 | Adam 29.09.2018 03:42 Bydliště: Praha
|
| Had napsal(a): ... Měl jsem na mysli jak Saturn pozná, že má například rovnat s Marsem. ... |
Já to zkusím říct tak, že všechna tělesa sluneční soustavy mají tendenci se časem rovnat do jedné
roviny - do tzv. ekliptiky. Je to dáno vzájemnými gravitačními silami, které působí mezi všemi tělesy soustavy. Výsledný disk sluneční soustavy, ve kterém mají jednotlivá tělesa buďto malý nebo téměř žádný "odchylný" sklon dráhy, to je cílový rovnovážný stav.
V naší soustavě to nejvíce trvá srovnat se s ekliptikou Merkuru a mnoha velmi malým tělesům - například
tzv. kentaurům. Z dob, kdy jsme ještě počítali Pluto mezi planety, si můžeme vybavit obrázek sluneční soustavy, ve kterém jsou oběžné dráhy planet více méně v jedné rovině s výjimkou Pluta, které bylo dost nakřivo. Tomu srovnání s rovinou celé soustavy také ještě trochu trvá.
https://launiusr.files.wordpress.com/2014/05/solarsystem.jpg
https://www.teepublic.com/t-shirt/1110981-you-are-here |
|