Pak zde je od Hanky plán prvního zastavení :
Otomar Dvořák k knize Krajinou Čertovy brázdy popisuje kudy vedly jeho kroky. Jeli od Prahy a spěchali na Český Brod, Chotouň, Kouřim a Sázavu. Ale najednou jako by je cosi oslovilo a přinutilo je to zastavit v obci Škvorec, kde nalezli sochu sv. Prokopa (tu bere jako symbolický začátek svého putování). Čert zde na krátko Prokopem držený však jakoby postrádá rohy ale místo nich má zavinuté spirály. "Hned mi bylo jasné, že před sebou nemám Ďábelského kozla, ale démona v beraní podobě. A beran je skutečně symbolem této zvláštní oblasti, ležící jako růže v srdci rovnoramenného kříže. Její centrální svatyně - vrch Klepec - se totiž nachází na průsečíku ramen, spojujících Říčany s Čes.Brodem a Úvaly s Kostelcem nad Ćernými lesy. Tady lze najít zdroj oněch sil, které předcházely Prokopovu narození a které již v neolitu proměnily zdejší zemědělskou oblast v cosi mimořádného a posvátného."
Na tom vrchu Klepec jsem nebyla, ale hned jak se vylepší počasí, si tam udělám výlet. Posílám pro inspiraci http://www.kpufo.cz/wko/anom1.htm
Co bude dál uvidíme.
K.
příště přidám zprávu o mé cestě do Sudějova, který leží také blízko severního začátku zlomu
0
1
Karel 124 01.02.2019 10:02 Bydliště: Praha a okolí
664
42
807
Sudějov
Teprve nedávno jsem se dozvěděl a hned v neděli
jsem do Sudějova rychle musel, kvůli ozdravění těla. Opravdu krásná oáza propojení horní a dolní síly po půl hodině bez potíží, je tam i voda, ale tu vezmeme příště, až pojedeme společně. Sloup světla i tady a teď. Věřím, že se tím "nakazíme" všichni , asi dobrý začátek putování , pro tento účel .
pár obrázků se pokusím přiložit.
Zkušenější putující o Sudějově napsali: http://www.putujici.cz/?p=p_266&sName=Prameny-svate-Anny-
Ano ženská energie podporující život je tam v hojné míře a není to jenom voda . Nazvěme to třeba Marie, Madona, .......apod
Zdravím K.
Myslím si, že Čertova brázda nesloužila jako obchodní stezka. Převozníci zboží by byli v pasti a snadná kořist různých lapků. Jako byli v pasti Táborité v bitvě u Lipan a poraženi tudíž panskou jízdou.
Brzy zřejmě vyjde její pravý účel v minulosti a její role v budoucnosti najevo. Každopádně ale určitě nebyla „vyorána“ jako skládka odpadu.
Úklid, i když zatím drobný, již započal kolem statného dubu blízko Olešky. Snad se přidají další.
Karel 124 20.05.2019 15:31 Bydliště: Praha a okolí
664
42
807
Úklid částečně proveden
Na úklidu jsme se sešli na místě, které jsme napřed viděli osobně a později i z ptačí perspektivy. Z místních nás přišel v sobotu podpořit pan místostarosta a tentýž den milý pán znalý historie na invalidním el. vozíku. Sešlo se nás 7 a dva velké kontejnery. Je to úžasná věc udělat něco pro přírodu a historickou památku. Tělo sice unavené, ale ....... slunce v duši Na závěr soboty jsme rozdělali obřadní oheň pro dočištění místa, protože moc nečistot zůstalo v zemi pod námi. Zlepšilo se to jen trochu.
Brázda bývala v minuloati zřejmě velmi životodárná, krásné zachovalé stromy v její blízkosti o tom svědčí.
Povede se nám necelistvou brázdu o podzimní rovnodennosti aktivovat ?
Člověk toť otázka.
Obrázky není povoleno jakkoli šířit bez souhlasu jejich autora, a to ani v jakékoli upravené formě
0
3
Hana 31.01.2022 17:25
733
49
1011
Čertovou brázdou jsem putovala několikrát. Je to vlastně takové hlubinné putování, nížeji, než je okolní povrch země, tzn. je to takové putování svými stíny.
