| Poota 11.06.2024 18:06 Bydliště: Praha
|
| Řecký oheň Opět jeden stále ještě tajemný bojový fenomén, na který bude záhodno podívat trochu blíže, protože kpodivu může být přínosem i pro naši současnost. Jak se dalo čekat, tak informace o něm jsou docela chudičké, takže se po svém zvyku dám do kroužení během kterého se mi třeba podaří občas cos malého z problému uzobnout. ak především z jakých materiálů se řecký oheň skládá. Mimo veškerou pochybnost je to voda, kterou není možné tento oheň hasit, ale jenom hoření podporovat, takže voda zde funguje spíše jako palivo. To znamená přítomnost ještě nejméně jedné složky, která čímsi změní vodu na "hořlavinu". Na tomto místě se nabízejí dvě indicie. Tou první je Schaubergerova zmínka o tom, že po přidání sedmi procent motorové nafty do pramenité vody se z ní stává palivo srovnatelné s benzínem - osobně jsem to ale neověřoval, takže to můžeme brát s rezervou.
Další a zároveň průkaznější indicií je častá zkušenost s nešťastným nápadem hasit hořící olej na pánvi zalitím vodou - to, co je pak k vidění skutečně chování řeckého ohně odpovídá. A co se tedy na té plotně odehrává. Hořící olej dosahuje teplot přes 300oC, což dokáže z jednoho litru vody vytvořit asi 1700 litrů přehřáté páry, kterou v této spojitosti můžeme považovat třeba za Brownův plyn nebo prostou přehřátou směs vodíku a kyslíku, u které může hrát jistou roli i katalytycké působení oleje.
Pro "bojové" nasazení bylo zřejmě nutné najít hořlavinu, která se dala snadno zapálit, ale současně dokázala odpařit dostatečně velké množství vody.
Hoření uvedeného typu se zdá být natolik účinné, že by bylo vhodné na něj zkonstruovat hořák pro trvalejší a "mírnější" výkon. Klíčovým problémem zřejmě bude udržení optimálního poměru mezi množstvím paliva/oleje/tuku/vosku a množstvím vody. předpokládám, že by se to dalo řešit nejspíš nějakou směšovací komorou, kterou ostatně naznačuje i HC proces. Přímo z něj pochází konečně i druhá inspirace, kterou je vnější knot. Pro HC proces není potřeba žádná regulace rychlosti hoření, ovšem pro trvalejší vytápění to bez ní zřejmě nepůjde, ovšem směšovací komora bude muset být pevná místo postupně odhořívajícího vnějšího knotu. |
|