Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
One thread systém
Sekce: Doplňková vlákna - Technická
   |   Rolovat dolů
Neboli systém "jednoho vlákna", který řeší výrobu oděvů způsobem umožňujícím bezezbytkovou recyklaci

Vlákno je uzamčené.
V této sekci možná naleznete
druhé vlákno určené pro diskuzi

Poota   
12.05.2023 13:31
Bydliště: Praha
9088 603 7592 
One Thread System, neboli systém jednoho vlákna.

V oděvním průmyslu se spotřebovává velké množství tkanin, které se už nedají využít pro výrobu nových oděvů a většinou ani nějak smysluplně recyklovat.

Systém "one thread" neboli "jednoho vlákna" mění technologii výroby oděvů tak, aby se snadnou manipulací a přečištěním dostala zpátky výchozí surovina, ze které lze vyrobit opět další nové oděvy. Rozdíl je v tom, že místo výroby tkanin používá úplety, které jsou pletené rovnou do jednotlivých dílů podle střihů pro výsledný kus.
První výhodou je to, že okraje dílů se netřepí a není je nutné šitím entlovat. Druhou výhodou je to, že nevzniká žádný odpad, protože nejsou žádné odstřižky. Třetí výhodou je to, že každý díl je možné rozpárat, čímž se dostane zase jedno původní vlákno. Čtvrtou výhodou je snadné rozpárání na jednotlivé díly proto, že díly jsou navzájem sešívané řetízkováním, tedy opět "jedním vláknem".

Systém "one thread" ve svých počátcích nebude vhodný pro celý oděvní sortiment, takže může spíš opanovat segment spodního prádla a domácího či volnočasového oblékání. Racionalizace tohoto systému může vypodukovat i jeho zcela specifický "styl". Například "sešívání" jednotlivých dílů se může provádět s převedením rubu švu do líce, jak je zvykem třeba u spodního prádla pro letce. Navíc švové vlákno se může používat v kontrastní barvě, což šev opticky zvýrazní a také usnadní pozdější párání. Dalším zajímavým prvkem může být používání "spínacích" knoflíků, které budou mít na vntřní straně větší plochu. V obou spínaných dílech budou pouze dirky, přičemž se bude možné používat i "dirkové lišty" buď jako samostatné pásky a nebo okrajové lemy vhodných dílů.

Podmínky výroby.
- Digitálně řízené pletací stroje pro pletení jednotlivých plochých dílů. Výrobce Shima Seiki v Japonsku, dodavatel KNIT-TEX CS, 251 66 Mirošovice, Hlavní 277, sídlo Studánková 522, 149 00 Praha 4 - Újezd.
Optimalizace těchto strojů pro "one thread" sysém může spočívat v použití dvou vozíků, čímž se docílí lepšího využití šířky jehel.
- Softwear
- pro zaměstnance, materiál a pohyb peněz v systému
- pro vytvoření "objednávky", její realizaci a cestu k zákazníkovi
- pro převod střihů do souborů pro řízení pletacích strojů i s převodem do správné konfekční velikosti.
- Výběr střihů vhodných pro systém pletených jednotlivých dílů.
- Řetízkovací sešívací stroje pro jednonitný řetízkovací steh třídy 100.
- Párací stroje, nejspíš jako součást řetízkovacího stroje.

