostatní reagenty. Typicky o řád rychleji než chlór, nejčastěji užívaný reagens. Ozón rozkládá organické a anorganické toxické látky ve vodě na méně škodlivé složky.
V domácnostech můžeme ozón použít k oxidaci mnoha nepříjemných zápachů, jako jsou ředidla z čerstvé barvy, zápachy po vaření, kouř z cigaret, zápach ze zvířat, odpadky, plísně, lepidla z nového nábytku a mnoho dalších zápachů organického i anorganického původu. Neexistuje prakticky žádný zápach, který by ozón nemohl odstranit. ... Obvykle používané deodoranty maskují zápachy tím, že je vytvářejí ještě větší. Je to jako používání hlasitého rádia k přehlušení pláče dítěte nebo používání blesku k zakrytí toho, co nemáte vidět. Ozón však skutečně reaguje a oxiduje zápachy na neškodné komponenty. Ozón je unikátní, pouze ozón to umí.
Čistá a studená voda s rozpuštěným ozónem má vynikající čisticí efekt při praní všech jednobarevných textilií.
Vzhledem k tomu, že ke zmíněným výhodám a spektru použití můžeme ještě přičíst i velmi snadnou výrobu ozonu, která může být zajištěna pouhým jiskřícím vysokým napětím, nebo obyčejnou ultrafialovou výbojkou, není se čemu divit, pokud se ozon těší vysoké popularitě.
0
4
Jarin's 29.11.2017 16:56 Bydliště: Za dveřmi je Rak
948
141
909
Adam napsal(a):....v některých případech může být použit jako okysličovadlo.....
Zajímalo by mne, co by udělalo takové vysokonapěťové sršení například v sání do spalovacího motoru? (výkon a emise). A potom ještě ve výfuku.(není to princip katalyzátorů?)
0
0
ourel 29.11.2017 18:05 Bydliště: Praha
660
80
1117
Adam to vzal velmi ze široka a já za to děkuji. Ozon si určitě zaslouží samostatné vlákno. Rád bych zde popsal svoje zkušenosti s ozonem, který používám doma už pres 10 let. Ozonizér na výrobu ozonové vody mám už druhý. Oba jsou levné z Ebay.com, u prvního po několika měsících shořelo keramické jiskřiště, takže druhý má už nerezovou trubičku.Takhle upravenou vodou si vyplachuju pusu, kloktám, nebo si omývám obličej. Ozonizovaná voda má velmi příznivý účinek na zuby, dříve jsem měl vyšší kazivost, ale od té doby, co používám takto upravenou vodu, je to o dost lepší. V podstatě ozonizovaná voda je nelepší (a nejlevnější) ústni voda. Dám bublací kamínek do skleničky a nechám bublat 20-30 min a před použitím nechám max. 5 min odstát. Abych nedýchal výpary během výroby, mám u parapetu za oknem z venku zásuvku, takže vše probíhá venku za zavřeným oknem.Vody se po odstátí občas i trochu napiju.
Jako další jsem letos poprvé použil ozonizér na dezinfekci interieru. Také levný, ale velmi výkonný typ z Ebay.com, prostě čína. Bydlíme ve starším domku, kde často bývalo velmi zatuchlo a po výměně plastových oken se situace ještě zhoršila a začala se objevovat plíseň. Dezinfekci jsem provedl tak, že jsem časovač přístroje zapnul na hodinu do každé místnosti, dole utěsnil dveře a odešel na zhruba dvě hodiny. Po příchodu jsem ještě na 4-5 hodin otevřel všchna okna. Bylo to jedna místnos, jeden den a bylo to ještě před zahájením topné sezóny. Výsledek byl povzbudivý. Ozon byl trochu cítit ještě večer, když jsme usínaly. Ale zatuchlý závan starého domu zmizel a doma se o moc lépe dýchá. Trvá to stále a plíseń se zatím nedělá. Podobě to používají např. hotely, nemocnice, atd. Ozon proniká i hlouběji do zdi, někde jsem četl studii, že to používali ve sklepě pivovaru a zdi byly bez plísně do hloubky 12 cm.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
4
Adam 30.11.2017 02:45 Bydliště: Praha
6149
576
5989
Adam napsal(a):....v některých případech může být použit jako okysličovadlo.....
