 | Ilem 14.12.2017 22:43 Bydliště: Hradec Králové
|
| Milý Slávku, asi jsem konečně pochopil, o co ti jde.
Ano, máš pravdu, že když motor navinu dvakrát tlustším drátem, se stejným počtem závitů, bude mít stejný mechanický výkon při polovičním napětí, takže příkonu. Ale není to o tom, že by nás v Evropě chtěli šidit proti Americe. Pes je zakopán ve veličině zvané proudová hustota. Čím je proudová hustota větší, tím větší část vstupního výkonu se přemnění na teplo a méně na mechanickou práci. Zvlášť patrné je to u ručních strojů, jako jsou brusky, vrtačky, svářečky. Vždy se jedná o kompromis mezi cenou, hmotností a užitím. Taková hobby bruska má kildně poloviční hmotnost proti profesionální, třetinovou cenu, ale má jeden velký problém. Po 10 -15 min. musíš přestat pracovat a nechat ji vystydnout. Jinak ji utavíš. S profi bruskou můžeš pracovat celý den a bude mít stále provozní teplotu. Ale není to o tom, jestli je to v Evropě, nebo v Americe. Je to o tom, na jaké použití byla bruska navržena. Samozřejmě existuje i spousta poloprofesionálních výrobků |
|