Hlavní přehled   |   Info a nápověda Přihlásit   |   Registrovat
 
 
Příspěvek umístěný v tematickém vlákně:    Magnetizmus - Diskuze   (str. 12)
 
E_man    Uživatel podléhá schvalovacímu režimu
19.10.2018 09:04
Bydliště: Kde lišky dávají dobrou noc
2217 84 1820 
  Adam napsal(a):    Magnetická indukce B vs. magnetický indukční tok Φ                         je docela dobře analogické s rychlostí průtoku kapaliny vs. objemovému průtoku kapaliny U obojího jde...

Jak ošidné je použití příměrů vidíme na tomto.
Píšeš: Magnetická indukce B
vs.
magnetický indukční tok Φ

je docela dobře analogické s

rychlostí průtoku kapaliny
vs.
objemovému průtoku kapaliny
Z mého pohledu je „rychlost průtoku“ nesmysl. Průtok kapaliny je množství za jednotku času stejně jako objemový průtok. Kdybys chtěl použit tento příměr, musel by jsi napsat průtok jednotkovým průřezem vs. Celkový průtok. Navíc průtok je množství za čas zatímco B a Φ je na čase nezávisle a tím časem to jen více komplikuješ.
Píšeš: Pro zákon elektromagnetické indukce správně používáš dΦ, protože právě Φ v tom vzorci je a ne nic jiného. Ale abys znal Φ, pokud ho neznáš hned, většinou asi budeš potřebovat napřed znát B, a to "v každém bodu" následně uvažovaného průřezu Φ. Což lze někdy zjednodušit, že je na celé té ploše S hodnota B stejná, nebo použiješ průměrnou, no a nebo se musí Φ spočítat integrálně.
Při svých pokusech nemusím znát ani B ani Φ, protože mi stačí znát účinek změny tj. indukované napětí. Proč bych musel při svých pokusech počítat integrálně Φ když mohu jednoduše integrovat indukované napětí. Mne v podstatě Φ vůbec nezajímá, mě zajímá jen jeho účinek, který se projevuje při jeho změně podle Faradayového zákona.
Píšeš: Ale ještě se dotknu toho, jak jsi psal, kdy používáš B.
Třeba jsem Ti jen špatně porozuměl, ale magnetické vlastnosti materiálu by se měly posuzovat hlavně veličinou, která je k tomu právě určena, a sice permeabilitou μ. Hodnota B může být všelijaká, a to v závislosti na vzdálenosti od magnetu/elektromagnetu, u elektromagnetu závisí také na proudu, nebo celkově závisí na míře zmagnetování daného materiálu atd. Proto není pro charakterizování magnetických vlastností materiálu snadno použitelná a mnohem víc přímo o těch vlastnostech hovoří μ.
Ať je hodnota B jakkoliv „všelijaká“, Je to magnetický tok v magnetickém materiálu jednotkovou plochou. Vím že použití „magnetický tok“ je fyzikální nesmysl, ale vzniknul v ranných dobách bádání. Tím, že jde o tok jednotkovou plochou, pomáhá porovnávat různé materiály. B (potažmo Φ) měříme, protože jej měřit umíme, zatímco μ přímo měřit neumíme a odvozujeme je ze závislosti B na H.
Píšeš: Dřív jsem od Tebe (asi na sraze fóra) občas zaslechl něco jako ,,...a pak dojde ke změně permeability", což mě vždy dost "vyděsilo". Zní to, jako kdybys dokázat ovládat hmotu a její magnetické vlastnosti. :-) Částečně bych to chápal třeba v případě cívky, která má výsuvné jádro, ale jinak je μ striktně vzato neměnnou vlastností daného prostředí/látky/hmoty.
Samozřejmě že μ charakterizuje magnetické vlastnosti materiálu a je samozřejmě proměnné (mění se s teplotou, s intenzitou magnetického pole H...). Jestli ovšem chceš říct, že permeabilita je neměnná vlastnost s proměnnou hodnotou, tak takovýchto „cvičení“ se účastnit nehodlám.
Zvláštní ocenění za úsilí nebo přínosPozitivní ohlasyOznačit příspěvek
  Přejít na příspěvek do vlákna      

 
 
Omforum.cz   |   Nápověda   |   Pravidla fóra   |   Podpořte chod fóra   |   Vytvořil: 2015-2024 Adam Benda
 
 
CC BY-NC-ND 3.0 CZ
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 3.0 Česká republika License