Jarin's napsal(a):Zajímalo by mne, co by udělalo takové vysokonapěťové sršení například v sání do spalovacího motoru? (výkon a emise). A potom ještě ve výfuku.(není to princip katalyzátorů?)
Princip klasického automobilového katalyzátoru to není, tam plynné látky reagují s vrstvičkou nějakých katalytických sloučenin. Také mi ale vrtávalo hlavou, jestli by jemné sršení ve výfuku zlepšovalo emise. Tipuji, že v tomto ohledu by to mohlo být docela zajímavé, ale třeba v dopravně frekventovaných městech by možná mohl nastat problém - dýchali bychom (a také bychom neustále cítili čichem) příliš ozonu. Stačí si představit nějakou menší dopravní zácpu. Lidé a třeba i stromy kolem... asi nic moc.
Otázka jiskřiště na přívodu vzduchu do motoru mi ale připadá ještě zajímavější.
0
0
cimirek 30.11.2017 08:18 Bydliště: Střední Čechy
837
78
1054
Adam napsal(a):...
Otázka jiskřiště na přívodu vzduchu do motoru mi ale připadá ještě zajímavější.
ALE.
Zkoušel jsem dělat ozonovou mast z oliv.oleje. Proto jsem ukutil toto jiskřiště na obrázku z Číny do hliníkové komůrky z chladičového profilu. Ta keramická destička se jinak docela dost ohřívá, protože se počítá, že bude v proudu vzduchu. Měl jsem to zapnuté 40dní (po té době olej houstne a ozon je v něm absorbovaný.
Po cca měsíci se cosi přihodilo a musel jsem to rozebrat. Uvnitř bylo docela dost jakéhosi bílého prášku. Ozon zřejmě reagoval s hliníkem.
Takže v autě, kde sání bývá také z Al slitin by to nemuselo být pro motor prospěšné.
Na starším motoru by to ale asi za vyzkoušení stálo.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
martin11 30.11.2017 08:59 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6856
110
3647
...dovolím se připojit do diskuze....ozon jsme kdysi zkoušeli v Trabantu pro motor na Rally....výkon se nesmírně zvedl...asi tak třicet vteřin...pak se propálil píst... od té doby to nikdo nezkusil....u starého auta bych s tím možná laboroval, u moderního nikdy...kdyby to bylo k nějakému kladnému výsledku, konstruktéři by to jistě udělali, obdobně i s výfukovými plyny...tolik moje praktická a ověřená zkušenost...
p.s. je pravda, že Trabant je dvoutakt, jiný způsob výplachu válců a průběh hoření ve válcích jiné chlazení atd...
0
3
Adam 30.11.2017 09:01 Bydliště: Praha
6149
576
5989
cimirek napsal(a):... Uvnitř bylo docela dost jakéhosi bílého prášku. Ozon zřejmě reagoval s hliníkem.
Takže v autě, kde sání bývá také z Al slitin by to nemuselo být pro motor prospěšné. ...
Myslel jsem si to.
Velmi pravděpodobně to dělají jednoatomové radikály, které se uvolňují při vzniku a následně i při rozpadu ozonu.
A zřejmě nepůjde jen o hliník, na špalku bude mít hlavu daleko víc prvků.
0
1
minsc 30.11.2017 10:28 Bydliště: Příbram
632
51
681
martin11 napsal(a):...dovolím se připojit do diskuze....ozon jsme kdysi zkoušeli v Trabantu pro motor na Rally....výkon se nesmírně zvedl...asi tak třicet vteřin...pak se propálil píst... od té doby to nikdo nezkusil....u starého auta...
Já jsem čistě teoretik, ale podle mě se nedá spoléhat na to že "kdyby to k něčemu bylo, konstruktéři by to už udělali". Podle toho co jsi napsal, v tom vidím potenciál.
Zajímal by mě váš názor na to, proč vlastně došlo k propálení pístu ?
