V odkazu je zajímavá věta: "V současné době dochází k jejich spojování do podoby grafenu, což jsou vlastně destičky uhlíku tlusté jeden atom. "
Čímž se dostáváme k problematice ORME, tedy k látkám v monoatomárním stavu, který jim dodává zcela unikátní vlastnosti, u nás vlákno http://www.omforum.cz/forum.php?t=68 a příspěvek http://www.omforum.cz/p.php?idx=9518 , který naznačuje i možnost využívání těchto látek k praktickému využití.
0
2
Poota 06.02.2017 12:22 Bydliště: Praha
9111
609
7661
Ale abych neodbočoval - reakce uhlovodíků s kyslíkem je běžně známá, protože tímto způsobem vzniká voda, nejlépe z nejjednoduššího uhlovodíku, tedy metanu.
Tetička Wiki: Dokonalé hoření methanu
CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O
Nedokonalé hoření methanu CH4 + O2 → 2H2O + C nebo 2CH4 + 3O2 → 4H2O + 2CO
Tím zmíněným nedokonalým hořením metanu se průmyslově vyrábí saze jako zdroj grafitu, třeba pro pneumatiky.
Pro domácí pokustóny ještě informace, že zemní plyn je téměř čistý metan
0
2
E_man 06.02.2017 17:49 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
85
1824
Naproti tomu my pamětníci z oblasti uhelných dolů, kteří jsme s oblibou používali karbid (rozuměj karbid vápenatý) viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Karbid_v%C3%A1penat%C3%BD k výrobě acetylénu a na nedalekých polích s oblibou stříleli z plechovek tím že jsme "naplivali" na karbid, zavřeli přimačkáváním víčkem od sunaru a po chvíli přiložili sirku k dírce vzadu plechovky, aby plechovka kouzelně vyrazila při výbuchu víčko z plechovky, tak my si umíme představit jednoduchou výrobu acetylénu a následnou "explozi" uhlovodíku i v odlehlých podmínkách běžné domácí civilizace.
0
3
Sysel 03.12.2017 23:37 Bydliště: Stredni Cechy
176
26
256
Možná do tohoto bude patřit i šungit, který obsahuje tzv. fulereny. Amorfní uhlík vznikl přírodní cestou. Možná mu pomohl dopad meteoritu....Kdo ví :-)
martin11 napsal(a):...a ještě ..grafen..doslova sci-fi
http://www.inuru.com/index.php/nove-zdroje/technologie/312-g...
Reálná struktura grafenu
Článek je to nejen dobrý, ale zároveň také vystihuje některé zásadní skutečnosti, které jsou snad všude jinde opomíjeny, a to možná i cíleně, kvůli dosažení větší fascinace článkem.
V ostatních článcích všude vídáme obrázky dokonale placaté monovrstvy grafenu. Plástev hexagonů je na nich dokonale rovná a nic z ní nevyčnívá. To však není až tolik reálný stav. Atom uhlíku se nejraději váže ve čtyřech vazbách (jeho dominantní oxidační číslo je +IV) a tři vazby v ustáleném stavu zřejmě nikdy netvoří. To znamená, že mu nemůže stačit tvořit síť modelově zobrazenou tak, že z každé kuličky uhlíku vystupují pouze tři ramena k sousedním kuličkám. Na těchto mírně mystifikačních obrázcích zkrátka u každé kuličky chybí čtvrté rameno, které by mělo střídavě vyčnívat ve směru jednou nad a jednou pod tou základní uhlíkatou sítí. Na toto vyčnívající rameno se naváže atom pravděpodobně takového prvku, jehož oxidační číslo je -I, tedy může jít o vodík, nebo třeba o jeden z halogenů (F, Cl, Br, I, At). Osobně tipuji vodík jako zřejmě nejpřirozenější variantu, ale bude to záležet na způsobu výroby. Obrázek z uvedeného článku přítomnost vyčnívajících atomů konečně vystihuje.
Navázáním tohoto vyčnívajícího atomu pak (díky meziatomovým silám) ta základní uhlíkatá síť musí ztratit svou absolutní rovinnost a mírně se zprohýbá na každém kousku (v rámci každého hexagonu). Zkrátka, jakoby každý horní vyčnívající atom tlačil "svůj" uhlík směrem nahoru a každý dolní vyčnívající atom ho tlačil směrem dolů. Ostatně, i to je na tom podařeném obrázku naznačeno.
Na závěr bych se chtěl trochu opřít do té interpretace některých článků, že se můžeme i v domácích podmínkách pokusit o výrobu jedné monovrstvy grafenu. Bude zřejmě ještě hodně dlouho trvat, než se to povede s nějakým hodně specifickým vybavením, natož v domácích podmínkách. Pokud jsem někde neminul nějaký zásadní pokrok v této problematice, zatím umějí vyrábět grafen pouze ve formě několika vrstev, přesněji několika desítek vrstev. A lze předpokládat, že tyto vrstvy na sebe nebudou úhledně naskládané jako patra paneláku, ale budou se tam nacházet všelijaké nerovnosti, nejtypičtěji třeba částečný růst (šikmo) jedné vrstvy z druhé atp.
Protože žijeme ve světě překypujícím více či méně zkreslených informací, na několik těchto drobností jsem chtěl upozornit. To však nijak nesnižuje to, že 21. století se bude možná nazývat érou grafenovou.
Reálná struktura grafenu (Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
1
Poota 17.12.2017 11:30 Bydliště: Praha
9111
609
7661
V domácích podmínkách můžeme na grafen klidně zapomenout.
