Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnetizmus - Diskuze   (str. 1)
 
Píďalka   
10.10.2015 22:27
Bydliště: ČR
948 315 949 
  E_man napsal(a):    Tady se však změna energie podle vztahu E=0.5xCU^2 děje na úkor mechanické práce, kterou vynaložíme(získáme) na jejich oddálení(přibližení).

No, moc do toho nevidím, ale naprosto laicky bych viděl, že pokud desky kondenzátoru oddaluji, vynakládám na to mechanickou práci, a tudíž energii, a měla by se tedy podle tohoto tvrzení projevit tak, že získám větší mechanickou sílu přitažlivosti pole, protože jsem do toho systému vložil jakési mechanické úsilí, jinak práci, a obráceně, pokud je nechám přiblížit, můžu systém mechanicky podojit, a tím by mělo dojít k zeslábnutí pole, které vykonalo práci, tudíž vydalo energii. Opak je pravdou. Bytostně nesouhlasím s tvrzením, že pole se chovají jako gumička. Ono je to totiž velice obráceně. Čím větší natažení gumičky, tím víc táhne.

Už třeba to, že si člověk může nechat poslat magnety vyrobené v Austrálii, na Taiwanu, v Číně, Brazílii a kdekoliv kolem celého světa, které se nikdy nepotkaly, nikdo je tudíž nijak nemohl "natáhnout", a přesto, pokud je necháme dostatečně přiblížit, řekněme v Bělé pod Bezdězem, naskáčou na sebe jak blechy. Ony se tyhle "polní" systémy totiž vůbec nestarají o to, kdo s nima co nějakým "natažením" provedl, nebo ne.

Pokud bych se podíval na další, tedy gravitaci, lze do Slunce nechat napadat celou sluneční soustavu, plus pár hvězd z okolí, a jedniné, co se stane je, že gravitační pole Slunce bude nejen zesilovat o hmotnost všeho, co do něj napadalo, ale ještě z něj vypadne hromada přeměněné energie kinetické, kterou jeho gravitace a gravitace všech těles, co do něj napadaly, přemění na teplo a kdovíjaké další energie. Takže, jaké vkládání mechanické energie do síly pole? Jak, že je síla pole závislá na tom, zda ho někdo natáhl, nebo nechal smrsknout? Ono to tak poněkud se "správnou" matikou vypadá, a jeví se to tak, ale jenom jeví.

Síla pole je mimo jiné daná právě vzdáleností vzájemně působících těles, ať již jde o jakékoliv pole, a to díky měnící se geometrii pole a tím kvalitativním i kvantitativním změnám vztahů a vzájemného působení toho, co pole zapříčiňuje. Stačí se podívat, jak se mění geometrie pilin vzájemně působících magnetů, jak se stahuje a ohýbá při jejich přibližování a jak se roztahuje a ohýbá při jejich vzdalování. Totéž lze vidět na hladině oleje řekněme s bavlněnýma chlupama u elektrostatického pole.

To, že někdo vymyslel použitelnou, avšak velice úzce zaměřenou matiku na nějaké jevy, ještě vůbec neznamená, že ta matika cokoliv skutečně správně nejen popisuje, ale hlavně příčinně vystihuje. Těch matik, co jakž takž v nějakém úzkém zaměření pracovaly, je plná historie, jen aby se vždy eventuelně projevily nejen jako nepřesné, ale hlavně konceptuálně naprosto mimo mísu. Zářným příkladem je Ptolemaiova mechanika křišťálových nebeských sfér, na kterých visely na skobách jakési lucerničky. Taky to maticky fachalo, byť i nepřesně a s mnoha vyjímkami, a totéž se děje s Newtonovskou nebeskou mechanikou a Ajnštajnova ve skutečnosti dopadá ještě všeobecně daleko hůř, i když v některých ohledech prý lépe než Newtonovská. Jenže nám z toho lezou duté Měsíce, černé hmoty a díry, a spousta dalších exotů, a potřeba neustálých korekcí drah satelitů a meziplanetárních sond, stejně jako záhada vzdalujícího se Měsíce a zpomalujícího Vikinga a podstatná anomálie přitažlivosti Evropy a nepochopitelnost vzájemných vztahů v kroužcích Saturnu a nepravidelnosti oběžných drah všech planet a,a,a, však je toho plný net a chytré knihy.

Současné matické teorie jsou jen to nejlepší, jak se dá něco spočítat, a s tím není nic špatně, ale vůbec je nelze nějak příčinně vykládat s tím, že ty výklady jsou správné, jen proto, že matematika říká ....... Navíc, pokud brána za bernou minci, projevuje se historicky vždy za tragicky zavádějící, viz například doba temna, která se například o Ptolemaie hodně opírala. Proč asi držel Koperník hubu, Brahe zmizeĺ pod záštitu Rudly, Galileo v domácím vězení, Bruno upálen atd.?

Oficiální věda byla vždy hlavně politickým nástrojem, sloužícím k oblbování mas. Tím samozřejmě nemíním všechnu vědu a všechny vědce. Míním tím hlasovače o tom, co bude oficiálně přijato pro potřeby davů a co oficiálně odstřeleno do říše budoucnosti.

V kostce, nespoléhal bych se na něčí matematické výklady.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte nás   |   Vytvořil: 2015-2020 Adam Benda
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License