Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnetizmus - Diskuze   (str. 9)
 
Adam   
16.11.2016 03:18
Bydliště: Praha
5803 563 5846 
  Adam napsal(a):    Skoro to vypadá, jakoby to bylo uvnitř navinuté ze supravodiče, když to má být ekvivalent k neodymu, protože s měděným vinutím by to nikdy nebylo možné, ale nakonec bude zakopaný pes úplně někde jinde. Tento elektromagnet je ev

  Jarin's napsal(a):    ... je to stené, jako když dáš na klasický neodym 2 železné tlusté desky ... ... Ale mi šlo o to, jestli je možné těmi 15W získat sílu těch 120Kg. ... ... že by těch 15W vyrušilo sílu neodymu, který má také 120Kg. ...

Raději si nenechám zamotat hlavu Tvou diskuzí z E_manem a reaguji čistě jen na Tvůj výše uvedený příspěvek.

Nejsem si úplně jistý, jestli jsi mě dobře pochopil, tak to raději zkusím ještě jinak:
Elektromagnet, který je provedený pouze tak, že je válcové feromagnetické jádro omotané vinutím, by při příkonu 15W břemeno o hmotnosti 120 kg neudržel.
Tebou zmíněný elektromagnet však využívá zajímavý fígl, že je navíc ještě opatřen tlustostěnným feromagnetickým pouzdrem. Tím se lépe rozkládá (a lépe uzavírá) celý magnetický tok elektromagnetu a hlavně se zvyšuje dotyková plocha mezi břemenem a elektromagnetem - stejný magnetický tok nyní působí na větší ploše, díky čemuž se přídržná síla zvedá na nosnost 120 kg.

Tento speciální elektromagnet je tedy geniální na dotykové přichycení břemene, jestli ho lze však vnímat jako spínatelný magnet a soupeř neodymu, to může být dost ošemetné - záleží na přesném způsobu provedení sestavy s neodymem. Je potřeba si uvědomit, že tento speciální elektromagnet se díky feromagnetickému pouzdru vlastně pořád z velké části zkratuje, což je sice výborně využito pro přenos břemene, ale pro souboj s neodymem to může být dost problém.

Ohledně toho, kolik toho dokáže 15W...
Magnetické pole s nadsázkou vzniká bez nutnosti mít nějaký výkon. Stačí mít pouze protékající proud. Dokonalý elektrický vodič (který nemá sebemenší ohmický odpor) by dokázal generovat magnetické pole při prakticky nulovém výkonu. Jenže, realita je zatížena ne zcela dokonalou vodivostí drátů, takže tu máme ohmický odpor vinutí, které si vynutí, že pro zajištění průtoku proudu už musím mít taky nějaké napětí a tím pak i příkon ve wattech. Takže když to vezmeme od podlahy - když se ptáš na 15W, ptáš se vlastně na to, jak moc elektricky vodivé vinutí asi tak může v tom elektromagnetu být.

Jasně, praxe nás pak vede k tomu, že se prostě používá měď, díky čemuž se dostáváme dál a můžeme se ptát, jak silné pole se vlastně vytvoří, což je ale dáno tím, kolik se do elektromagnetu vejde ampérzávitů. Odhadoval bych, že tam bude (vzhledem k rozměru) tak 6000 ampérzávitů. Ale neznáme vlastnosti feromagnetických částí elektromagnetu, takže dopočítání nějaké přídržné síly je asi v naší situaci dost marné.

15W není až tak mizerný energetický tok, jak by se mohlo malým číslem zdát. Při tom šikovném zvětšení plochy pouzdrem a při tom lepším uzavření magnetického toku pouzdrem bych to hodně hrubým odhadem asi bral, byť s mírným pocitem překvapení.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License