Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Setrvačník, gyroskop   (str. 3)
 
Adam   
26.09.2018 10:18
Bydliště: Praha
6425 584 6134 
  Had napsal(a):    ... jaká že to síla nutí setrvačník dělat ty pohyby, ... ... Nebo proč se giroskop brání změnit osu otáčení v prostoru. . Zdůvodňováním působením dostředivých "odstředivých" sil nás jenom odvádí od...

Pomocí dostředivých sil by to být zdůvodňováno nemělo. U setrvačníků jde primárně o moment hybnosti, který nerad mění svou orientaci, podobně jako přímočaře se pohybující těleso vlivem setrvačnosti nerado mění svůj směr a rychlost.

Těžko se to ale nějak lidsky vysvětluje / představuje. Možná se lepší představě lze trochu přiblížit tím, že v rotující mase hmoty se všechny malé kousíčky hmoty podporují v udržování směru pořád ve stejné
rovině - aby na svém "disku" nemusely kromě rychlosti nijak měnit ani směr. A změna osy otáčení by změnu pohybu pro všechny tyto kousíčky hmoty znamenala.

Nevím, nakolik je to názorné, každému to sednout nemusí, ale mě osobně teď nic lepšího nenapadá.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License