Otázka je, jak se zvedla spotřeba paliva vzhledem k nárůstu výkonu. Jenom hádám, že ten motor asi neměl řízené vstřikování paliva závislé na nějakých údajích od lambda sondy, takže spotřeba paliva se nezvedla tolik jako se zvednul výkon. Což by znamenalo vyšší účinnost spalování paliva a proto v tom vidím potenciál. Jen bohužel, energie z paliva "navíc" (díky zvýšenné účinnosti) se z větší části přeměnila na teplo a ne na tlak. S čímž by mohlo teoreticky pomoct vstřikování vody do válce. Spolu s přiměřeným množstvím ozonu tak, aby to motor vydržel. Odzkoušené nemám nic , ale těmhle věcím celkem věřím, třeba takovému HCS, které údajně v Indonésii používá spousta lidí. Tady je o tom celé dlouhé vlákno (hlavně ty výsledky a zkušenosti mnoha uživatelů znějí slibně), kdyby to chtěl někdo prostudovat: http://www.fuel-saver.org/Thread-Hydrocarbon-cracking-System
0
0
cimirek 30.11.2017 11:01 Bydliště: Střední Čechy
837
78
1054
Adam napsal(a):Myslel jsem si to.
Velmi pravděpodobně to dělají jednoatomové radikály, které se uvolňují při vzniku a následně i při rozpadu ozonu.
A zřejmě nepůjde jen o hliník, na špalku bude mít hlavu daleko víc prvků.
Ještě moje jedna zkušenost s ozonem.
Na pleši se mi vytvořila jakási "hrčka"(obr.P1040854m.jpg), nejdříve to bylo jako malá bradavička, časem se to zvětšovalo, pak to bylo tak odhadem 6x12mm, vystupovalo to nahoru o cca 1-1,5mm.
Zkoušel jsem na to různé masti a tinktury - bez úspěchu. Pak se jednou stalo, že jsem se nějak nešikovně předklonil na nevhodném místě, praštil se do toho a celé to strhnul. Utvořila se nová kůže a znovu to narostlo.
Pak jsem začal tu ozonovou mast a jak jsem chodil kolem, vždy jsem na to dal kapku oleje syceného ozonem(1-2x/den). On ten olej už za pár dní je při aplikaci tím ozonem cítit. Po určité době se to začlo menšit (obr.P1040864m.jpg), až to zmizelo ůplně. Zatím je kůže čistá, nedá se poznat, kde to bylo. To je zatím tak 3měsíce.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
3
3
Adam 30.11.2017 11:31 Bydliště: Praha
6149
576
5989
cimirek napsal(a):... Po určité době se to začlo menšit (obr.P1040864m.jpg), až to zmizelo ůplně. Zatím je kůže čistá, nedá se poznat, kde to bylo. ...
Skvělé, já bych ho právě na to vnější použití - třeba právě na léčení různých dermatitid, kožních novotvarů atp. - vřele doporučoval. Stejně jako třeba na to ourelovo vyplachování.
Zajímavé výsledky by ozon možná mohl přinášet i v případě léčení různých ekzémů, se kterými někteří lidé marně bojují třeba i celý život.
0
0
cimirek 30.11.2017 11:58 Bydliště: Střední Čechy
837
78
1054
Adam napsal(a):Skvělé, já bych ho právě na to vnější použití - třeba právě na léčení různých dermatitid, kožních novotvarů atp. - vřele doporučoval. Stejně jako třeba na to ourelovo vyplachování.
Zajímavé výsledky by...
Na youtube je docela dost info o používání ozonu. Ať je to aplikace plynu do igelitového krytí na nehojící se "diabetickou nohu", aplikace přes střevo jako klystýr (údajně na RS), dentální použití, kdy je to speciální aparatura-přísavka na zub, ozon se načerpá ke kazu a zase po určité době odvede pryč, aby se nevdechoval (zub se zregeneruje bez vrtání a plombování) a další. Většinou jsou to ale aplikace s takovým zařízením, aby bylo možné ozon správně a přesně dávkovat, to zn. vyrábět jej z mediciálního kyslíku, kontrolovat jeho průtok - tedy množství ozonu.
0
2
Jarin's 30.11.2017 15:57 Bydliště: Za dveřmi je Rak
948
141
909
martin11 napsal(a):.....výkon se nesmírně zvedl...asi tak třicet vteřin...pak se propálil píst... ...
To je přesně to, co jsem předpokládal. Spalování v motorech je obecně to nejhorší na co člověk za 150 let technologické revoluce přišel. Také je zcela zřejmé, že vylepšování motorů jde zatím jen cestou "brutálního" zlepšování spalování. Tlaky, vstřiky, turba....to vše jen mění vlastnosti spalující se směsi a tedy poměry ve válci. Je tedy jasné, že další zlepšením spalování je ještě cesta. (i když to není cíl!!!)
