Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Gravitace   (str. 9)
 
Adam   
29.09.2018 03:42
Bydliště: Praha
6424 584 6134 
  Had napsal(a):    ... Měl jsem na mysli jak Saturn pozná, že má například rovnat s Marsem. ...

Já to zkusím říct tak, že všechna tělesa sluneční soustavy mají tendenci se časem rovnat do jedné
roviny - do tzv. ekliptiky. Je to dáno vzájemnými gravitačními silami, které působí mezi všemi tělesy soustavy. Výsledný disk sluneční soustavy, ve kterém mají jednotlivá tělesa buďto malý nebo téměř žádný "odchylný" sklon dráhy, to je cílový rovnovážný stav.

V naší soustavě to nejvíce trvá srovnat se s ekliptikou Merkuru a mnoha velmi malým tělesům - například
tzv. kentaurům. Z dob, kdy jsme ještě počítali Pluto mezi planety, si můžeme vybavit obrázek sluneční soustavy, ve kterém jsou oběžné dráhy planet více méně v jedné rovině s výjimkou Pluta, které bylo dost nakřivo. Tomu srovnání s rovinou celé soustavy také ještě trochu trvá.

https://launiusr.files.wordpress.com/2014/05/solarsystem.jpg
https://www.teepublic.com/t-shirt/1110981-you-are-here
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2026 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License