Podmínky distribuce - nižší koncové ceny podle nižších nákladů na výrobu. Při zpětném výkupu vratná částka podle váhy vraceného kusu. Hlavním cílem systému "jednoho vlákna" je docílení obdobného zisku při současném odstranění všech nenutných nákladů, což by se mělo promítnout do výrazně nižších maloobchodních cen výrobků.
Příkladem nenutného nákladu je třeba skladování hotových výrobků, které je možné co nejvíce omezit, například tím, že zboží se bude objednávat hlavně přes internet s tím, že "objednávka" se bude rovnou vyrábět a k zákazníkovi se bude dostávat způsobem podle jeho volby. Cena zboží nebude pevná, ale bude se vypočítávat podle toho, co všechno si vybere zákazník. Asi nejvýrazněji konečnou cenu bude ovlivňovat způsob a rychlost dopravy, přičemž nejlevněji vyjde osobní vyzvednutí přímo ve výrobním centru, protože odpadnou náklady na dopravu.
Celkem automaticky odpadají náklady na stříhání a entlování jednotlivých dílů, což přebírá "střihový" softwear. Ten bude zákazníky zřejmě sdružovat nejspíš do dvou kategorií.
V té nižší se vytvoří "objednávka", pro kterou se zákazník nebude ani muset přihlašovat, protože mu bude stačit uvést jenom požadovanou konfekční velikost s případnou korekcí individuální výšky.
Ve vyšší kategorií se vytvoří "objednávka", pro kterou zákazník bude potřebovat v záznamu všechny svoje míry i s případnými osobními preferencemi třeba materiálu, barev a stylu.
Ke každé "objednávce" vytiskne střihový softwear "průvodku" s potřebnými identifikačními údaji a s informacemi ke správnému sešití, přidá ji k sáčku s upletenými díly a předá či odešle k sešití.

Šička, popřípadě šič (!), podle "průvodky" sešije jednotlivé díly v konečný výrobek, který předá přímo zákazníkovi a nebo podle údajů na "průvodce" předá zvolené přepravě. Jak vidno, šička je důležitým článkem tvořící rozhraní mezi pletacím automatem a zákazníkem a na kvalitě její práce závisí dojem, který si o celém systému zákazník vytvoří.
Kombinace řetízkovacího šicího stroje s navijákem samonosných křížových cívek předurčuje šičky současně i k výkupu a recyklaci vracených oděvů, za které vyplatí částku podle jejich váhy a měrné ceny. Tím se stává jejich majitelem a podle stavu jejich opotřebení je může vyprat a za sníženou cenu (nebo měrnou krát váhu) prodat k dalšímu používání - a nebo rozpárat a za další cenu podle váhy poslat k recyklaci do přádelny.
 
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečteno

Poota   
12.05.2023 13:38
Bydliště: Praha
9088 603 7592 
"Sharing" systém - neboli sdílení kapacity nebo prostředků.

Na předešlém "základu" je sice možné začít podnikat "klasickým" způsobem, to znamená založit firmu, nakoupit potřebné stroje, zajistit prostory, nasmlouvat suroviny a dodavatele, zajistit distribuci a odbyt atd. Další možností je využít dosavadní provoz s pletacími stroji a přizpůsobit ho celý nebo jeho část systému "one thread".