Především monovrstvy, která má ty "zázračné" vlastnosti zcela určitě nedosáhneme. A i kdyby, tak jak by asi tak byla velká - nanejvýš pár čtverečních milimetrů.
Takže jak bychom mohli využít jejích zcela výjimečných mechanických vlastností? A nebo teda těch elektrických - jak a kam bychom připojovali nějaké vstupy a výstupy? Jak bychom dokázali určit co se jak bude chovat a jak na co bude reagovat?
Tím neříkám, že by grafen neměl skvělou budoucnost - jenom ji nebudeme tvořit zrovna my, tedy bohužel.
0
1
impuls 06.12.2018 00:52
716
12
336
martin11 napsal(a):...uhlovodík + kyslík + zapálit = grafen....hm...takže saze ve výfuku auta by mohly být "grafen"...
prosím dotaz...k čemu se grafen používá
K čemu by se mohl používat kdyby ...
Jeden z nej využitelnějších materiálů -budoucnosti .Je pouze na tom aby to někdo začal soukromě ,protože je hodně výhodných kšeftů se starým a grafen je moc inovativní v mnoha směrech (nyní by jej měl předčit nebo doplňovat ve využití fosfor gen ).Nás ale zajímají možnosti prvního .Takže grafen jako čistič vod -eko,pak jako mag. materiál (už bylo vyřešeno i prudké hoření),pokud by se podařilo vyřešit částice na 0 a 1 pak by byl procesor mnohonásobně využitelnější než dnešní polovodič v PC .materiály atd . Málem bych zapoměl záložní zdroje s velkými ,dlouhodobě pracujícími zdroji .Až budu mít čas možná budu řešit M s použitím právě téo látky .Věřím,že pokud někdo nabourá nynější LOOBISTY pak si budeme právě grafenem moci sami vyrobit a pomáhat v nejednom oboru .Zatím to vypadá slibně -pracuje a zveřejňuje to mladý japoneček a vypadá to na domácí výrobu .Hlavní mat je GRAFIT (tuha )a ostatní budeme s nějakou další látkou určitě sehnatelnou moci vyrábět takže držím palce -ZDRAVÉMU ZVEŘE JŇOVANÉMU postupu pro všechny .
0
0
impuls 06.12.2018 00:57
716
12
336
Poota napsal(a):V domácích podmínkách můžeme na grafen klidně zapomenout.
Především monovrstvy, která má ty "zázračné" vlastnosti zcela určitě nedosáhneme. A i kdyby, tak jak by asi tak byla velká - nanejvýš pár...
Bylo by dobré se víc dívat na Tv
Myslím ,že odrazují naši pisálci placení LOBISTY ,ale když si první Grafen vyrobil Amatér v domácích podmínkách -věřím ,že další jej budou následovat .Pro zaneprázdněnost sbírám zprávy a možnosti ,ale vím ,že to půjde vše postupně vyřešit .
0
0
Adam 06.12.2018 01:47 Bydliště: Praha
6149
576
5989
impuls napsal(a):Myslím ,že odrazují naši pisálci placení LOBISTY ,ale když si první Grafen vyrobil Amatér v domácích podmínkách -věřím ,že další jej budou následovat ...
Grafen ano, ale v domácích podmínkách monovrstvu grafenu asi těžko "amatér" udělá. O tom asi Poota mluvil.
Pozor taky na pisálky placené jinými "lobisty", kteří mají opačnou taktiku. Ti krmí garážové nadšence falešnými nadějemi, aby se dlouze snažili o něco, co je slepá ulička. Aby si na tom vymlátili zuby, ztratili tím čas a energii a nestihli to dobré a realizovatelné.
Případně tohle přináší i "užitečný" bonus ve formě následné ztráty nadšení a celkové rezignovanosti.
0
5
impuls 07.12.2018 11:56
716
12
336
Adam napsal(a):Grafen ano, ale v domácích podmínkách monovrstvu grafenu asi těžko "amatér" udělá. O tom asi Poota mluvil.
Pozor taky na pisálky placené jinými "lobisty", kteří mají opačnou taktiku. Ti krmí...
Doba garáží skončila dnes jde o ....
Jestliže se umíme dívat a přemýšlet pak už není potřeba ani garáž .Celý život jsem dělal právě díky dívání a věřím ,že Grafen taky uvidím v jiné souivislosti o které nebudou mít ani "AUTOŘI" ponětí ,že by se to dalo takto nebo jinak využít .A jestliže 1 grafen vyrobil doma Japončík co když další najde úplně náhoda jiného .Taky jsem myslel ,že pohon mám nej ,ale zhůry jsem dostal takovou versi ,že má větší účinnost a přitom jeho řešení je mnohem jednodušší(výrobně).Právě při snímku v Tv mi proběhlo mnoho nápadů a budu čekat až .... a jako ve většině případů jsem se dočkal . Trpělivost růže přináší !!!!
0
0
E_man 29.03.2019 22:25 Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217
85
1824
Existuje řada videí s Viktorem Petrikem, který má ve studiu grafenu zdá se velmi dobré zkušenosti. Na to jméno upozornil Zephir při nějaké diskusi na E-Cat Worldu.
Jeho filtry podle tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=hgVRjT3IRRU zdá se, že jsou opravdu na světové úrovní.
Ovšem fascinující je jeho příprava grafenu vi video od 4:47 minuty.
V některém z videí dokonce řekl, že dá 10 mega-dolarů tomu, kdo to dokáže zopakovat.
Když zadáme klíčové slovo Виктор Петрик v YouTu, dostaneme odkazy na řau klipů s (nejen) s tématikou grafenu https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%92%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80+%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BA .