Protože nárůst výkonu u Trabantíka byl, je jasné, že došlo k bouřlivé reakci okysličení = spalování a to za zcela jiných podmínek, než očekával konstruktér Trabantího motoru.
K propálení dochází i za jiných podmínek např použití Nitra, což zcela obdobně způsobí prudké okysličení = spalování. Je to logické, pokud někdo dimenzuje díl na určité teplotní a mechanické namáhání a ono se např 5x zvýší, tak je to v pytli. Jde o to, že by se muselo rapidně snížit množství paliva při vstřiku možná i 10x, aby po prudkém okysličení bylo množství energie exploze stejné, jako bez přídavné okysličující reakce. To by samozřejmě šlo provádět jen u motorů s řídící jednotkou vstřikování, pokud by dokázala to množství tak rapidně snížit. Respektive mít motor a nastavit vstřik na 0.000 nic gramu/zdvih pustit ozon a točit motorem zvenku, následně řízeně přidávat množství paliva než se motor chytne a poběží samostatně. Toto použít jako základní data pro další elaboraci s množstvím ozonu a kompresí vzduchu a množství paliva. Jistě by šel najít optimální poměr, který by zachoval podobné teplotní i výkonostní chatakteristiky, aby se motor nezničil. Spíš jde o to, jestli ozon jako reagent nemůže být agresívní i na komponenty motoru(kovy,plasty, oleje), což by mohlo být tou důvodnou překážkou možného využití.
Cíl by zprvu mohl být radikální snížení spotřeby a tím i emisí. Vyšší výkony by pak mohly být podmíněny úpravou konstrukce motorů, ale to už je jiný level.
Sehnat funkční motor z bouřačky i s jednotkou asi potíž není, jen na to mít prostory a čas. Ale už mi to šimrá vzadu v zátylku. Je to takový ten pocit, že co kdyby.......
0
2
martin11 30.11.2017 17:36 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6856
110
3647
...jen naokraj, někde jsem kdysi zhlédl, že ozon v motoru velmi a to opravdu degraduje mazací schopnost oleje akroužky na pístu...hlavně ty horní to nevydrží a připečou se, následně se okamžitě popaluje píst u stěny...nám se propálil oprostřed... ./ trabant/
0
0
Jarin's 30.11.2017 18:40 Bydliště: Za dveřmi je Rak
948
141
909
martin11 napsal(a):...ozon v motoru velmi a to opravdu degraduje mazací schopnost oleje ....
Jo to právě může být ten problém. To by chtělo více informací..
0
0
cimirek 30.11.2017 19:10 Bydliště: Střední Čechy
837
78
1054
Jarin's napsal(a):Jo to právě může být ten problém. To by chtělo více informací..
Pokud mohu posloužit ze zkušeností sycení olivového oleje ozonem, tak ten olej po cca 40 dnech získává konzistenci medu (podle teploty je více či méně hustý a chuti je kyselé).
0
1
martin11 30.11.2017 19:36 Bydliště: ...v garáži s Trabantem P 50 R
6856
110
3647
..nebudu se ptát, proč jsi sytil oliva olej ozonem, to je asi jiný případ nežli spalovací motor...podívám se na problém ozon kontra motorový olej...ale každopádně odrazuji ozon zkoušet v motoru novějšího auta...pokud si chceme odpálit sekačku na trávu máme ideální možnost...je zde také 4 takt, takže principielně stejný jako v naše autu. ...jenže, proč zvyšovat výkon sekačky...tady nikam nespěcháme, spotřebu nevidujeme a výfuk -
emise nás také asi nezajímají...
0
0
Adam 30.11.2017 22:52 Bydliště: Praha
6149
576
5989
martin11 napsal(a):... to je asi jiný případ nežli spalovací motor ...
Asi lze předpokládat, že to, co to udělalo s olivovým olejem, by teoreticky hrozilo i s motorovým. Cimirek tím trefně naráží na Tvou zmínku o snížené mazací schopnosti.
0
0
Adam 30.11.2017 22:59 Bydliště: Praha
6149
576
5989
Experimentálně vyzkoušeno nemám, ale některé zkušenosti s ozonem, které se tu probraly, mne utvrzují v tom, že tuze hrozí pozvolné vyžírání vnitřku motoru. Jednoatomové radikály kyslíku postupem času vnitřní povrchy zřejmě silně zoxidují.