Nevím, zda ještě někdy budu mít čas o tomto svém putování pojednat podrobněji.
Nyní ale, v tento čas chci vzpomenout osobu, se kterou jsem se zde "potkala". Je to svatý Prokop - podle mě nejzásadnější patron naší země.
Karel 124 01.02.2022 08:03 Bydliště: Praha a okolí
664
42
807
Energie vodních toků
Co člověk to názor.
Vědci jsou o č. brázdě také ne zcela jednotní. https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/objev-ktery-nema-obdoby-vyzkumnici-nasli-na-trase-certovy-brazdy-u-lipan-liniovy-val-40370549
Diskuze k článku se tomuto foru trochu podobá.
Já osobně se domnívám, že č. brázda sloužila k energetickému propojení Sázavy a Labe čímž vznikla positivní zpětná vazba. Od Chotouně k Labi byl přenos zřejmě jinou cestou než po zemi.
Energie vodních toků je vnímatelná za předpokladu , že jdete delší cestu proti proudu řeky, popř. opakovaně. Delší cestou znamená tak aspoň 7 km.
Máme co dělat s historií společnosti která byla vyspělejší než dnes. !!!!!!!!!
A ne starší než 1000 let .
Leč ať si každý věří jen tomu čemu může.
0
1
Hana 02.06.2023 13:43
733
49
1011
Legendární svatoprokopské jeskyně
podle tradice místo, kde se před tisíci lety usadil poustevník Prokop a vyhnal odsud tisíc ďáblů.
Úryvek z knihy Pavla Kozáka Posvátná geometrie Čech a Moravy:
„Přicházíme-li do sázavského kláštera, neubráníme se pocitu nostalgie. Jakoby něco úžasného, co tu kdysi bylo přítomno, překryl čas svou nepřízní. Síla lokality je zřejmá, je však nutno ji odkrýt, najít si k ní cestu.
Samotný klášter je nejvíce působivý v refektáři, kde je i nyní patrný kontakt s vysokými bytostmi. Mimo něj pak jsou tu tři energetická místa. Základy tetrakonchálního kostela sv. Kříže jsou jedním z nich. Tento první kamenný kostel byl postaven v r. 1070 /17 let po Prokopově smrti) a sloužil takříkajíc pro místní veřejnost. Stál na místě velmi staré svatyně, myslím, že již mezolitické. Zahrada, ve které jsou jeho základy, je velmi vhodná pro meditaci.
Druhým místem je dnešní kostel P. Marie a sv. Jana Křtitele, původně románský, který ovšem nebyl nikdy dokončen. Postavena byla pouze východní část a později gotizována. Energetický bod je nejlépe vnímatelný v kryptě, kde se nachází na poklopu nad základem původního sloupu. Citlivé lidi upozorňuji na energii vysoké dimenze (Grálové souvislosti).
Toto místo bylo pravděpodobně původně propojeno s jeskyní sv. Prokopa, dnes nepřístupnou. V ní je poslední silový bod, který již přímo souvisí s čertovou brázdou. Vchod do vlastní jeskyně je šikmou sestupnou – a sesouvající se – chodbou, která po dosažení spodní úrovně zatáčí ke kostelu. Následuje štola ve tvaru kříže končící již pod základy kostela.
Jeskyně je spojována s Prokopovým jménem, ale většinou velmi opatrně, jak je zvykem tam, kde není archeologických důkazů. Domnívám se, že Prokop neobýval jeskyni, ale poustevnu na povrchu, ze které byl do jeskyně přístup. V středu kříže je energetický bod, který byl rituálně využíván přímo v podzemí. Promítá se na stropě nad jeskyní v mírném vertikálním odklonu. Obsahuje stejné síly jako krypta a má navíc obřadní možnosti Stáří jeskyně není známo, ale jistě existovala v době Prokopově. Mám důvody k názoru, že jde o keltskou stavbu, jež měla vždy kultovní využití.“