Například pletací stroj Shima Seiki stojí přes 100 000,- Kč, místo kde má pracovat, obsluha, údržba a materiál stojí spoustu dalších peněz. Přitom někdo už tohle zaplatil a platí - a přitom to dejme tomu nevyužívá na sto procent, takže může část pletacího času "propůjčit" za úplatu i nějaké jiné firmě.
Právě na tomhle modelu je možné vytvořit plně virtuální firmu, která celou svoji produkci může realizovat na vybavení "půjčeném" od jiných majitelů, a také pracovníky obdobně "půjčenými" z jiných provozů a firem. Tento systém "vypůjčeného" je samozřejmě možné rozšířit i na provozní kapitál. Tím by mohla vzniknout "firma", která by neměla vůbec nic vlastního, tedy kromě programového vybavení a účtu v bance.
Pokusím se to přiblížit na příkladu "one thread" systému.
Potenciální zákaznice si třeba na Netu najde šaty, které by se jí líbily a chce si je nechat "uplést". Přihlásí se tedy na webové stránce do "one thread" systému, který si vytvoří její "profil", ve kterém bude její konfekční velikost i s jejími individuálními rozměrovými odchylkami od ní. Taky osobní preference co do materiálů a barev i stylu. Pak si vybere a objedná šaty, vybere si způsob jakým jí budou šaty doručeny a převede peníze do dočasné schránky.
K vybraným šatům si "one thread" systém stáhne jejich "střih" a přepočítá si rozměry jeho jednotlivých dílů podle rozměrů zákaznice a vytvoří "objednávku", kterou odešle pletacímu stroji, který všechny díly uplete a s návodem k sestavení je odešle šičce, která je podle návodu sešije řetízkovacím strojem, zabalí a hotovou "objednávku" odešle zákaznici. Až zákaznice potvrdí převzetí hotových šatů, tak se převedou peníze ze schránky na účet "one thread" systému, který k dotyčné "zakázce" připočíá všem zúčastněným výši jejich odměny v setinách "promile".
To "promile" je fiktivní interní "měnou", do které se všechno přepočítává, a je to vždycky jedna tisícina týdenní tržby. Z toho vyplývá, že týdenní kurz "promile" je proměnlivý - "cena" každé operace bude v promilích stále stejná, ale v korunách se bude každý týden měnit. Koncem týdne systém zjistí hodnotu "promile" a podle toho odešle týdenní mzdu na účty všech zúčastněných a odešle i odpovídající daň, takže bude mít uzavřené účetnictví a další týden začne s čistým stolem.
"One thread" systém bude mít jako základní časový úsek týden, a to hlavně proto, že je to konstantních sedm dní bez jakýchkoli nepravidelností, které nenaruší ani státní svátky, dovolené či nějaké odstávky nebo výpadky. To všechno může ovlivnit jenom kurz "promile".
O tom kolik bude "objednávka" stát, bude rozhodovat zákazník tím, co všechno bude k jejímu vyřízení nutné do procesu zapojit. Jednotlivé procesy mohou probíhat na různých místech, takže se její součásti mohou přesunovat, přičemž tyto transporty mohou být "systémové", kdy se součást "objednávky" jenom přidá ke každodennímu pravidelnému transportu, jehož odměnění je interní záležitostí systému. Individuální transport pouze jediné "objednávky", který je potřebný pro požadované urychlení nebo pro dopravu externí službou je odměňován prostřednictvím odpovídajícího zvýšení ceny "objednávky".
Pletací stroj - běžně vykonává svoji základní činnost, kvůli které byl pořízen. Když mu dodá "one thread" systém požadavek na "objednávku", tak dokončí právě vykonávanou akci a uplete všechny díly "objednávky". Ty obsluha zabalí a přidá k nim i návod k sestavení, podle kterého bude postupovat šička.
Šička je prvek propojující pletací stroj se zákazníkem. Podle návodu sešije řetízkem jednotlivé díly v konečný výrobek podle "objednávky", zabalí ho a odešle nebo přímo předá zákazníkovi.
Transport mezi pletacím strojem a šičkou je interní a může být snadno řešen třeba systémem Zásilkovny. Jako šička může pracovat i někdo z obsluhy pletacího stroje a nebo někdo z obchodu napojeného na Zásilkovnu. Šička může současně vyřízené "objednávky" i vydávat a nebo odesílat externí Zásilkovnou.

"One thread" systém jako firma bude potřebovat nějaký základní kapitál, který je ovšem možné realizovat zase pouhým půjčením. Jednou možností je třeba vstupní vratný vklad jednotlivých členů systému. Další možností je interní "spořitelna", do které je možné si uložit libovolně velké momentálně nepotřebné částky peněz za nějaký přijatelný úrok. Také je možné za obdobné peníze mít účast přímo na chodu firmy jako virtuální akcionář. Tyto finanční transakce mohou být realizované také "půjčením" služeb nějaké banky či bank.
 
Přílohy jsou dostupné pouze pro přihlášené uživatele     |     Přihlásit     |     Registrovat 
 


(Dostupné jen pro přihlášené uživatele)
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasy Označit příspěvek Zarážka - Až sem mám přečteno



Vlákno je uzamčené.
V této sekci možná naleznete
druhé vlákno určené pro diskuzi


 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License